Veletržnici ribe Poreč iz proračuna protuzakonito milijun eura
U razdoblju od 2008. do 2010. Istarska je županija Veletržnici ribe Poreč d.o.o. iz proračuna uplatila ukupno 5.324.421 kn o čemu nije donesena ni odluka skupštine navedenog društva, ni odluka Skupštine Istarske županije, niti je obavljena registracija povećanja temeljnog kapitala u trgovačkom sudu. Također, nisu precizno uređeni imovinsko pravni odnosi, odnosno Županija nije zaključila odgovarajući ugovor s Veletržnicom i drugim suosnivačima, upozorava Državna revizija u svom nalazu o poslovanju Istarske županije u prošloj godini.
Navedeni iznos iz županijskog proračuna uplaćen je u protekle tri godine u pojedinačnim svotama od 1.774.807 kuna, a isti je iznos predviđen i u ovogodišnjem proračunu, čime će uplate iz proračuna, mimo zakonski propisane procedure, doseći više od 7 milijuna kuna. Kako nije dokumentirano zašto se Veletržnici novac uplaćuje, nije isključeno da se isti iznos izdvoji i iz proračuna za 2012. godinu i tko zna koliko godina kasnije.
U Županiji su u svoju obranu revizorima kazali da je projekt porečke veletržnice realiziran temeljem međunarodnog ugovora, da je izgradnja trajala više godina, te da je na tijelima navedenog društva usuglašen stav da se po završetku izgradnje objekta obavi registracija u Trgovačkom sudu. – Elaborat o povećanju temeljnog kapitala je u završnoj fazi izrade, te će se uputiti osnivačima na usvajanje, tvrde u Županiji.
U dostupnim dokumentnima Istarske županije nema nijednog koji bi definirao i odobrio izdvajanje sad već milijun eura na račun ove tvrtke koja bi u Poreču trebala voditi burzu ribe, a što još uvijek ne funkcionira, iako je objekt otvoren u prosincu 2008.
Samo poduzeće su s udjelima od 25 posto, odnosno s po 10.000 kuna kapitala, 2006. godine osnovali Istarska županija, Ministarstvo poljoprivrede, Ribarska zadruga Istra i Grad Poreč.
Za izgradnju veletržnice, a investicija je išla preko Istarske razvojne agencije, iskorišteno je 750.000 eura iz EU projekta Fish.log, točnije novac Italije, što je trebalo pokriti veći dio troškova gradnje, dok bi IDA i Istarska županija sudjelovale s malim iznosima.
Međutim, do kraja 2010. Veletržnici je na ime sufinanciranja gradnje doznačeno ukupno još 9,9 milijuna kuna, i to od Ministarstva 4,19 milijuna, od Grada Poreča, koji je već ranije dao zemljište i oprostio komunalni doprinos, 400.000 kuna, a od Županije navedenih 5,3 milijuna kuna. Što se s ovim novcem radilo i gdje je utrošen nije javno poznato, iako su u pitanju redom proračunski novci. Doduše, poznato je da je Veletržnica dala pozajmicu od 300.000 kuna regionalnom dnevnom listu. Kad je o tome informacija izašla u javnost, pozajmica je brže-bolje riješena cesijom preko porečkog komunalnog poduzeća Usluga, što je također dvojben postupak. Veletržnica novac posuđuje i svom upravitelju, Ribarskoj zadruzi Istra, a posljednja takva pozajmica od 200.000 kuna s kraja 2009. godine, do kraja 2010. godine još nije bila vraćena.
Valja također naglasiti da je u 2009. i 2010. novac za Veletržnicu izdvajala samo Županija, iako je tek jedan od četiri suvlasnika, a izvješća o poslovanju ove tvrtke se javno ne objavljuju niti se o poslovanju raspravlja, kao što ni ove milijune kuna uplaćene na račun Veletržnice županijski vijećnici nisu odobrili.
Samo je prva uplata iznosa od 1,7 milijuna kuna s računa Županije donekle pokrivena odlukom županijskog Poglavarstva, u kojoj se navodi da će se taj iznos uplatiti Veletržnici, a ona će ga proslijediti IDA-i za otplatu kredita za izgradnju veletržnice. Pri tome se Poglavarstvo poziva na Društveni ugovor o osnivanju tvrtke. Međutim, nepoznat je iznos kredita i ostali parametri zaduženja, a odluke županijske Skupštine o zaduženju ne postoje. Za sljedeće uplate nema odluka, nego se svake godine isti iznos izdvaja iz županijskog proračuna.
Istovremeno, Veletržnica ribe Poreč d.o.o. čiji je direktor Milan Laković, a upravljanje od 2009. vodi Ribarska zadruga Istra, iz godine u godinu bilježi gubitak u poslovanju te je on samo u 2010. godini 158 tisuća kuna. Prema izvješću o poslovanju u protekloj godini poslovni je prihod bio 1 kuna (!), a odnosi se na najam poslovnog prostora koji plaća Ribarska zadruga, financijski je prihod bio 161.066 (obračunate i uplaćene kamate Hypo banke te obračunate, ali ne i uplaćene kamate na pozajmicu od 200.000 kuna Ribarskoj zadruzi Istra) te izvanredni prihod od 30.000 kuna, a riječ je o uplati Ministarstva 29. prosinca 2010. Rashod je, međutim, bio 349.237 kn, a opisuje se kao „usluge“ te porez i doprinos. (iPress)