Vijećnici ipak prihvatili prodaju Saladinke
Vijećnici porečkog Gradskog vijeća izglasali su proračun za 2016. godinu u iznosu od 227 milijuna kuna. – Sad je na izvršnoj vlasti da proračun dosljedno provodi, izjavio je gradonačelnik Edi Štifanić. Radi se o proračunu većem od uobičajenog, a to valja pripisati ambicioznim planovima Grada koji u naredne dvije godine namjerava izvršiti značajan skok u društvenom i socijalnom standardu.
Izgradnja škole
Nakon godina čekanja konačno je odlučeno da počne izgradnja nove zgrade osnovne škole. Uz to obavit će se i adaptacija i proširenje područne osnovne škole u Žbandaju, nadogradnja dječjeg vrtića Radost i obnova zgrada dječjih vrtića u prigradskim naseljima. Te kapitalne investicije opteretit će najviše gradski proračun u ovoj i u idućoj godini, no uz njih valja svakako dodati i najavljena ulaganja u porečku starogradsku jezgru. Proračun za 2016. godinu predviđa prvo i strateško ulaganje u restauraciju palače Sinčić, sjedište Zavičajnog muzeja Poreštine.
Tokom sjednice vijećnici su izglasali i dokument Strategije razvoja Poreča od 2015. do 2020. godine, petogodišnji plan koji sadrži stotinjak projekata koji bi trebali u petogodišnjem razdoblju bitno izmijeniti sliku grada.
Sjednica je doživjela buran obrat prije glasanja o prodaji atraktivnog zemljišta pokraj mora u predjelu Saladinka. Grad je našao kupca koji je nakon dobivenog natječaja uplatio jamčevinu i time se obvezao uplatiti u gradsku kasu oko 12 milijuna kuna.
– Prodali smo 13.000 kvadratnih metara po cijeni od 101 eura, to je maksimalna tržišna cijena za zemljište koje je namijenjeno izgradnji hotela s popratnim objektima. Obavili smo sve moguće razgovore da bismo dobili investitora i napokon ga našli, izjavio je gradonačelnik Štifanić koji je pozvao vijećnike da prihvate prodaju jer “tim novcem ćemo izgraditi školu i osigurati bolju budućnost našoj djeci, a istovremeno izgradnjom hotela (ukupni kapacitet 270 kreveta) imati nova radna mjesta,” rekao je on.
No, toj se prodaji protivi grupa građana – vlasnika manjih parcela koje graniče s gradskom parcelom. Traže već godinama da se cijela zona namijenjena turističkoj eksploataciji proda u paketu po sistemu “Grad i mi zajedno”. Posredstvom grupe vijećnika unijeli su u raspravu dokument kojim su obznanili da imaju ulagača koji je spreman platiti daleko više od dogovorene cijene od 101 euro i zato je grupa vijećnika predložila da se glasanje o prodaji odgodi i da se u međuvremenu raspiše novi natječaj. Oporbeni vijećnik Vladimir Sladonja napomenuo je da prodajom Grad oštećuje svoje građane kojima će cijena graničnih parcela drastično pasti. Suprotnog je mišljenja gradonačelnik Štifanić.
Osobni obračuni
– Kad mi prodamo zemljište i vaše će parcele dobiti na vrijednosti, smatra Štifanić. Grupa građana – vlasnika parcela koji su pratili tok rasprave otišla je ogorčena i najavljuje sudski spor s Gradom. Tvrde da je natječaj proveden nezakonito, da su izigrani, da je Grad sustavno odbijao s njima razgovarati. Tokom rasprave došlo je do verbalnih sukoba. Pale su optužbe o pogodovanju firmi Funtana koja je dobila natječaj. Cijela se rasprava nasukala na osobnim obračunima o pripadnosti pojedinih vijećnika interesnim grupacijama koje trguju s javnim dobrima. Nakon burne rasprave odluka o prodaji zemljišta u uvali Saladinka ipak je usvojena.