Valfresco S1124

U POREČU ODRŽAN BREAKDANCE SPEKTAKL CIRCLE PRINTZ

15.04.2007. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / U POREČU ODRŽAN BREAKDANCE SPEKTAKL CIRCLE PRINTZ
555GO190500.jpg

 Užareno, frenetično i gotovo obredno – epiteti su koji najbolje opisuju preksinoćnju atmosferu u Teatrinu porečke Zajednice Talijana. Okupilo se ondje 60-ak mladih breakdancera iz čitave Europe ne bi li izborili nastup u finalu uglednog švicarskog natjecanja Circle Kingz. Na njega je moguće doći ili pozivnicom, koju većinom dobivaju američki natjecatelji, ili putem kvalifikacija pod nazivom Circle Printz. One su ove godine, osim u Poreču, upriličene u Poljskoj, Njemačkoj, SAD-u i još nekoliko europskih zemalja.

Najbolji je na Circle Printzu bio zagrebački breakdance dvojac Super Salee i Mr. Iko, kojemu će pripasti 500 eura za pokriće troškova putovanja u Švicarsku. Iako se prijavilo 29 parova, samo je 16 njih prošlo u glavni dio natjecanja, u kojem je valjalo »preživjeti« sistem ispadanja. Od porečkih snaga najdalje je, do četvrtfinala, dogurao Valentin Gašparini u paru sa Zagrepčaninom Peetzekom. Pravdu su dijelili ugledni breakdanceri i suci Alien Ness iz njujorškog Bronxa, Britanac Pepito te Margy iz Bugarske. Glazbenu podlogu za vratolomije b-boyeva (što je sinonim za breakdancera) osigurali su dinamični DJ-evi Timber i Woody.

Atraktivno natjecanje, kakvo se na Poluotoku ne viđa svaki dan, privuklo je brojnu publiku, a odvijalo se u formi takozvanih battleova. Battle je plesni pandan ulične borbe, no ovdje naravno nema kontakta već se parovi (takozvani gangovi, što neizbježno asocira na ulično nasilje) umjesto šakama »tuku« plesom i vratolomnim figurama. U borbi dvaju parova – gangova, svaki član dvaput izlazi na podij te pokušava nadvisiti protivnika koji ga je izazvao u kompleksnosti izvedenih elemenata, ali i plesnosti, uvježbanosti, originalnosti te samom stavu. Battle nije zanimljiv samo po figurama koje natjecatelji izvode, već i govoru tijela – čitavoj paleti gesta kojima protivnici izazivaju, a potom i odgovaraju na ekshibicije svojih rivala, što u pojedinim slučajevima nalikuje improviziranom teatru.

Zašto se potući, kad hip-hop kultura pruža okvir za borbu u kojoj nema slomljenih kostiju, već se borci na kraju rukuju i, poštujući odluku sudaca, priznaju protivnicima – bili ste bolji. Osnovna je to poruka poslana s ovog susreta čiju su organizaciju, vjerovali ili ne, najvećim dijelom iznijeli tinejdžeri iz porečke udruge USB, uz povremenu pomoć lokalnog Društva Naša djeca te zagrebačkog dancera Vladimira Smuda, čijim se poznanstvima može zahvaliti dolazak uglednih inozemnih sudaca.

M.Dodić, Glas Istre

Galerija slika uz članak