Šuker uvodi porezni broj umjesto JMBG-a (Večernji list)
Iako je radi zaštite osobnih podataka izbrisan iz novih osobnih dokumenata, jedinstveni matični broj građanina u praksi se održao upravo zato što nema nadomjestka.
Nekazujući broj
Za razliku od JMBG-a, porezni broj bio bi "nekazujući", tvrde pravnici, a to znači da ne bi odavao godinu, spol ili mjesto rođenja ni bilo kakve druge osobne podatke. Djeca bi porezni broj dobivala odmah nakon rođenja, a tvrtke s danom osnivanja. Služio bi, kao što sugerira naziv, za evidentiranje poreznih obveza, za upis u gruntovne knjige, za evidenciju pokretne imovine, za bankarske poslove, za upis dionica u Središnju depozitarnu agenciju Porezni broj preuzeo bi u konačnici i funkciju imovinskih kartica od kojih je Vlada definitivno odustala.
U vezi s njima bilo je previše stručnih i političkih kontroverzi, kažu u Ministarstvu financija, pa je ta ideja odbačena. Porezni broj imao bi višestruku namjenu. Porezna uprava moći će na temelju poreznog broja puno lakše nego dosad pratiti promjenu imovnog stanja svakog građanina i usporediti je s uplaćenim porezima.
Da bi taj institut funkcionirao, informatički se moraju povezati MUP, koji vodi evidenciju o vozilima, gruntovnica u kojoj su registrirane nekretnine, banke koje vode brigu o novčanoj imovini, Središnja depozitna agencija koja prati transakcije vrijednosnim papirima S obzirom na to da bi se na taj način dobio puno bolji pregled imovine građana i tvrtki, u Vladi smatraju da će to biti velik korak u borbi protiv korupcije. No, upravo zbog toga računaju i s velikim otporom onih kojima to ne odgovara.
S poreznim brojem, računa se, Vlada bi dobila i snažan instrument za iskorjenjivanje siromaštva. Uz bolji pregled imovnog stanja građana, socijalnu pomoć dobivali bi oni kojima je ona doista potrebna, i to u većem iznosu nego sada. Imovinski cenzus utvrđen na podlozi podataka s poreznog broja puno bi preciznije odredio tko ima pravo na socijalne naknade i olakšice u zdravstvu.
Uvođenjem poreznog broja hrvatsko se zakonodavstvo usklađuje s europskim kako bi se mogli razmjenjivati podaci o plaćanju poreza na dodanu vrijednost.
Razmjena s EU
Uz takvu razmjenu podataka unutar EU porezni se obveznici teško mogu sakriti. Zakon bi trebao biti dovršen u ožujku, a onda krenuti pred političku "porotu", pa sredinom godine u Sabor, a primjenjivao bi se od iduće godine.
Kako je riječ o zakonu koji se suprotstavlja korupciji, to bi mogao biti politički adut vladajućih u izbornoj godini. Uvođenje poreznog broja, međutim, tvrde stručnjaci, trajat će nekoliko godina.
autor: Deana Knežević