Urušeni Dragonera i Porto Mariccio
Novi luksuzni turistički projekti na vodnjanskom priobalju u potpunosti su promijenili turističku sliku toga kraja, koji je postao prava luksuzna destinacija. Vrhunsko opremljeni hoteli i vile, uređena marina i golf igralište, odredište su imućnih gostiju na koje Istra i svojim master planom turizma cilja već neko vrijeme. Uza sve to, novi turistički resorti s prekrasnim pogledom na Brijune, zaposlili su na stotine stanovnika Vodnjanštine…
I tako bismo mogli unedogled govoriti o kontroverznim turističkim projektima Dragonera i Porto Mariccio između Peroja i Barbarige koji su tako trebali izgledati na današnji dan. Barem se tako planiralo prije deset godina, kada je došlo do sporne kupoprodaje 375 tisuća četvornih metara tada općinskog poljoprivrednog zemljišta koje je odmah po prodaji jednoj od tada najjačih banaka na ovom prostoru, naveliko po aferama spominjanoj austrijskoj Hypo Alpe-Adria banci, urbanizirano.
Danas se uza svu urbanizaciju, povećanu vrijednost zemljišta te brojne najave o početku gradnje luksuznih odredišta od toga nije dogodilo apsolutno ništa. Pardon. Izgrađena je cesta od Batvači do Dragonere koja nikad nije bila otvorena jer nema potrebne dozvole, dovezeni su kubici i kubici šljunka uza samo turističko naselje Barbariga za gradnju resorta, čiji nasipi sada čekaju neke bolje dane, a turistima u Barbarigi zaklanjaju vidik na more i rezultat su brojnih žalbi i prijava upućenih građevinskoj inspekciji te komunalnoj gradskoj službi.
I dok se prije tri godine dovoženjem tona i tona šljunka mislilo da će gradnja resorta Porto Mariccio započeti, današnje činjenice govore da to nije bilo moguće jer potrebnih dozvola za gradnju nije ni bilo. Nije ih bilo jer je prije toga trebalo napraviti čitav niz drugih predradnji te uskladiti prostornoplansku dokumentaciju, a da ne govorimo o konzervatorima s kojima se trebalo složiti gdje je što moguće raditi budući da je velik dio zemljišta na kojem se trebao dogoditi projekt pod konzervatorskom zaštitom. Usprkos tome potpisan je ugovor s Kempinskim te poznatim svjetskim golferom Jackom Nicklausom. Kempinski je, naime, trebao sredinom prošle godine preuzeti upravljanje sagrađenim objektima, dok je Nicklaus bio zadužen za dizajniranje golf igrališta.
A onda je odjednom sve stalo. Krivac tome nije bila svjetska gospodarska kriza, koja je zakočila sve druge građevinske projekte, jer se to dogodilo puno prije. Manjinski vlasnik Hypo Alpe-Adria banka, koja drži 26-postotno vlasništvo u oba projekta, ali zato kreditira apsolutno sve, upala je u poteškoće. Došlo je do raznoraznih afera, smjene menadžmenta, prodaje banke njemačkoj Bayerische Landesbank, a zaključno s time i do istraga.
OPŠIRNIJE O OBEĆANJIMA, AFERAMA, SPOROVIMA U PROJEKTU DRAGONERA I PORTO MARICCIO PIŠE BARBARA BAN U SUBOTNJEM GLASU ISTRE