Valfresco S1124

VRSARANKA KLARA TROŠT MEĐU NAJBOLJIM STUDENTIMA SPLITSKOG EKONOMSKOG FAKULTETA

26.01.2011. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / VRSARANKA KLARA TROŠT MEĐU NAJBOLJIM STUDENTIMA SPLITSKOG EKONOMSKOG FAKULTETA

– Na nedavnoj dodjeli nagrada za najbolje studente na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, koje se svake godine uručuju u povodu Dana fakulteta, medu nagrađenima bila je i Klara Trošt.
S prosjekom ocjena 4,8 i svim položenim ispitima Klara je zaslužila nagradu kao najbolja studentica doktorskog studija u 2010. godini. Ova mlada Vrsaranka studira poslovnu ekonomiju, a angažirana je i kao znanstvena novakinja na porečkom Institutu za poljoprivredu i turizam. Vrlo je svestrana i zanimljiva osoba. Nagrada joj je veli, veliko ohrabrenje, a nakon položenih ispita usmjerena je na sljedeću stepenicu u svojoj "splitskoj misiji", rad na doktoratu, u kojem se odlučila posvetiti području "event managementa", odnosno učincima turističkih manifestacija na destinaciju.
– Odrasla sam u turističkom mjestu, u obitelji koja se bavi ugostiteljstvom, pa sam i na Ekonomskom fakultetu u Puli, gdje sam pohađala dodiplomski studij, odabrala smjer turizam jer mi je to bio logičan izbor. Zainteresirala sam se za "event management" i počela čitati znanstvene članke te naručivati knjige na tu temu, veli Klara.
Uvijek je bila odlikašica, a visok prosjek ocjena pomogao joj je prilikom zaposlenja na Institutu, gdje je kasnije u dogovoru s mentorom Zdenkom Tomčićem odabrala Split kao grad za nastavak studiranja.
– Za zaposlenje na mjesto znanstvenog novaka postoje zakonski propisani uvjeti, a ugovor se sklapa na šest godina unutar kojih se mora doktorirati. Kad sam počela raditi, 2008. godine, otvorio se natječaj za trogodišnji poslijediplomski doktorski studij u Splitu, prijavila sam se i primljena sam. Natječaj za isti studij u Zagrebu je već istekao, a jednostavno nisam htjela gubiti godinu čekajući da se ponovno otvori. Tako sam si iskombinirala da tijekom tjedna radim, a vikendom idem na predavanja u Split i ujedno polažem ispite. Tijekom tih nekoliko mjeseci kad su se održavala predavanja u prve dvije godine studiranja, mislim da sam proputovala gotovo 60 tisuća kilometara, ali evo, isplatilo se, dala sam sve ispite. Kad su me pitali kako to da sam odabrala baš područje "event managementa", zapravo se nisam mogla ni sjetiti, uvijek sam nešto kopala i čitala o toj temi i mislila kako je to zanimljivo, a budući da kod nas gotovo da nema materijala o tome, počela sam naručivati knjige iz inozemstva i tako si stvorila temelje za daljnji rad. To je bila gotovo spontana odluka, veli Klara. Stoga je željno dočekala Svjetsku konferenciju o manifestacijama (Global Event Congress), koja je lani prvi put održana u Europi, u engleskom gradu Leedsu, i na kojoj je bila jedina predstavnica iz Hrvatske.
– Učinila sam sve da prisustvujem toj konferenciji, koja se prije uvijek održavala u Australiji. Napisala sam rad u suradnji s docenticom Ines Milohnić, što je zapravo preliminarno istraživanje za moj doktorat, vezano uz manifestacije i njihove učinke na primjeru Istarske županije. Puno sam čitala što su drugi radili i zaključila da ima jako mnogo prostora za istraživanja na ovom području, jer je zapravo u Republici Hrvatskoj istraženo vrlo malo. Za predavanje na konferenciji analizirala sam temeljna obilježja manifestacija u Istri po vrstama, razdoblju održavanja, geografskoj podjeli po klasterima kao i važnosti njihovih učinaka (ekonomskih, društvenih i okolišnih) te uloge manifestacija u kreiranju turističke politike destinacije Istre, priča Klara.
Kako dodaje, proučavanjem stavova direktora TZ-a Istre o važnosti učinaka manifestacija pozitivno se iznenadila rezultatima, iz kojih proizlazi da su učinci na okoliš i društveni učinci manifestacija izdvojeni kao najznačajniji, a tek potom slijede oni ekonomski.
Uz konzultacije s mentoricom profesoricom Lidijom Petrić iz Splita, često je u kontaktu i s drugim (istina malobrojnim) stručnjacima "event managementa" u Hrvatskoj. Jedna od njih je docentica Milohnić s opatijskog Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, na kojem se održava izborni kolegij o menadžmentu događanja i slobodnog vremena, u kojem je i Klara sudjelovala kao gostujuća predavačica.
– To mi je bio poticaj da detaljnije obradim neke teme koje sam koristila za predavanje, ali  i praksa za držanje govora pred širim auditorijem i pomoć u stjecanju samopouzdanja, dodaje.
U porečkom Institutu suraduje na znanstvenom projektu vezanom uz razvoj agroturizama i ruralnog turizma te na europskom projektu "Wellness Istra". S obzirom da često ide na kongrese i drži predavanja, za usavršavanje je pohađala radionice govorništva i prezentacijskih vještina, seminar brzog čitanja, školu primijenjene ekonometrije i tečajeve statistike, a za vrijeme studija u Puli sudjelovala je u Global Business Practicumu na Floridi, u SAD-u, i to u sklopu razmjene studenata. Kako stigne uskladiti sve obaveze i ostaje li joj što slobodnog vremena, pitamo.
– Sada, kad ne putujem toliko često u Split, vikendi su mi uglavnom slobodni i toga se nastojim držati. Volim čitati, slušati jazz i rock, šetati prirodom, a bavim se i fitnessom, koji je odlična obrana od posljedica dugog sjedenja i stresa, veli ona.
Na pitanje kakvi su joj planovi za budućnost ističe da želi doktorirati te suradivati s domaćim organizatorima manifestacija kao volonterka i tako nastaviti raditi na započetim istraživanjima, jer je, kako kaže, razlika izmedu teorije i prakse velika, ali i pokušati rezultate istraživanja iskoristiti za poboljšanje kvalitete turističkih i ostalih manifestacija koje uvelike obogaćuju ponudu istarskog turizma.

V. HABEREITER, Glas Istre