NEWS
Valfresco Uskrs S

VIŽINADA: OBITELJ OKLEN U VRBANIMA RAZVIJA SVOJ PROIZVOD

25.11.2005. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / VIŽINADA: OBITELJ OKLEN U VRBANIMA RAZVIJA SVOJ PROIZVOD
279Lavanda.jpg

Piše S. MATEJČIĆ

Sandra i Đanino Oklen počeli su s uzgojem lavande prije pet godina, nadajući se da će oko tog mirisnog grma uspjeti razviti obiteljski posao. Ako je nekima to i bilo smiješno, više se nitko tomu ne smije. Okleni i njihova djeca mogu živjeti od obiteljskog posla u Vrbanima, doduše zahvaljujući činjenici da naporno i zajednički rade, ali i zato što ne miruju, nego stalno testiraju nove ideje. Od eksperimentalne ekstrakcije ulja lavande prije četiri godine, danas su Okleni postali ozbiljni proizvođači. Ali, za još ozbiljniji posao treba i više uložiti. Sljedeća je stepenica otvaranje prve istarske staze lavande u Vrbanima.

Okleni imaju 26.000 grmova lavande na šest njiva u Vrbanima, a uz nasade ide stari rimski put. Doduše, potpuno je zarastao i neprohodan je, ali Općina Vižinada spremna je pomoći, na jednak način kako je prokrčena trasa Parenzane, koja je postala jedna od najzanimljivijih istarskih biciklističkih staza. Okleni uz obiteljsku kuću imaju improvizirani prostor u kojem suše požnjevenu lavandu i ekstrahiraju ulje, a Sandra i šije vrećice te izrađuje poklon aranžmane za prodaju. U dnevnom boravku je mirisni izložbeni kutak – komoda na kojoj su bočice ulja, vrećice suhih cvjetova lavande, herbariji, a uskoro se spremaju na proizvodnju sapuna, šampona i aromaterapijske linije od lavande. Sandra već vidi svoju prodavaonicu u kojoj će turisti moći kušati i kolače s lavandom. Naravno, da bi zaokružili proizvodnju Oklenima treba prava radionica i prodajni prostor, kao dio buduće staze lavande. Realizaciju te investicije imaju u planu do početka sljedeće sezone, ali još nisu osigurali izvor financiranja.

Dotad, nastavljaju na jednak način – ekološkom proizvodnjom lavande, koja bi uskoro mogla dobiti zaštitni znak jedinstvenog istarskog proizvoda, ručnim branjem, dok ne pribave mali kombajn, i proizvodnjom ulja u prerađenom spremniku za pečenje rakije. Puno truda, energije i maštovitosti ulagali su od prvoga dana. To je bio jedini način da bivši konobar i medicinska sestra promijene posao i žive u idiličnom okolišu pokraj svojih mirisnih njiva, dok njihova djeca umjesto u smradu ispušnih plinova automobila žive s pčelama, osama i mirisom lavande.

S. MATEJČIĆ

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email