VIJEĆNICI TARA-VABRIGE IZGLASALI MINIMALNO SMANJENJE PLAĆE NAČELNIKU
Izmjenama propisa o socijalnoj skrbi vijeće Tara i Vabrige prekjučer je većinom glasova i uz negodovanje oporbe smanjilo novčane pomoći socijalno ugroženim umirovljenicima. Time će u proračunu na godišnjoj razini uštedjeti 82 tisuće kuna. Željko Bošnjak (SDP-Novi val) smatra da lokalne vlasti šparaju na krivom mjestu, a da je potreba za takvim rezovima posljedica nerealnog proračuna.
– Sve to počinje od "Alise u zemlji čudesa" i proračuna od 35 milijuna kuna. Naravno da svuda fali novca!, rekao je Bošnjak.
Ilija Baljak (HDZ) je negodovao nad obrazloženjem takvih rezova, u kojem su općinari napisali da njihova svrha nije smanjiti broj korisnika mjesečnih pomoći, već ukupni mjesečni izdatak za navedenu namjenu. Suština stvari zapravo je vrlo jasna – penzioneri iz socijalnog programa, njih 73, u prosjeku će ostati bez 150 kuna mjesečno, upozorio je Baljak.
IDS-ov načelnik Nivio Stojnić naveo je da mu je to bila najteža odluka dosad i istaknuo da sve ostale odredbe iz socijalnog programa ostaju na snazi. Dodao je da se broj umirovljenika obuhvaćenih programom u zadnje dvije godine višestruko povećao te da se odluka može mijenjati čim se financijsko stanje popravi. Vrlo zgodnom ironijom već je na idućoj točki vijeće odlučivalo o načelnikovoj plaći, koja prelazi maksimalan limit dopušten novim Zakonom o plaćama u lokalnoj samoupravi. Po tom zakonu, bruto plaća načelnika u Općini s manje od tri tisuće stanovnika može iznositi najviše 19.724 kuna, a budući da Stojnićeva iznosi 20.385 kuna bruto, predloženo je usklađenje iznosa za ravno 661 kunu.
– Kako je to elegantno sročeno – ne smanjujemo plaću zbog uštede, već zbog usklađenja sa zakonom! Ja ovdje vidim strahovit prostor za uštedu, primijetio je Bošnjak. Kritike je uputio i Baljak, spomenuvši da prema nekim podacima načelnik Tara-Vabrige ima veću plaću i od dvojice hrvatskih župana. Smatra da bi se u svjetlu gospodarske krize vijećnici trebali odreći dijela naknade, a načelnik dijela plaće. Ipak, oporba nije izašla s konkretnim prijedlogom smanjenja plaće i naknada, već je, s iznimkom nezavisnog Waltera Palme koji je u pauzi napustio sjednicu, digla ruku za minimalno smanjenje načelnikove plaće.
U raspravi o financijskom rezultatu za lanjsku godinu, u kojoj je općina upisala 14,1 milijun kuna redovitih prihoda i 1,7 milijun od prodaje nekretnina, Boris Matošević (HDZ) je inzistirao da se ostvarenje proračuna usporedi s prvim proračunom za 2009., umjesto s rebalansiranim. Tada bi se jasno vidjelo da je Tar ušao u lanjsku godinu s gotovo dvostruko većim proračunom od onoga što je na kraju ostvario. Unatoč takvom rezultatu, isto nerealno planiranje nastavljeno je u tekućoj godini.
– Hoćemo li za 2011. planirati sto milijuna kuna?, pitao je.
– Kad donosimo proračun, mi planiramo i nastojimo predviđati. Možda je i vijećnik (Matošević, op.a.) planirao kupiti dva "mercedesa", a neće nijednoga ako sezona bude loša. Da imamo prostornoplanske dokumente, možda bismo ubrali i pola milijuna komunalnog doprinosa koji duguje već 20 godina. Računali smo i na Vaš novac, koji na kraju nismo ubrali, rekao je Stojnić ljutitim tonom. Matošević se, međutim, nije dao smesti, već ponovio da samo želi vidjeti odnos krajnjeg rezultata i prvog proračuna, koji će pokazati koliko je Općina nerealno planirala svoje financije.
– Tih 500 tisuća od mene ne dobiješ jer ih nemam, i nisam jedini, replicirao je Matošević na optužbu o neplaćenom doprinosu. Sukoba je bilo i na drugim točkama dnevnog reda, a rasprava je na trosatnoj sjednici u pojedinim trenucima završila i na precima unatrag tri generacije te fašističkim zločinima u Taru i Vabrigi tijekom Drugog svjetskog rata. Da i parlamentarizam ima granice pokušavao je ukazati predsjedavajući Anton Stojnić rekavši vijećnicima neka pročitaju poslovnik, umjesto što repliciraju "na repliku od replike", što doduše ne bi mogli činiti bez njegovog dopuštenja.
M. DODIĆ, Glas Istre