Zbogom skupom roamingu?
Svima vam je već poznato: oni koji često putuju izvan granica Hrvatske, osobito ako im je destinacija neka od zemalja Europske unije, najbrže će osjetiti praktične prednosti noćašnjeg formalnog stupanja naše države u ovu zajednicu. Ne samo da ćemo granicu prelaziti brže i bezbolnije te da ćemo moći kupovati unutar EU-a bez straha od carinjenja kupljene robe, već ćemo, konačno, moći koristiti naše mobile telefone u roamingu po razumnim cijenama.
Ritual isključivanja data roaminga na smartfonu čim se približimo rubu zemlje, od danas je – barem dok se krećemo u smjeru sjevera i zapada, za Hrvate prošlost.
Sva tri mobilna operatera u ponoću su, naime, počela primjenjivati novi cjenik za dolazne i odlazne razgovore u roamingu, kao i za slanje SMS i MMS poruka te ostvarivanje podatkovnog prometa, a cijene su, u nekim slučajevima čak i dvadeseterostruko niže od onih koje su vrijedile još jučer! Dakako, nisu skrenuli s uma, nego su naprosto prisiljeni cijenu prilagoditi gornjoj granici koju je propisalo odgovarajuće regulatorno tijelo Europske unije.
Cijene roaminga tako su od danas objavljene na službenim stranicama svih domaćih mobilnih operatera. U lipu su identične, bez obzira na operatera i bez obzira na to koristite li prepaid ili postpaid uslugu te vrijede dok se nalazite na teritoriju EU-a i to "po defaultu", dakle dok eventualno ne aktivirati neku od ponuđenih tarifnih opcija za drugačiju naplatu usluga u roamingu.
Odlazni pozivi tako se, unutar EU-a (dok niste u Hrvatskoj), od 1. srpnja 2013. naplaćuju 2,27 kn po minuti (prema Hrvatskoj i prema ostalim članicama EU-a), uz obračunsku jedinicu od 30 sekundi za početak poziva i potom 1 sekundu. Dolazni pozivi naplaćuju se 0,66 kn po minuti, uz obračunsku jedinicu od 1 sekunde. Slanje jedne SMS poruke košta 0,75 kuna, dok slanje jedne MMS poruke košta 4,26 kuna.
Najveću razliku, međutim, osjetit ćete ukoliko prosurfate mobilnim Internetom dok niste u Hrvatskoj, ali ste u EU, jer je sada cijena prijenosa podataka pala na 4,26 kuna po megabajtu, uz obračunsku jedinicu od 1 kilobajt!
Budite, ipak, i dalje vrlo oprezni dok ste u roamingu. Neki operateri, naime, nude tarifne pakete za roaming koji su vam, možda, već uključeni, a prema kojima cijene nisu ovakve. Vipnet, primjerice, nudi EU Top 5 uslugu prema kojoj je cijena odlaznog poziva još niža (1,49 kn po minuti), ali uz naknadu za uspostavljanje poziva od 1,99 kuna i uz veću cijenu dolaznih poziva (također 1,49 kn u minuti). Ova usluga vrijedi samo na teritoriju Slovenije, Austrije, Italije, Njemačke i Francuske… I drugi operateri su prije današnjeg dana imali u ponudi slične "opcije", "usluge" i "roaming pakete", pa prije odlaska van granica provjerite imate li ih aktivirane te ih – ako ih ne želite imati aktivirane – deaktivirajte.
Također, budite oprezni ako putujete izvan granica Europske unije. Tada, naime, vrijede stare cijene roaminga, koje su i dalje nebulozne te predstavljaju pravi harač za vaš džep. Lako vam se može dogoditi da putujete u neku od država članice EU-a avionom, uz presjedanje, recimo, u Zurichu. Dva-tri sata provedena na ovom aerodromu mogla bi vas, ukoliko koristite mobitel, stajati i par tisuća kuna, zaboravite li da Švicarska nije članica EU-a…
Zapamtite stoga još jedno: cijene roaminga dok ste u EU-u pale su zato što zakoni EU-a tako nalažu mobilnim operaterima, a ne zato što su mobilni operateri milosrdni prema svojim korisnicima. Da ne žele iz vaših novčanika posrkati maksimum novca koji mogu, spustili bi cijene odavno, umjesto da čekaju da istekne zadnja sekunda perioda u kojem ih europske regulative nisu obuhvaćale. Na teritoriju gdje ih ne obuhvaćaju i dalje – dakle dok se nalazite bilo gdje izvan granica EU-a – vrijede, na žalost, stara pravila te cijene roaminga zamišljene tako da vas oderu do gole kože.
autor: Dragan Petric, bug.hr