Večernji povjetarac donosi smrad
Stanovnici naselja Poreč Jug ponovno žive iza zatvorenih vrata i prozora zbog nesnosnog smrada koji se, kako kažu, ponovno širi s Košambre unatoč tome što je obnovom starog deponija i osuvremenjivanjem zbrinjavanja otpada te kemijskim tretmanom bilo jamčeno da smrada neće biti.
Zašto i što točno smrdi pitali smo u komunalnom poduzeću Usluga, no i oni pokušavaju pronaći odgovor na ta pitanja te im nije jasno odakle smrad dolazi. Direktora Rodoljuba Kosića građani su, navodno, zvali i doma zbog tog problema pa se na Košambri svakodnevno nadzire čitav postupak zbrinjavanja otpada. Za sada još nisu ništa otkrili. Građani, pak, kažu da smrad dolazi s popodnevnim i večernjim vjetrom, a uvjereni su da je uzrok Košambra.
I dok komunalci promatranjem pokušavaju otkriti odakle smrad, novo-staro izvorište miomirisa otvara se u uvali Peškera. Problem je isti kao i svakog ljeta – visoke temperature, alge koje se raspadaju i muljem zagušen zaljev. Dno zaljeva, naime, nije čišćeno desetljećima. Čišćenje je skupo i gradskim vlastima očito na kraju liste obaveza. Ali, barem bi redovito mogli pisati naloge Usluzi da pokupi alge nakupljene na površini i uz obalu. I više puta tijekom ljeta!
Što kažu građani? Za novine, imenom i likom – ništa. Šute kao zaliveni, svaki sa svojom škužom. Ali, anonimno može: u naselju Poreč Jug smrad je najevidentniji uz cestu Poreč – Vrsar. Kuće su zapravo tek par stotina metara zračne linije udaljene od Košambre. Ona se, doduše, ne vidi, ali dok ispijaju jutarnju kavicu u obližnjem kafiću i gledaju u zelenilo šume preko ceste, vide se galebovi koji se hrane na smetlištu.
"Najčešće smrdi kod promjene vremena, a počelo je s toplijim vremenom. Obično je najizraženiji smrad između 21 i 22 sata, a smrdi jednako kao u vrijeme kad su počeli sanirati smetlište", bio je detaljan sugovornik u kafiću Josip Kovačkić koji se nije htio fotografirati.
Priču ponavljaju u kiosku, a prodavačica u marketu kaže da ne živi u tom dijelu grada, ali da je čula da se susjedi koji dođu u prodavaonicu žale. Prošlog tjedna se na Brulu povremeno osjetio intenzivan neugodan miris koji je donosio vjetar, ali gosti se nisu žalili, saznajemo iz Riviere Poreč.
Kosić odriče mogućnost da smrdi kao prije obnove odlagališta jer je tada smrdjelo raspadnuto staro smeće, a sada ga na Košambri nema jer se sve dovezeno isti dan melje i tiješti te tretira kemikalijama, zbog čega ni ne stigne trunuti na otvorenom. Obećava da će se osobno odazvati pozivu građana u vrijeme kada bude smrdjelo.
Smrad na Peškeri građani više nemaju snage komentirati, samo odmahuju rukom na postavljeno pitanje – predugo se ništa ne događa. Kosić kaže da svakodnevno uklanjaju alge koje ostaju na obali, ali smrde one koje s dna uvale dignu valovi. Koliko bi skupo bilo odmuljivanje dna Peškere ne zna se jer nitko nije niti tražio ponudu.
(S. MATEJČIĆ, Glas Istre)