Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Zavičajni muzej Poreštine: Obnova krovišta i bogata izložbena djelatnost obilježili 2016. godinu

15665754_1238844982861325_8199320667614846628_n
23.12.2016. 00:47; ; Početna / Slider / Zavičajni muzej Poreštine: Obnova krovišta i bogata izložbena djelatnost obilježili 2016. godinu

GODINA 2016. BILA JE ISPUNJENA RAZNOLIKIM I ZANIMLJIVIM PROGRAMIMA, A OBILJEŽILE SU JE BROJNE IZLOŽBE I OBNOVA KROVIŠTA.
Muzejskoj je publici ove godine ponuđeno mnoštvo sadržaja, unatoč činjenici što Muzeju tek predstoji temeljita obnova i kreiranje stalnog postava. Osim toga, muzejski su djelatnici organizirali i one javnosti manje vidljive aktivnosti – sakupljali i obrađivali muzejsku građu, brinuli o njezinoj zaštiti, konzervaciji i restauraciji, sudjelovali na znanstvenim skupovima, kongresima i savjetovanjima, organizirali stručne susrete, objavljivali radove i sl.

Najjača izložbena godina dosad

U muzejskim izložbenim prostorima, lapidariju i Galeriji Sinčić, održano je tijekom godine više izložbi u organizaciji Muzeja i vanjskih suradnika. Porečka je publika tijekom ljetnih i jesenskih mjeseci imala mogućnost posjetiti raznovrsne izložbe – od muzejskih i arhivskih izložbi do izložbi fotografija i dječjih radova.

Ljetna izložbena sezona otvorena je gostujućom izložbom Hrvatskog muzeja turizma iz Opatije pod nazivom „Život na plaži – kupanje i kupališna moda na Jadranu (1880 – 1970)“, kojom je preko kupaćih kostima prikazan razvoj kupališnog turizma i kupališne mode na Jadranu. Autorstvo izložbe potpisuje kustosica Nataša Babić. Muzej je potom ugostio i izložbu radova polaznika porečkog Dječjeg vrtića „Smiješak“ u sklopu koje su izloženi radovi četrdesetero djece nastali u sklopu projekta „Naš grad Poreč“ tijekom pedagoške godine 2015./2016.

Uslijedile su dvije dobro posjećene izložbe fotografija. Likovna pedagoginja i kustosica Sabina Damiani postavila je izložbu „Izgubljeno / Nađeno (Lost and Found)“ na kojoj se više međunarodnih autora predstavilo radovima u kojima je koncept lutanja poslužio kao polazišna točka. Na izložbi su bili izloženi fotografski projekti Andyja Fabrykanta, Rossa T. Smitha, Cleo Wächter, Roberta Sironića i Petre Počanić te video rad Mīra Soaresa, kao i izbor multimedijalnih i video projekata odabranih u suradnji s platformom Slideluck, neprofitnom organizacijom sa sjedištem u New Yorku. Ista je kustosica bila autorica postava izložbe fotografija održane u sklopu međunarodnog fotografskog natječaja URBAN Photo Awards. URBAN-ovu izložbu u Poreču organizirala je udruga dotART iz Trsta u suorganizaciji s porečkim muzejom, koji je ugostio radove tri izabrana fotografa iz sekcije „Portfolio“. Porečkoj publici predstavili su se belgijski fotograf Alain Schroeder, nagrađenim projektom „Kushti“, turski autor Yilmazmaden Alphan projektom „Passage“ i talijanski fotograf Luca Meola radom „Cidade de Garoa“. Izložba je zatvorena performansom suvremenog plesa „Dancing photos“ u izvedbi tršćanskih plesačica Marte Zacchigna i Martine Serban, koje su pokretom i sugestivnim koreografijama interpretirale fotografske trenutke zabilježene na izloženim fotografijama.

U jesenskoj izložbenoj shemi na rasporedu su bile dvije gostujuće izložbe. Izložbom „Vi ste moje veliko srce ̶ Opereta iz Trsta i Opatije prema Europi“ prikazana je povijest europske operete, nekad popularnog glazbeno-scenskog djela, s posebnim naglaskom na opatijski i tršćanski festival. Autorica ove zanimljive izložbe, u organizaciji Međunarodne operetne udruge – Friuli Venezia Giulia, je talijanska kazališna kritičarka Rossana Poletti. Muzej je ugostio i putujuću izložbu Državnog arhiva u Pazinu pod nazivom „Hrvatska i francuska Istra u vrijeme Napoleona (1805 – 1813)“. Riječ je o izložbi arhivskog gradiva kojim je dokumentirano razdoblje francuske uprave u Istri, a posebnim naglaskom na Općinu Poreč. Autorica izložbe je viša arhivistica Biserka Budicin.

