Učili žongliranje, bubnjanje i scenski pokret
Društvo Naša djeca priredilo je proteklog vikenda radionicu žongliranja, balansa, bubnjanja, scenskog pokreta i »svega što uključuje kazalište novog cirkusa«, kako nam je rekao majstor Željko Hajsok iz Splita, jedan od voditelja. U oronulim, ali kreativnošću nabijenim prostorima starog remonta okupilo se dvadesetak mladih i mališana, od kojih najmlađi ima šest godina.
– Marljivo radimo jer sve zanimaju sve discipline i žele što više naučiti, ali se i dobro zabavljamo, rekao nam je koordinator udruge mladih Urbana subkulturna baza (USB) Gordan Gregurović.
Upravo je članovima udruge, starijim tinejdžerima koji su prerasli programe DND-a, prvenstveno namijenjen dvodnevni intenzivan rad kao edukacija za voditelje redovnih radionica DND-a.
Usprkos činjenici da Grad nije ozbiljno shvatio USB-ovce, koji su udrugu osnovali s ciljem okupljanja mladih u kvalitetnim programima vezanim za urbanu kulturu i poboljšanja kvalitete njihovog društvenog života, te im je za djelovanje dodijelio samo dvadeset tisuća kuna, oni nastavljaju raditi s puno entuzijazma. Poticaj više je što, kao u ovom slučaju, imaju prigodu učiti od pravih profesionalaca poput Hajsoka, koji od svoje četrnaeste godine svira udaraljke, diplomirao je u Austriji gdje je radio kao studijski glazbenik, a zatim u orkestru HNK-a kao timpanist-perkusionist te u glazbenoj školi Josipa Hatzea, da bi na koncu osnovao udrugu »Hram« koja se bavi alternativnim kazalištem. Ovom je prigodom uz njega radio i Franck Spesht iz francuske kazališno-cirkuske trupe »Chatpitre«.
Šteta je što si, zbog sredstava koja su im na raspolaganju, mladi Porečani ne mogu redovito priuštiti takve mentore. To ih više brine od prostora s gotovo raspadnutim vratima i lošim električnim instalacijama u kojem zasad rade i koji bi, predlaže Hajsok, dogovornom zamjenom na jedan vikend trebalo isprobati Gradsko poglavarstvo!
K.F., Glas Istre
Multimedijalna priča o Poreču zimi
Članovi USB-a nisu odmarali ni tijekom zimskih praznika, već su sudjelovali u zanimljivoj radionici multimedijalnog predstavljanja Poreča, koju je organiziralo Pučko otvoreno učilište u sklopu priprema za ovogodišnji Street art festival. Pod mentorstvom Posttheatra iz Berlina radili su na realizaciji priče »Što turist može doživjeti u Poreču zimi«. Pri tome su koristili digitalne kamere i fotografske aparate te mobitele (dakle sve što turistima inače služi za vizualno i zvučno bilježenje uspomena), ali i elemente japanskog »papirnatog kazališta« (Kamishibai), te usavršili znanje engleskog jezika.