NEWS

Zatvorena uzgajališta dagnji diljem Istre

07.10.2010. 00:00; ; Početna / Obavijesti / Zatvorena uzgajališta dagnji diljem Istre
275dagnje.jpg

Zatvorena su gotovo sva istarska uzgajališta školjaka, ali i izlovno područje Zapadna obala Istre, od Barbarige do Savudrije. Iz Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja potvrdili su nam da je razlog povišena razina biotoksina DSP (Diarrhetic Shellfish Poison) koji uzrokuje probavne tegobe.

Zabrana izlova, sakupljanja i prometa školjkašima počela je još koncem kolovoza, kada je zatvoreno jedino izlovno područje zapadne obale Istre, te uzgajalište u Savudrijskoj vali. Zabrana se ubrzo proširila i na Vabrigu. Početkom rujna sve su te zabrane stavljene van snage, no ubrzo se u uzorcima ponovno pojavljuje viša razina DSP-a od dozvoljene.

Tako su još 16 rujna zatvorena uzgajališta u Limskom zaljevu, zatim dan kasnije ponovno u Vabrigi, da bi 23., odnosno 24. rujna bila zatvorena područja za uzgoj u Savudrijskoj vali, Uvali Budava, te Medulinskom zaljevu. Koncem prošlog mjeseca, točnije 27., zatvaraju se uzgajališta i u Raškom zaljevu, dok se na zapadnoj obali Istre zabranjuje izlov školjkaša 4. listopada. Zabrana, inače, ostaje na snazi sve dok dva uzastopna uzorka uzeta u razmaku od 48 sati ne budu negativna.

Ministarstvo o tim zabranama ni u ovom slučaju, kao ni u dosadašnjim, nije izvijestilo potrošače na svojim web stranicama, već je, tek na naš upit, dostavilo podatke o zatvorenim uzgajalištima diljem Istre. Podsjetimo da je ista sudbina zadesila četrdesetak uzgajališta dagnji u tršćanskom zaljevu.

Ona su još uvijek zatvorena, a zasad nema nikakvih naznaka kad bi mogla biti otvorena. Zabrana je uslijedila nakon masovnog trovanja potrošača. U Torinu je više od 300 ljudi zatražilo liječničku pomoć zbog trovanja školjkama. Zbog te su zabrane tamošnji uzgajivači zatražili financijsku pomoć od regionalne vlade.

I dok Talijani trpe velike štete, kod nas je resorno ministarstvo uvjeravalo koncem kolovoza da je "u ovo doba godine česta pojava sporadične toksičnosti koja obično traje tri do četiri dana, a uzrokovana je miješanjem toplih i hladnih morskih struja što pogoduje razvoju fitoplanktonskih vrsta". Toksičnost školjaka, pokazalo se, ipak ne traje samo tri do četiri dana, već su neka uzgajališta zatvorena već 20-ak dana. (B. ŽIŽOVIĆ, Glas Istre)