Utjerujući dugove odjetnici krše ovlasti
Hrvati imaju više od 400 milijardi kuna neplaćenih računa, pa ne čudi pravi procvat legalnih utjerivača dugova koji se ne koriste silom, ali svakako imaju jednako zastrašujuće mjere. Kako nam kažu iz splitskog Savjetovališta za potrošače, građani su najviše u strahu od naplate RTV pristojbe, teleoperaterskih usluga, ali i leasing usluga, pri kojima se češće promptno poseže za oduzimanjem zaduženih pokretnina ili imovine.
– Imamo brojne situacije da nam se građani javljaju s pritužbama na velike tvrtke jer, primjerice, za dugovanje od 300 ili 400 kuna moraju u konačnici platiti tvrtkama više od 2000 kuna. Naime, najviše pritužaba stiglo je za inače vrlo kontroverznog teleoperatera koji je angažirao odvjetnički ured koji za svaku opomenu naplaćuje 307,50 kuna. Nadalje, ako se dugovanje ne podmiri, onda nastupa tvrtka specijalizirana za naplatu potraživanja, koja je zastupana po istom odvjetničkom uredu.
Oni također naplaćuju istu tarifu za svaku opomenu. Međutim, prema Zakonu o odvjetništvu, odvjetnici se smiju baviti samo zastupanjem, dok se ovdje odvjetnik pojavljuje u dvojakoj ulozi, kao zastupnik i utjerivač duga, što je sukob interesa i zloupotreba ovlasti. O cijelom smo slučaju obavijestili Odvjetničku komoru, ali su se oglušili – iznosi nam nevjerojatne činjenice Nela Kovačević, voditeljica Savjetovališta, navodeći još jedan primjer.
– Slična je situacija i s odvjetničkim uredom preko kojega se naplaćuje pristojba za HRT, a oni naplaćuju tarifu od 1100 kuna za ovrhu, dok je svaka opomena 240 kuna. Samo izračunajte koliko zarade ako je bilo 80.000 ovrha, prema podacima HRT-a. Ovo je zakonski utemeljeno, ali je nemoralno. Također je upitno kako Etički kodeks Odvjetničke komore može dopustiti ovakve nimalo moralne lihvarske tarife prema kojima se početno dugovanje utrostruči ili čak učetverostruči zbog posredovanja odvjetnika – zabrinuta je Kovačević.
Matija Arapović, direktor tvrtke za naplatu potraživanja "Prima Solvent" te predsjednik Hrvatske udruge agencija za naplatu potraživanja, tvrdi da otkup dugovanja nije nikakva novina, štoviše, učestala je praksa u europskim zemljama.
– Pri otkupu potraživanja mijenja se vlasnik duga, koji preuzima sva prava za naplatu, a kako bi se to postiglo, primjenjuje se više mjera. Najčešće su to telefonski pozivi i slanje pismenih obavijesti, nakon kojih 90 posto naših dužnika podmiri dugove. Prije ovrhe uvijek želimo pomoći svim dužnicima i cijenimo ako nam se jave nakon prve opomene. Tada možemo razgovarati o različitim mogućnostima naplaćivanja, i to bez zateznih kamata, penala, ili o obročnoj otplati duga. Nemamo običaj dolaziti na adresu dužnika – rekao nam je Arapović.
Nadalje, prema njegovim riječima, ako dođe do ovrhe, tada se obračunavaju zatezne kamate, ali ljudi moraju biti svjesni da je sve što tvrtke rade potpuno legalno, a proizlazi iz inicijalnog ugovora sklopljenog s primarnim pružateljem usluga, primjerice leasing kućom, teleoperaterom…
– Međutim, zakonski je potpuno dopušteno naplatiti i cijenu opomena kolika je prethodno dogovorena, tako da i mi, ako naplaćujemo opomene, radimo po unaprijed dogovorenim tarifama. Što se tiče ovrha, cijene se kreću od 80 kuna pa ovisno o iznosu duga, ali to je također uređeno ovršnim zakonom.
Uostalom, svi se mogu žaliti na eventualna ovršna rješenja – drži Arapović, koji ističe da ne želi ulaziti u moralna pitanja, nego se u svojem poslovanju vodi slovom zakona.
JURE JERIĆ, Slobodna Dalmacija