NEWS
Valfresco Uskrs S

U prostorijama Zdravog grada Poreč održano predavanje ŠTO HRANU ČINI (NE) SIGURNOM?

prof.dr.sc. Olivera Koprivnjak
10.04.2015. 21:22; ; Početna / Lifestyle / Zdravlje / U prostorijama Zdravog grada Poreč održano predavanje ŠTO HRANU ČINI (NE) SIGURNOM?

Svjetska zdravstvena organizacija je kao centralnu temu ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja istaknula „SIGURNOST HRANE“. O sigurnosti hrane je u Zdravom gradu večeras pred mnogobrojnom zainteresiranom publikom govorila prof.dr.sc. OLIVERA KOPRIVNJAK, predavačica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Sigurna hrana je hrana koja nije štetna za zdravlje ljudi tj. hrana koja ne sadrži nedopuštene količine ili oblike različitih opasnosti (fizičkih, kemijskih, bioloških) te hrana koja nije neprikladna za prehranu (hrana koja nema narušena senzorska svojstva, hrana kojoj nije istekao rok „upotrebljivo do“, hrana koja ne sadrži strana tijela, te hrana koja ima označene alergene).

Profesorica Koprivnjak je zorno objasnila da pažljivo gledamo deklaracije na proizvodima i da gledamo rok trajanja kako bismo bili savjesni potrošači koji brinu za svoje zdravlje i zdravlje naših ukućana. Hrana na kojoj piše „najbolje upotrijebiti do“ se može konzumirati još neko vrijeme i nakon isteka roka, iako opadaju senzorska svojstva i gube se hranjive vrijednosti, dok se hranu na kojoj piše „upotrijebiti do“ nije preporučljivo konzumirati nakon tog zapisanog roka. Na deklaraciji je bitno vidjeti i alergene iz hrane koji su uvijek istaknuti debljim (boldanim) slovima jer je sve više osoba s izraženim alergijskim smetnjama.

Kako bismo utjecali na smanjenje mogućnosti trovanja hranom potrebno je hranu čuvati ispod 5 stupnjeva te iznad 60 stupnjeva Celzijusa jer se tada mikroorganizmi sporije razmnožavaju.

Dobili smo i par korisnih savjeta kako mi aktivno možemo utjecati na smanjenje mogućnosti trovanja hranom. Pripaziti da plavu ribu što prije pripremimo nakon što je svježu kupimo, da izbjegavamo hranu koja ima transmasne kiseline u sebi (pekarski proizvodi, keksi, krekeri, kokice za mikrovalnu pećnicu, brzu prženu hranu), da izbjegavamo hranu koja pečenjem prirodno poprimi smeđu boju poput čipsa, pomfrita, te peći hranu na nižoj temperaturi do blage zlatne boje, te tijekom roštiljanja peći meso na žaru i izbjegavati kapanja masti na žar.

Predavanje je bilo jako korisno i zanimljivo brojnim našim građanima koji su se uključili i u zanimljivu diskusiju nakon predavanja u smjeru što još mogu učiniti kako bi hranu koja im je dostupna sigurno i na zdrav način konzumirali.

Zdravi grad Poreč

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email