Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Uskoro završava četvrta godina kako se u Valamaru održava projekt „Umjetnik na odmoru“ koji okuplja vodeće svjetske avangardne umjetnike

Slobodan Šijan
09.08.2016. 13:04; ; Početna / Kultura / Uskoro završava četvrta godina kako se u Valamaru održava projekt „Umjetnik na odmoru“ koji okuplja vodeće svjetske avangardne umjetnike

Još dva istaknuta umjetnika, Rudolf Sikora i Slobodan Šijan, pridružila su se renomiranim imenima neoavangarde koji već četvrtu godinu za redom u okviru projekta „Umjetnik na odmoru“ u Valamaru predstavljaju svoje viđenje svijeta oko sebe.

Slobodan Šijan je redatelj eksperimentalnih i igranih filmova, pisac i likovni umjetnik, ali i autor niza publikacija. Njegova najistaknutija djela su filmovi “Ko to tamo peva” (1980.), “Davitelj protiv davitelja” (1984.), Kako sam sistematski uništen od idiota” (1983.) i “Maratonci trče počasni krug” (1982.). Za svog dugogodišnjeg prijatelja Tomislava Gotovca, kao reakciju na njegovu smrt, snima film “Pesma za Toma” (2010.), a njegovo se stvaralaštvo može s pravom svrstati u značajna ostvarenja eksperimentalnog filma.  Svoju nedavnu izložbu ”Album izgubljenih snova” posvetio je majci. Fotografije su izložene po principu fotoalbuma koji je uokviren heklanim stolnjakom, uz pismo na memorandumu natipkano na pisaćoj mašini. Osim odavanja počasti majci, Šijan je počast odao i već zapostavljenoj tradiciji izrade fotografija i slaganje fotoalbuma.

Šijan se bavio i književnošću te je 2010. godine izdao “Filmski letak” u kojem je sakupio makete ’fanzina’, a 2015.  “Filmus – Priče o filmu”, skup priča o važnim filmskim stvarateljima koji su utjecali na njegov rad. Konačno priznanje Tomislavu Gotovcu i njegovom radu, Šijan je obuhvatio u djelu “KINO TOM – Antonio G. Lauer ili Tomislav Gotovac između Zagreba i Beograda“.

Rudolf Sikora smatra se najznačajnijom osobom slovačke konceptualne likovne scene i jedan je od prvih umjetnika u Čehoslovačkoj koji se sustavno bavi temom civilizacijske i ekološke prijetnje svijetu.  Inicijator je kolektivnih događanja i osnivač alternativnog izlagačkog prostora “1. otvoreni atelijer” u Bratislavi (1970), koji je okupljao umjetnike koji su, nakon Praškog proljeća, bili u opoziciji spram povratka doktrinama socijalističkog režima. Na kolektivnoj izložbi “1. otvoreni atelijer” te iste godine u Sikorinoj kući u Bratislavi, održan je prvi organizirani prosvjed (u formi izložbe) protiv interveniranja službenih tijela u umjetnost.  Sikora u svojim radovima koristi fotografije, fotomontaže i tipogramska ostvarenja, konceptualne stripove. Lajtmotiv njegovih radova su piramidalne sheme i različiti dijagrami koji metaforički predstavljaju ljudsko društvo.

„Umjetnik na odmoru“ u Valamaru projekt je čiji je autor Marinko Sudac, a organizira se u suradnji s tvrtkom Valamar Riviera d.d., Institutom za istraživanje avangarde i Kolekcijom Marinko Sudac. Misija mu je prezentiranje raznih nasljeđa prve avangarde kroz gostovanje svjetski priznatih avangardnih umjetnika koji će po tjedan dana boraviti u ekskluzivnim Valamarovim objektima. Neki od istaknutih svjetskih umjetnika koji će se ove godine još predstaviti u Valamaru su i Jarosław Kozłowski (Poljska) i Vladimir Gudac (Hrvatska). Tijekom gotovo tri mjeseca trajanja projekta (lipanj – kolovoz) umjetnici imaju priliku, kroz neformalna druženja, upoznati druge umjetnike, ali i teoretičare, povjesničare umjetnosti i muzejske stručnjake.

Do sada je, u sklopu ovog projekta, više od 50 međunarodno priznatih umjetnika provelo dio svog ljetnog odmora u Hrvatskoj, a ove godine smo, između ostalih, već imali priliku vidjeti izložbu Jiříja Valocha „Moć nemoćnih“, performans inspiriran Porečom „Circe di Parenzo“ umjetnice, spisateljice i performerice, Katalin Ladik, radove svestranog ruskog umjetnika Leva Nussberga te performans Philipa Cornera, začetnika pokreta Fluxus.

Galerija slika uz članak