Vabriga: U općinskom masliniku održano osmo Prvenstvo rezidbe ulika u obliku višestožaste vaze
U općinskom masliniku, zasađenom prije 30-ak godina pokraj kružnog toka između Vabrige i Tara, održano je nesvakidašnje natjecanje – osmi Nacionalni šampionat rezidbe maslina u obliku polikonične vaze. Natjecali su se maslinari iz čitave Istre i jedan iz Italije, a prema stručnoj prosudbi komisije, najbolje se u rezanju snašao Alen Cvitković iz Funtane kojem je dodijeljen naslov prvaka i prva nagrada – motorna pila. Drugo mjesto je zauzeo Đani Mušković iz Umaga koji je dobio produžne škare, a treći je bio Stefan Fakin iz Kopra koji živi u Plovaniji, a koji je zaslužio ručnu pilu i škare te četiri vreće mineralnog gnojiva.
Pola sata posla na svakom stablu
Svi su natjecatelji dobili utješne nagrade i stručnu knjigu o maslinarstvu. O njihovoj izvedbi odlučivao je stručni organizacijski odbor u sastavu: predsjednik Udruge maslinara Istarske županije Olea iz Tara Đankarlo Žužić, tajnik tarske udruge Zdenko Barac i Marina Kocijančić iz poljoprivredne Savjetodavne službe. Ocjene su ovisile o pet kriterija: izolaciji provodnice, ravnoteži osnovnih grana, broju i smještaju sekundarnih grana, ravnoteži vegetacije i produktivnosti te kvaliteti reza.
– Svaki od četrnaest natjecatelja imao je pola sata da oreže stablo, znači u sat vremena morao je urediti dva stabla u uzgojnom obliku polikonične vaze. U rezidbi se služe isključivo ručnim alatom, znači ručne škare, produžne škare i pilica, nema motornih i pneumatskih pila, niti ljestava, malo zbog sigurnosti, ali i da maslinare potaknemo da ne puštaju previsoke grane, što im kasnije olakšava berbu, kazao je predsjednik komisije i agronom Đankarlo Žužić koji je rezidbi maslinara dao konačnu pozitivnu ocjenu, uz zamjerke na izolaciju provodnica i čistoću reza (potrebno bolje održavanje alata) što sprečava uvlačenje štetnika. Tajnika Barca smo pitali što bi to točno bila rezidba ulika u obliku polikonične vaze.
– Na hrvatskom bi jeziku to značilo u obliku višestožaste vaze. Dakle, puste se recimo četiri glavne grane na maslini i svaki taj vrh se sagledava kao jedno stablo koje se grana u obliku bora, odnosno stošca. Dole šire, a gore uže s time da je važno da ima što više bočnih grana. Takva rezidba omogućava prodor svjetlosti u sve dijelove krošnje, od vrha do dna, jer maslina u sjeni i gustome je sitna, zelene i ne daje ulje. I ne samo to, već i zbog zaštite, jer svjetlost uništava štetnike, gljivice, viruse, kaže tajnik Barac dodajući da se rezidbom regulira rodnost masline i olakšava rad.
Brojne prednosti prozračne krošnje
– Cilj ovog susreta je edukacija, dakle, natjecateljima i drugim maslinarima daju se praktični savjeti kako obaviti rezidbu da se postigne prozračnost krošnje što će smanjiti vlagu, a time i bolesti, kaže agronomkinja Marina Kocijančić koja je prvi put bila u komisiji. Podsjetila je maslin are da sezonske poljoprivredne savjete i preporuke o uzgoju i zaštiti maslina mogu besplatno pronaći na internetskim stranicama www.savjetodavna.hr.
Na kraju natjecanja koje je održano po neobično toplom vremenu za ovo doba godine, za natjecatelje i njihove prijatelje domaćine spravljen je ukusan ručak.
Natjecanje je održano pod pokroviteljstvom županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu, Općine i Turističke zajednice Tar-Vabrige.
Anđelo Dagostin, Glas Istre