U Višnjanu održana 13. izložba istarskog goveda
Svakog dana uzgajivači istarskog goveda ustaju u zoru da bi nahranili svoje blago, a jednom godišnje životinje teže od pola tone dovoze na staro višnjansko sajmište gdje se u nedjelju, pod prijetnjom kiše, održala 13. tradicionalna izložba istarskog goveda i rasplodnih grla.
Najupornijim uzgajivačima trud se isplatio – nagrađeni su stari znanci ove smotre, no komisija je prepoznala i kvalitetu uzgoja kod nekih novih.
- Prvi put doša i prva nagrada za junicu. Jako sam zadovoljan, rekao je Bruno Grbac, dugogodišnji posjetitelj iz Šišana koji je u kraju gdje se svi bave turistima odabrao istarsko blago. Za iduću godinu najavio je još više životinja i potencijalne nove natjecatelje s juga Istre. Ove godine prijavila su se i četiri nova uzgajivača.
Mario Gašparini iz Fabci, jedan od simbola ove smotre, morao je i potrčati da bi njegova sedam godina stara krava dobila šampionsko zvono, a licencirani bik prvu nagradu prije negoli publika pokisne. "Mi spašavamo istarsko govedo", istaknuo je Gašparini koji, osim što se brine o 20-ak grla, pozitivan duh i gušt uzgoja prenosi na svoje kćeri i dva unuka. Jednog dana i oni će moći reći kako su rođeni i odrasli s domaćim životinjama.
Najstariji uzgajivač bio je Aleksandar Udovičić koji je pokupio najviše nagrada, a jedini je dobio nagradu za mladog bika. Na smotru je poveo tri obitelji – svoju, onu od kumova i jednu poveću skupinu istarskog blaga obzirom da kod kuće drži 50 životinja, stoke i konja.
– Svaki sam dan s njima i ako ti njih – voliš, će i oni tebe. To je pametno blago, pametnije od drugih krav, ali i jako pedantno, sluša sve ča mu rečeš. Moraš imati kontrolu nad njim, rekao je Udovičić koji o svom blagu brine sa sinom.
Unatoč kiši, smotra je privukla standardne posjetitelje, jedanaest uzgajivača, jednog manje nego lani. No, mora se primijetiti kako uz prestanak mimohoda i vaganja te nestanak trke magaraca, manifestacija postaje čista izložba živog mesa što uzgajivačima koji drže grla iz gušta sigurno nije na pameti. Treba reći i da dio uzgajivača koji su ranije dolazili, više smotru ni ne posjećuje.
– Dešava se što se treba dogoditi, ljudi koji uzgajaju zbog hobija polako odustaju, a veliki uzgajivači idu dalje i na njih treba ozbiljno računati, kaže Neven Rimanić, predsjednik komisije i stručni suradnik AZZRI-ja koji u prodaji mesa vidi temelj opstanka istarskog goveda. Kad Hrvatska uđe u EU, postoji šansa da se kvaliteta mesa istarskog goveda prepozna na europskom tržištu gdje će, obzirom na autohtonost goveda, moći postići veću cijenu, smatra Rimanić.
Kako je u samo 15 godina ukupan broj grla s 20-ak porastao na više od 600, ima nade za budućnost istarskog goveda pod europskim nebam. Ali, ne bez mladih uzgajivača.
– S 10, 15 krav se more i lipo živiti. Svaki mladi neka se odluči da dela i da se bori jer u današnji dan ni sramota imati blago, škoda je da smo to zapuštili, poručio je uzgajivač Grbac u čemu bi se sigurno složili i njegovi kolege.
Gašparini i Udovičić u berbi nagradu
Šampionsko zvono za kravu dobio je Mario Gašparini (Fabci). Za junicu prvo mjesto osvojio je Bruno Grbac (Šišan), drugo Mario Katarinčić (Buzet), a treće Aleksandar Udovičić (Tinjan). U kategoriji mladih krava prvo je mjesto osvojio uzgajivač P.O. Mateo (Sv. Lovreč), drugo Aleksandar Udovičić, a treće Švik Kop (Višnjan). Uzgajivač Aleksandar Udovičić (Tinjan) osvojio je prvo mjesto u kategoriji ostalih krava, a drugo i treće pripalo je Šviku Kopu i Emilu Rojniću (Pula). Udovičić se može ponositi i prvom nagradom za mladog bika. Mario Gašparini ponio je i nagradu u kategoriji licenciranih bikova. Druga je pripala Emilu Rojniću, a treća Aleksandru Udovičiću.
Martina Damjan, Glas Istre