Učestalost alergijskih poremećaja, pa i alergije na ambroziju, desetljećima je u porastu
To je posljedica stresnijeg načina života, širenja infekcija, promjena u prehrani, okolišu i klimi. S jedne strane, tu su klimatske promjene poput visokih temperatura i ljetnih suša, koje pogoduju rastu korova. S druge strane, neredovito održavanje zelenih površina i čišćenje korova također su uzroci porasta alergije na ambroziju.
Pelud ambrozije smatra se najjačim prirodnim alergenom našega podneblja. Alergija je preosjetljivost obrambenog sustava na tzv. alergene , znatno prisutne tvari u okolišu koji mogu znatno narušiti funkciju dišnog sustava. Posebno značenje imaju peludne alergijske bolesti, odnosno stanja.
Pelud ambrozije se smatra izrazito potentnom i jednom od najagresivnijih alergena. Dovoljan je malen broj peludnih zrnaca peludi ( 20 – 30 zrnaca /m³ zraka) da kod alergičnih osoba izazove simptome bolesti. Klasični simptomi alergijskog rinitisa ili peludne hunjavice su kihanje, curenje nosa, svrbež kože i sluznice te pojačano suzenje očiju. Koncentracija polena u zraku najveća je u ranim jutarnjim i prijepodnevnim satima. Danas se smatra da je više od 10% stanovništva alergično na polen ambrozije. Ova neugodna alergija može se pojaviti u svakoj životnoj dobi.
Suzbijanje ambrozije treba započeti vrlo rano, u svibnju i početkom lipnja, kada je biljka mlada i možemo je iščupati iz zemlje. Period za uklanjanje ambrozije treba održavati prije početka njene cvatnje, kako bi se izbjegla senzibilizacija na visoko alergenu pelud ambrozije. Ukoliko se ambrozija čupa u vrijeme njezinog cvjetanja, od sredine srpnja pa do rujna, koncentracije peludi će biti najviše. Ne uništavati biljku u kolovozu jer je tada u punom cvatu, pa se koncentracija peludi može višestruko povećati i time uzrokovati veće tegobe kod osoba koje pate od alergijskih oboljenja
PREPORUKE:
- Ako ste alergični tijekom rada u vrtu stavite zaštitne rukavice kako bi izbjegli kontaktni dermatitis.
- Za vrijeme sezone cvatnje ambrozije zatvorite prozore stana ili kuće, a isto tako prozore automobila tijekom putovanja.
- Izbjegavajte prijepodnevno provjetravanje prostorija kada je koncentracija peludi najviša.
- Ne sušite rublje na zraku u vrijeme visokih koncentracija peludi.
- Izbjegavajte odlazak u prirodu za vrijeme sunčanog i vjetrovitog vremena.
- Četkajte i perite kućne ljubimce, jer oni također skupljaju pelud.
- Za odlazak u prirodu izaberite dan nakon kiše, jer su tada koncentracije peludi u zraku najniže.
- Nakon boravka na otvorenom prostoru pri povratku kući operite ruke, istuširajte se, operite kosu i presvucite odjeću, kako biste spriječili unošenje peludi u prostor u kojem boravite.
- Redovito pratite alergijski semafor i bioprognozu (www.stampar.hr) te sukladno tome organizirajte dnevne aktivnosti.
- Besplatno preuzmite i koristite Alergo Alert mobilnu aplikaciju za pametne telefone.
- Informirajte se o Peludnom kalendaru za određeno klimatsko i vegetacijsko područje.
- Redovito uzimajte terapiju koju vam je propisao liječnik
Zdravi Grad Poreč kroz projekt Ambrozija – opasnost iz prirode , prati rasprostranjenost biljke na širem području grada Poreča. Cilj projekta je utvrđivanje populacije te dali postoji tendencija njezinog širenja. Kako bi bili što učinkovitiji oko determinacije, lociranja, i naposljetku suzbijanja ambrozije, slobodno nas kontaktirajte na službeni telefon Zdravog grada Poreč 091 904 66 33 te putem ostalih kontakata koje možete pronaći na www.zdravi-grad-porec.hr .
Suradnica Zdravog grada Poreč:
Ana Milat
Ing. šumarstva