NEWS

Vijećnička pitanja gradske vijećnice Snježane Mekota i odgovori na njih

28.11.2014. 00:23; ; Početna / Politika / Vijećnička pitanja gradske vijećnice Snježane Mekota i odgovori na njih
gradsko Vijeće

U četvrtak, 24. studenog, održana je sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča. Pitanja nezavisne vijećnice Snježane Mekota prenosimo sa Facebook profila njezine nezavisne liste “Poreč je tvoj grad” i za čitatelje koji ne koriste Facebook  🙂 :

1. ŠKOLA
Župan je nedavno izjavio da zbog manjka poreznih prihoda dolazi u pitanje realizacija izgradnje škola po sistemu javno privatnog partnerstva. Do kuda je došao taj projekt i da li stvarno realizacija dolazi u pitanje, što se tiče škole na Finidi?
Gradnačelnik je odgovorio kako će župan doći u Poreč 1.12. na otvaranje prve pretovarne stanice, pa ga možemo pitati, ali on misli da projekt neće doći u pitanje.

2. Natječaj za zakup poljoprivrednog zemljišta?
Čitamo da neki gradovi raspisuju natječaje za korištenje poljoprivrednog zemljišta, a Poreča još nigdje nema. Postoji inicjativa da se raspolaganje poljoprivrednim zemljištem vrati pod ovlast lokalne samouprave. Molim da nas pročelnik Petrović informira o momentalnoj situaciji.
Pročelnik Petrović je rekao da smo mi svoj posao odradili i da Poreč čeka red za objavu natječaja, a to ne ovisi o nama.

Točka 5. Rebalans proračuna
-Kao i svake godine, pitanje svih pitanja je da li će se realizirati kapitalni prihodi? U obrazloženju je najbitnija rečenica da su kapitalni rashodi usklađeni s prihodima od prodaje zemljišta, radi uravnoteženja proračuna. Dakle, ako se ti prihodi ne ostvare imamo opet proračunsku rupu. Znam da se po tom pitanju provode neke aktivnosti, pa molim Gradonačelnika da nas informira kolike su šanse da se planirano ostvari do kraja godine?
Gradonačelnik je odgovorio da su u pripremi tri natječaja i on vjeruje da će se planirani prihodi ostvariti.

-Drugo što me zanima su nenaplaćena potraživanja. Nedavno je ministar Lalovac u vezi otpisa dugova građanima izjavio da vlada ima potporu banaka, teleoperatera, komunalnih poduzeća i jedinaca lokalne samouprave. To bi trebalo značiti da smo dobili neki prijedlog s kojim smo se složili, ili smo samo načelno podržali otpis dugova, ali se ne zna po kojim kriterijima i na koju vrstu potraživanja se odnosi? Molim pročelnicu da nas informira, ako zna nešto više.
Pročelnica Matošević je rekla da nikakvi materijali ni prijedlozi iz ministarstva nisu stigli, pa zna samo ono što su mediji objavili.

Točka 12. Komunalna naknada
Zbog odluke Vlade da se teret povećanja plaća prebaci uglavnom na jedinice lokalne samouprave u proračunu će nedostajati od 3,5 do 5 milijuna kuna. Prijedlog je bio da se komunalna naknada poveća cca 5,00 kn po domaćinstvu mjesečno. Razvila se žućna diskusija. Neki vijećnici su rekli da su protiv bilo kakvog povećanja cijena u ovako teškoj ekonomskoj situaciji. Bilo bi najlakše pridružiti se tom mišljenju i skupljati političke bodove. Sutra bi se, međutim, na Vijeću pojavio prijedlog za povećanje cijene vrtića ili Doma za starije osobe, jer bi u proračunu nedostajalo novaca za te potrebe. Pojedini vijećnici bi opet rekli da su protiv povećanja cijena, ali cijene bi se dizale zato što se prva odluka nije donijela i proračun nije nadoknadio manjak. Neke jedinice lokalne samouprave su povećale prirez, neke su povisile cijene vrtića, a neke su se odlučile za povećanje komunalne naknade. Poreč ima jednu od najnižih naknada u Hrvatskoj i meni se činilo da je ovo najmanje bolno.
Naravno da su unutar gradske uprave moguće racionalizacije i uštede, ali ne treba zaboraviti da moramo u tri godine pokriti gubitak iz ranijih razdoblja od preko 50 milijuna kuna i ne možemo si dozvoliti bitno smanjenje prihoda.