Galerija S
VALFRESCO 1224 S

U istarskim kinima kreće film “Je letrika ubila štrige”

30.03.2017. 01:05; ; Početna / Kultura / U istarskim kinima kreće film “Je letrika ubila štrige”
12

Po noće nastane jedan novi sviet, sve je škuro, sve je drugajče, okolo gredo štrigi, mraki, svieći, vukodlaki…”(M.Kranjčić) tradicijske istarske priče gledatelja vode u svijet mašte u jednu manje poznatu, mističnu Istru.

Istra ima bogatu usmenu tradiciju pripovijedanja, a posebno su zanimljive priče o “fantastičnim” bićima (štrigama, štrigunima, morama, štroligama, krsnicima, vilama,vukodlacima) koje su se pripovijedale u prošlosti, ali se pričaju još i danas. Dokumentarno-igrani film “Je letrika ubila štrige” gledatelja vodi u svijet mašte u jednu manje poznatu, mističnu Istru. Kazivači iz svih dijelova Istre na autentičnom jeziku pričaju priče koje se ili tradicionalno pričaju u njihovom kraju ili su to priče koje su doživjeli njihovi bližnji, a o nekima govore kao o doživljaju „iz prve ruke“.

Scenarij potpisuju Viviana Brkarić i Cristian Kolacio, koji je i redatelj filma . Glazbu potpisuje Noel Šuran u svojem prepoznatljivom eksperimentalnom propitivanju tradicijske glazbe koristeći suvremene i tradicionalne tehnike. Zvučna kulisa filma na svojevrstan način ilustrira ono što se u filmu prožima, a to je tradicija i suvremeno gledanje na mitove i vjerovanja. Na tom tragu, u filmu se, u hibridnoj formi, izmjenjuju dokumentarni kadrovi s kazivačima i igrane scene u kojima glumci iz lokalnih istarskih glumačkih skupina rekonstruiraju priče kazivača. Produkcijska kuća je udruga „Spod Učke“, a producent Viviana Brkarić. Montažer je Željko Bobo Bobanović. U glavnoj ulozi je Refik Fiko Saliji, a narator Paolo Zgrablić. Tekst naracije potpisuje Mladen Blažević. Oblikovatelj zvuka je Ivo Arexx Vičić , asistent režije Mladen Mlaggio Đaković , montažer zvuka Robert Maister, za vizualne efekte (VFX) zaslužan je Luka Bešlić, druga kamera Tedi Grubica, scenograf Sven Stilinović , maska Romana Poropat.

Nakon premijernog prikazivanja filma”Je letrika ubila štrige” u Puli, koje se održalo 13. siječnja 2017. godine u Kinu Valli, film se u redovnom programu  Kina Valli može pogledati 30. ožujka u 18:40 sati i 4. travnja u 17:00 sati, u Pučkom otvorenom učilištu u Poreču 7. travnja u 20:00 sati, u Art-kinu Croatia u Rijeci 8. travnja u 20:00 sati, te u Pučkom otvorenom učilištu u Labinu  19. travnja u 20:30 sati. Film “Je letrika ubila štrige” će se prikazati u travnju na ETNOFILmu u Rovinju.

(NE)SKRIVENA ISTRA  projekt  je pokrenut 2014. godine sa željom da se u njemu objedini filmska umjetnost te istarska usmena tradicija pripovijedanja s naglaskom na pripovjetke o “fantastičnim” bićima, ispričanim na autentičnim istarskim jezicima i dijalektima. Nositelj projekta je udruga „Spod Učke“.

Istra ima bogatu usmenu tradiciju pripovijedanja, a posebno su zanimljive priče o “fantastičnim” bićima koje su se pripovijedale u prošlosti, ali se pričaju još i danas . Užurbani stil života i nove tehnike i tehnologije dovele su do toga da tradicija pripovijedanja nestaje. U vrijeme  globalizacije vrlo je važno sačuvati  samu tradiciju pripovijedanja, ali i dokumentirati i sačuvati audio i  video zapise priča ispričanih na autentičnom jeziku pripovijedača. Upravo je to namjera ovog projekta da se sakupi što više priča ispričanih na jezicima i dijalektima Istre, pošto su neki jezici visoko ugroženi zbog sve manjeg broja govornika do čega je došlo zbog prekida prirodnog prijenosa jezika s roditelja na djecu te sve većeg iseljavanja iz područja gdje se ti jezici govore. Dva jezika koji spadaju u visokougrožene jezike Istre su vlaški (istrorumunjski) te istrioto (istriotski) koji se nalaze na  UNESCO-voj Crvenoj listi ugroženih jezika svijeta te predstavljaju nematerijalnu kulturnu baštinu republike Hrvatske.

