Višnjan: Sreća je sve iznad trećine plana
Višnjanski načelnik Angelo Mattich nije bio raspoložen za razgovor o planovima i proračunu od 13,4 milijuna kuna za tekuću godinu jer, kako nam je rekao, nema vremena za sastanak.
– Sve o tome mogli ste doznati sa sjednica vijeća na kojima ste bili i pisali kako ste pisali.
Iz onoga što je bilo na vijeću nešto možete sami napisati o toj temi, glasio je odgovor.
Ipak, na primjedbu da novinar neće sam spekulirati o proračunu, Mattich je u kratkom telefonskom razgovoru rekao da su najvažniji ovogodišnji projekti izgradnja poslovne zone
Milanezi i višnjanske zaobilaznice, te priprema za izgradnju doma umirovljenika.
– Teško je reći koliko će se novca za svaki od ovih projekata utrošiti, gurat će se koliko
bude sredstava, koliko se bude prihodovalo od prodaje zemljišta. Planiramo i završetak
obnove Trga svetog Roka, ali teško da će se to moći ostvariti, kaže načelnik. Prema njegovim riječima, proračun ovdje nije vrijedan spomena, a rebalansa će sigurno biti.
– Mjesta za štednju uvijek ima. Mislim da će proračun biti realiziran sigurno u iznosu od pet milijuna kuna, a bit ćemo sretni sa svime što bude više od toga. Najgore je kad gospodarstvo grca u problemima i prihodi izostaju. Spremamo mjere za poticanje poduzetništva na području poslovne zone koje će biti prezentirane i na vijeću, dodaje. O projektima ostvarenim u prošloj godini Mattich nije želio govoriti jer je "već sve rečeno".
– Ne trebate trošiti vrijeme o onome što je bilo, previše sam toga rekao, o tome je napisano što je napisano, uzalud je sad to ponavljati. Oni koji žele vidjeti, vide, a oni koji ne žele, ne vide, zaključio je Mattich.
V. HABEREITER, Glas Istre
Riječ oporbe
Od jedanaest vijećnika, koliko ih broji višnjansko vijeće, većinu čini koalicija Nezavisne liste Angela Matticha i SDP-a, dok je oporba okupljena u Klubu vijećnika IDS-a i HSS-a, čiji je predsjednik Bruno Radoš.
– Proračun nije štedljiv, nije racionalan i ne ispunjava potrebe građana. Zbog toga smo predložili 46 amandmana od kojih je prihvaćen samo jedan. U proračunu koji iznosi 13,4 milijuna kuna na prihodovnoj strani udio od prodaje nekretnina čini više od 50 posto, a u godini krize to svakako nije dobra odluka. U tu se situaciju općinska uprava dovela zbog
potrebe vraćanja dugova koji su nastali u prethodnom razdoblju. Bili smo protiv povećanja troškova plaća s prošlogodišnjih 450 tisuća kuna na planiranih 1,85 milijuna kuna.
Navedeno je povećanje posljedica primanja u radni odnos šest djelatnika na teret općinskog proračuna i smatramo da je to neprihvatljivo jer će troškove plaćati porezni obveznici, naši sumještani. Amandmanima smo predložili da se to povećanje od 1,4 milijuna kuna planira i preusmjeri u druge stavke – socijalnu skrb, obrazovanje, tehničku kulturu, društvene djelatnosti, sport i udruge. Taj je prijedlog vladajuća većina odbila, tako da su neke od tih stavki, po sadašnjem proračunu, smanjene od 20 do 60 posto u odnosu na rebalans iz 2009. Smatrali smo da se ove stavke nisu trebale mijenjati, već se trebalo odustati od dodatnih troškova za plaće, kaže Radoš. Dodaje da bi trebalo napraviti master plan razvoja općine da bi se izbjegli površnost, stihija i donošenje odluka koji bi dugoročno
mogli nanijeti štetu općini. U klubu smatraju da bi se u prvoj fazi trebalo fokusirati na manji broj kvalitetnih projekata "generatora razvoja", kojima je cilj ostvarivanje novih vrijednosti i dodatnih prihoda kojima bi se pokrivali rashodi održavanja objekata i infrastrukture i u isto vrijeme financirali novi projekti.