U kompleksu Jame Baredine otvorene dvije izložbe
Povodom dana Sv.Roka (16.08.2010.) zaštitnika žitelja Nove Vasi (Porečke) u kompleksu "Jama Baredine" otvorena je izložba Željka Hegedušića i izložba Marčela Brajnovića.
Među nadrealističkim velikanima na već čuvenom izložbenom zidu uz centar seoske antropologije, geologije i industrijske arheologije u kompleksu Jame Baredine između Vižinade i Poreča, izloženi su četiri rada slavnog hrvatskog nadrealnog umjetnika Željka Hegedušića.
Od čuvena " Glave u crvenom pekmezu" iz 1975. godine do preko " El Tora" iz 1979. godine, te drugih što predstavlja izuzetan postav kakvih se rijetko vide na široj i lokalnoj umjetničkoj sceni.
Na radost publike, među kojom su prevladavali mnogobrojni turisti, nastavljeno je događanje uz perfomanse Vladimira Dodiga – Trokut-a predstavljanje umjetničkih veličina našeg i susjednih umjetničkih podneblja.
Prof. Željko Hegedušić jedan je od velikana hrvatskog slikarstva. Bio je profesor na Akademiji za primjenjenu umjetnost u Zagrebu, a djela izložena u kompleksu "Jama Baredine" potječu iz čuvene zbirke Zvjezdane Brajnović, poznate umjetnice i kćerke Željka Hegedušića.
Željko Hegedušić rođen je 22.07.1906. u Tuzli,do smrti 2004. godine u Zagrebu ostavio je iza sebe jednu od najznačajnijih opusa hrvatske likovne umjetnosti.
Dan kasnije, 17.8., otvorena je izložba Marčela Brajnovića umjetnika iz Rovinjskog Sela. Nazočnima se obratio Marino Baldini arheolog i povjesničar umjetnosti, navodeći značaj artističke pojave Marčela Brajnovića čiji nadrealistički govor od prvih početaka plijeni pažnju iskrenom čistoćom. Umjetnik Brajnovićeve elokvencije izložio je na zidu u kompleksu "Jama Baredine" seriju B-17"Letećih tvrđava"uz nastup koji metaforički kazuje elementarne poruke klasika ovdašnje likovne i performerne stvarnosti.Sam je dojam postava pojačan izložbenim ritmom kojem je autor čuveni umjetnik Vladimir Dodig -Trokut. U društvu zaunteresirane publike i povećeg broja turista, Marčelo Brajnović poveo je perfomace ukopavanja zastave "Jahvah je ovdje" koja je po prvi puta vraćena u terri nakon što je u obliku masline tamo rasla prije kupanja u rovinjskom moru i izzvornoj vodi zagrebačkog Manduševca na Trgu bana Josipa Jelačića.
Voji radovima nazočnošću, perfomansom Marčelo Brajnović se obratio ritmom uvjerljivih nastojanja čija autentičnost ne može biti dovedena u pitanje.Toga moraju biti svjesni oni koji glume mjetnike i proroke.
Z.L.