Bogata edukativna djelatnost

U muzeju su se tijekom godine provodili razni oblici edukativnog djelovanja. Organizirani su i provedeni brojni edukativni programi za djecu i odrasle: stručna vodstva, predavanja, prezentacije, radionice… Među njima vrijedi istaknuti radionice pletenja košara od vrbovog pruća (bekvi), koje se već nekoliko godina tradicionalno održavaju u veljači, zatim radionice filcanja vune i ručnog predenja vune, na kojima je sudjelovalo više desetaka osoba te druge radionice u suradnji s udrugom „Društvo prijatelja Giostre“ i drugim partnerima. Od većih edukativnih akcija svakako valja spomenuti obilježavanje Noći muzeja u siječnju i Međunarodnog dana muzeja u svibnju, dviju manifestacija kojima se porečki Muzej već niz godina priključuje prigodnim programima, koja uključuju stručna vodstva, predavanja, izložbe, predstave i slično.

Arheološka istraživanja

Tijekom godine je provedeno nekoliko arheoloških istraživanja i nadzora na više lokaliteta u gradu Poreču i okolici. U sklopu višegodišnjih istraživačkih kampanja izvršena su istraživanja u više arheoloških zona u Općini Tar-Vabriga: na području Lorona – Santa Marine, u uvali Busuja (Porto Busolo) i na Stanciji Blek, gdje su istraživane antičke, kasnoantičke i ranosrednjovjekovne strukture. Istraživanja su provedena u suradnji s domaćim i inozemnim ustanovama: Institut za arheologiju iz Zagreba, Sveučilište u Bologni,Sveučilište u Bordeauxu, Sveučilište u Marseilleu, Centar “Camille Jullian” iz Aix-en-Provencea i Francuska škola u Rimu. Muzej je bio uključen i u istraživačke radove u sklopu rekonstrukcije porečke povijesne jezgre u sklopu kojih su postavljene arheološke sonde na području Trga Marafor i ispred Istarske sabornice. Navedena istraživanja rezultirala su novim arheološkim otkrićima te upotpunila muzejski fundus novom građom.

Značajni projekti

Tijekom 2016. godine dovršeno je nekoliko značajnih projekata. Među njima se ističe istraživačko-izdavački projekt kustosice Elene Poropat Pustijanac – publikacija „Na vatrenoj liniji: povijest porečkog vatrogastva“, predstavljena javnosti u svibnju. Knjiga je realizirana uz financijsku potporu Grada Poreča i Područne vatrogasne zajednice Poreč. Nakladnici su porečki Muzej i Javna vatrogasna postrojba, dok dizajn knjige potpisuje Studio Sonda iz Vižinade, a zahvaljujući kojemu je publikacija uvrštena među ponajbolja dizajnerska rješenja za 2015./2016. godinu u sklopu Izložbe hrvatskog dizajna.

Muzej je ove godine, na poticaj Udruge umirovljenika – Klub Galija, pokrenuo novi izdavački projekt koji će rezultirati monografijom tematski vezanom uz razdoblje socijalizma u Poreču i na Poreštini. Namjera je Zavičajnog muzeja Poreštine, kao organizatora i koordinatora projekta, okupiti istraživače koji će pisati o temama koje su se pokazale nezaobilaznima za artikulaciju suvremene povijesti prostora bivšeg kotara odnosno općine Poreč od 1945. do 1990. godine te rezultate njihova rada objediniti u monografiji. S istom udrugom u rujnu je potpisan sporazum o suradnji, kojim će više stotina članova udruge pomoći u upotpunjavanju muzejske Zbirke turizma Poreštine te pri realizaciji posebne tematske cjeline vezane uz turizam u sklopu novog muzejskog stalnog postava. Zajednička suradnja ostvarit će se kroz zajedničke susrete u „Galiji“, tijekom kojih će se organizirati predavanja iz povijesti porečkog turizma te okrugli stolovi i razgovori na kojima će se razmjenjivati znanja, iskustava i sjećanja, kao i sami predmeti koji će ugovorima o donacijama biti pohranjeni u Muzeju.

Rekonstrukcija krovišta palače Sinčić

Godinu je ponajviše obilježila izrada Glavnog projekta obnove baroknog kompleksa palače Sinčić, kao i nakon toga započeta rekonstrukcija krovišta sjedišta Muzeja, u koju je Grad Poreč uložio 500.000 kuna (bez PDV-a). Radovi na obnovi krovišta, ukupne površine oko 400 kvadratnih metara, započeli su početkom studenoga, a planiraju se završiti krajem prosinca. Konzervatorskim elaboratom predviđeno je očuvati što više izvornih krovnih elemenata, ponajprije drvene grede iz 18. stoljeća, dopremljene iz Venecije prilikom gradnje palače. Manji dio dotrajalih i oštećenih greda, kao i drugi dijelovi drvenih konstrukcija, zamijenit će se novima, a na ukupnoj krovnoj površini postavit će se novi crjepovi. Izvođač radova je tvrtka Kapitel iz Žminja, projekt potpisuje Elisabeth Foroni, dok nadzor vodi tvrtka Istrainženjering iz Poreča. Nastavak obnove ove barokne palače, jedne od najvećih u Poreču i Istri, ovisit će o financijskim sredstvima, kojima se nadamo u što skorijoj budućnosti.