U projektu “Dam-Daš: volonteri u akciji” uključeno više od stotinu građana
Projekt „Dam-Daš: volonteri u akciji“ odvija se već osmu godinu za redom u Gradskoj knjižnici Poreč a u njega se od lanjskog listopada do sada uključilo 111 polaznika iz Poreča i okolnih općina koji su mogli odabrati različite programe i sadržaje kroz 23 prijavljene radionice.
Kako saznajemo od ravnateljice knjižnice Irides Zović, radionice i predavanja su besplatni. Neki od ponuđenih su tečajevi španjolskog, njemačkog i talijanskog jezika, zatim predavanja o osnovama pletenja i programiranja te raznih informatičkih programa, tu su i radionice osnova pletenja, šivanja, dekupaža i izrade predmeta od novinskog papira. U ponudi su i psihodramske radionice „Vježbanje života“, intuitivna aromaterapija, intuitivno slikanje s vodenim bojama, osnove kukičanja i drugo. Do kraja ožujka traju radionice astrologije te njemačkoga i talijanskoga jezika.
-Projekt Dam-daš s ciljem jačanja svijesti o važnosti cjeloživotnog obrazovanja, neformalnog učenja i kreativnog provođenja slobodnog vremena, knjižnica je pokrenula 2009. godine. Osmišljen je na temelju aktivnosti volontiranja, a uključuje sudjelovanje kompetentnih voditelja i stručnjaka koji su voljni svoje znanje ili vještinu podijeliti s drugima u zamjenu za usvajanje novih znanja i vještina. Projekt je nastao kao inovativni odgovor u procesu cjeloživotnog obrazovanja kojim smo omogućili zainteresiranim građanima pohađanje besplatnih radionica na metodama neformalne edukacije, a njihovo je izvođenje usmjereno prema potrebama kreativnog provođenja slobodnog vremena i druženja, veli Zović.
Time je knjižnica stvorila i razvila mrežu volontera, svijest o važnosti aktivne participacije u zajednici, edukaciju građana, čime im je omogućeno kvalitetno provođenje slobodnoga vremena. Ravnateljica dodaje da su ovim projektom uvelike poboljšali komunikacija građana i kao ustanove u kulturi, što je i jedna od najvažnijih misija naše knjižnice.
Projekt Dam-daš realiziran je, doznajemo nadalje od ravnateljice, u suradnji s građanima poštujući participativne mehanizme planiranja u kojemu građani, na osnovi javnog poziva, ostvaruju aktivnu ulogu u procesu oblikovanja i izvođenja programa, a zamišljen je na principu reciprociteta. To znači da je za odrađeni posao voditelj pojedine radionice nagrađen aktivnim participiranjem u učenju određene nove, izabrane vještine ili znanja.
-Ono što je važno istaknuti kao rezultat ovoga projekta jest i sam njegov razvoj i širenje. pridružuju nam se i poslovni subjekti koji su svojim znanjima i iskustvom pripomogli u upoznavanju različitih gospodarskih, ekonomskih i turističkih prilika i mogućnosti. Neke radionice same su otvorile nova vrata različitih novih suradnji i djelovanja na području našega grada, a neke su postale polazište za nove ideje i realizacije. S ponosom možemo istaknuti da je naš projekt prepoznat i izvan granica Istre, pa su se u njega uključili i stručni predavači iz drugih krajeva zemlje i inozemstva, kaže Zović.
A na kraju održanih radionica volonter primanjem potvrde o volontiranju dobiva završno priznanje i simboličnu zahvalu za svoj nesebičan trud i doprinos. Potvrda o volontiranju služi kao mogući dokaz o stečenim vještinama, znanjima i iskustvu, kandidiranja za različite stipendije i nagrade, a, prema riječima ravnateljice Zović, u najmanju ruku kao spomenar na vrijeme provedeno u nastojanju da promijeni na bolje sredinu u kojoj živi.