U sklopu projekta snimljen je dokumentarno-igrani film “Je letrika ubila štrige” koji kroz priče kazivača o “fantastičnim” bićima Istre, štrigama, štrigunima, morama, štroligama, krsnicima, vukodlacima, na svim jezicima i narječjima koji se govore u Istri, prikazuje njeno bogato kulturno nasljeđe, raznolikost i ljepotu njenih krajolika, s posebnim naglaskom na još “neotkrivena” područja i ljepote Istre. Dvadeset i četiri kazivača iz svih dijelova Istre, na autentičnom jeziku pričaju priče koje se ili tradicionalno pričaju u njihovom kraju ili su to priče koje su doživjeli njihovi bližnji, a o nekima govore kao o doživljaju „iz prve ruke“.

Režiser filma “Je letrika ubila štrige”  je Cristian Kolacio, scenarij potpisuju Viviana Brkarić i Cristian Kolacio, a producent je Viviana Brkarić. Autor filmske glazbe je Noel Šuran u svojem prepoznatljivom eksperimentalnom propitivanju tradicijske glazbe koristeći suvremene i tradicionalne tehnike. Zvučna kulisa filma na svojevrstan način ilustrira ono što se u filmu prožima, a to je tradicija i suvremeno gledanje na mitove i vjerovanja. Na tom tragu, u filmu se, u hibridnoj formi, izmjenjuju dokumentarni kadrovi s kazivačima i igrane scene u kojima glumci rekonstruiraju priče kazivača. Film ne nudi jednoznačan odgovor na pitanje „ Je letrika ubila štrige?“ već gledatelja vodi u svijet mašte u jednu manje poznatu, mističnu Istru.

 

  • Produkcijska kuća: Udruga „Spod Učke“
  • Režiser: Cristian Criss Kolacio
  • Producent: Viviana Brkarić
  • Scenaristi: Viviana Brkarić i Cristian Criss Kolacio
  • Montažer: Željko Bobo Bobanović
  • Autor glazbe: Noel Šuran
  • Oblikovatelj zvuka: Ivo Arexx Vičić
  • Asistent režije: Mladen Mlaggio Đaković
  • Montažer zvuka: Robert Maister
  • Vizualni efekti (VFX): Luka Bešlić
  • Druga kamera: Tedi Grubica
  • Tekst naracije: Mladen Blažević
  • Scenograf: Sven Stilinović
  • Maska: Romana Poropat
  • Glavna uloga: Refik Fiko Saliji
  • Narator: Paolo Zgrablić

 

Kazivači (po abecednom redu)

Elis Baćac, Vlado Benussi, Giulio Burul, Lino Capolicchio, Mauro Doričić, Đani Dundara, Marino Dussich, Josip Glavina, Marijan Grabar, Zdenka Jakus, Milica Kranjčić, Branko Kukurin, Vlasta Mikolavčić, Katina Milotić, Amir Muzur, Roberto Rabak, Roberta Razzi, Edvin Rutar, Franco Stener, Vinko Škalamera, Nikola Škoko, Marija Šverko, Zorko Ziraldo, Ervina Zolta Hrvatin

Glumci (po abecednom redu)

Mario Anić, Dino Baćac, Nikola Baf, Masimo Benazić, Gaetano Benčić, Laura Benčić, Luči Benčić,Tea Bertović, Ružica Bibulić-Knapić,Tin Bobanović, Elena Brnabić, Enea Čučak, Antica Gašparini , Enmari Grožić, Stefani Grožić, Adrijana Jadreškić, Petar Jadreškić, Ivana Jakačić, Milka Jedrejčić, Adelina Jug, Zoran Karlić, Silvia Kirin, Ani Krajcar, Franjo Krajcar, Leana Krajcar, Marija Krajcar, Natali Krajcar, Sandi Krajcar, Elena Krištofić, Ana Licul, Anđelika Licul, Nina Licul, Diego Martinčić, Ana Mežnarić, Dalen Načinović, Lucijan Nadišić, David Ravnić, Erik Ravnić, Danijel Ribarić, Josip Ribarić, Marija Ribarić, Saša Runko, Mario Santrač, Miomir Savić, Morena Simonović, Lucio Slama, Beatrisa Smoković, Marko Smoković, Mateo Smoković, Anton Stojnić, Goran Sunić, Mirjana Šišović, Adriana Štoković, Lina Tomasov, Luka Tominić, Monika Topić, Nada Tumpić-Družetić, Valter Turčinović, Petra Vidak, Melani Zajc, Kristijan Žgaljardić, Rea Žigant, Dina Žužić

Film je realiziran uz potporu:

Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Istarska Županija, Općina Kršan, Primorsko goranska županija, Općina Pićan, Grad Buzet, Grad Rovinj, Grad Labin, Općina Žminj, COLAS Hrvatska d.d., IS-Istarski Supermarketi, TE Plomin, IFK – Istarska filmska komisija,IKA – Istarska kulturna agencija.

Galerija slika uz članak