Valfresco S1124
Valamar stanovi S

Održani su XXIII. susret čakavskih pjesnika – VERŠI NA ŠTERNI

13435315_1072271662851992_7302252079068297840_n
13.06.2016. 10:28; ; Početna / Kultura / Održani su XXIII. susret čakavskih pjesnika – VERŠI NA ŠTERNI

U subotu 11. lipnja 2016. godine u Vižinadi, u organizaciji Gradske knjižnice Poreč, održan je XXIII. Susret čakavskih pjesnika – VERŠI NA ŠTERNI i promocija istoimene zbirke pjesama.

Nakon provedenog natječaja za nove pjesme na čakavštini, na kojeg se sa svojih 289 pjesama prijavilo 106 autora iz Istre, Riječkog priobalja, Opatije, Zadra, Splita, Makarske, Podgore, Dubrovnika, Zagreba, Velike Gorice, Otoka Lošinja, Raba, Šolte, Brača pa sve do Ljubljane i Švedske, izabrano je njih 54 čiji su radovi uvršteni u pjesničku zbirku „XXIII. Verši na šterni“.

Ovogodišnja manifestacija započela je programom domaćina u Crkvi sv. Ivana gdje je svečano otvorena izložba “Unutarnji svjetovi” porečke umjetnice Amine Konate Visintin koju je predstavio likovni kritičar Marino Baldini. Kiša je ove godine onemogućila da se verši kazivaju u živopisnom ugođaju Batisteline barokne šterne, koja već dvadeset i tri godine s radošću okuplja ljubitelje čakavštine, pa su se domaćini pobrinuli da se manifestacija održi u školskoj dvorani koja je u trenu postala mjesto u koje se je slilo svo bogatstvo čakavskoga narječja.

Dobrodošlicu pjesnicima i posjetiteljima zaželio je načelnik Općine Vižinada, Marko Ferenac, dok je u ime organizatora prisutne pozdravila ravnateljica knjižnice dr. sc. Irides Zović, koja je istaknula kako je ova, sad već manifestacija s ozbiljnim kontinuitetom, izuzetno važna za očuvanje čakavskog idioma.

Nakon uvodnih pozdravnih riječi, zbirku je predstavio izbornik i recezent ovogodišnjeg izdanja zbirke čakavskih verši akademik prof. dr. sc. Tonko Maroević, hrvatski pjesnikesejistprevoditelj, istraživač suvremene hrvatske umjetnosti, autor niza monografija o hrvatskim slikarima, likovni i književni kritičar, znanstveni savjetnik na Institutu za povijest umjetnosti i profesor katedre povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Redoviti je član HAZU-a. Članom je raznih komisija i ocjenjivačkih sudova. Izbornik je istaknuo kako čakavština dokazuje da je živa, da je sredstvo umjetničkog doživljavanja svijeta, što znači da nije samo posrednik u obnavljanju retorike starih dobrih vremena, već i moćno sredstvo kritičkog poimanja i promišljanja današnjice.

Okupljeni pjesnici zastupljeni u zbirci kazivali su svoje odabrane stihove, a susret je obogaćen glazbeno-pjesničkim nastupom Denis Mikatović Jugovac i Marijana Maraškina. Susretu su nazočili pjesnici: Iris Aničić Bogi, Vera Aničić, Sonja Buljević, Sanja Depikolozvane, Mladen Doblanović, Nevenka Erman, Silvija Faraguna, Jelica Fiorido, Majda Fradelić, Nada Galant, Dragan Gortan, Korina Juretić, Živka Kancijanić, Boris Kazija, Josip Klarić, Marija Kovač, Dheeba Kožljan, Marijan Maraškin, Vesna Milan, Cvjetana Miletić, Tomislav Milohanić Slavić, Ana Marija Pavlović, Marija Peruško, Vesna Petrić Terzić, Marija Ribarić, Jadranka Skorić, Ida Slepčević Drenik, Marija Sošić i Remiđo Sošić.

Večer je završila ugodnim druženjem organizatora, pjesnika i publike. Verši su još jednom potvrdili kako plodna može biti suradnja s lokalnom zajednicom, a suradnja Gradske knjižnice Poreč i Općine Vižidada još jednom je uspješno ostvarena.

Likovno rješenje zbirke XIII. Verši na šterni potpisuje porečka dizajnerica Petra Počanić, a grafičko oblikovanje Nikolina Sirovica.

Pokrovitelji ove manifestacije su: Grad Poreč-Parenzo, Istarska županija – Regione Istriana, Upravni odjel za kulturu – Assessorato alla cultura te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

 

 

Gradska knjižnica Poreč

Galerija slika uz članak