NEWS
VALFRESCO 1224 S

Turisti nezadovoljni ponudom, a domaći cijenom i obrnuto

jorl3366766
Klara Trošt Lesić predstavlja istraživanje o izazovima i prilikama gastronomskih manifestacija
24.02.2017. 00:55; ; Početna / Gospodarstvo / Turisti nezadovoljni ponudom, a domaći cijenom i obrnuto

Gastronomske manifestacije u Istri, odnosno koje prilike i izazove nude i kriju bila je tema konferencije koju je u četvrtak na međunarodnom sajmu prehrane, pića i opreme za turizam Promohotel u porečkoj dvorani Žatika organizirao Upravni odjel za turizam Istarske županije. Projekt je u ime ovog odjela predstavila njegova pročelnica Nada Prodan Mraković, naglasivši da su gourmet eventi važni za produžetak sezone i privlačenje novih gostiju, a o načinu provedbe istraživanja i rezultatima obavijestila je dr. sc. Klara Trošt Lesić iz porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam koja je vodila istraživanje.

Bolja promocija

Tijekom 2015. godine održano je niz edukacija na temu organizacije manifestacija u različitim gradovima Istre, dok je prošle godine provedeno istraživanje na terenu koje je obuhvatilo analizu odabranih gastronomskih manifestacija i analizu percepcije Istre kao gourmet destinacije.

Govoreći o konkretnim rezultatima, istaknuto je pred brojnim posjetiteljima među kojima su bili predstavnici istarskih turističkih zajednica, hotelijerskih tvrtki, lokalnih samouprava i drugih koji se bave organizacijom manifestacija, da je prosječna potrošnja na analiziranim manifestacijama oko 110 kuna po osobi (39 kuna hrana, 30 piće, 41 kupovina), te da se zadovoljstvo domaćih i stranih gostiju razlikuje. Domaći posjetitelji najzadovoljniji su raznovrsnošću gastronomske ponude, dok su najmanje zadovoljni cijenama. Kod stranih gostiju zadovoljstvo je potpuno suprotno – odgovaraju im cijene ali manje su zadovoljno onime što se nudi. I domaći i stranci najzadovoljniji su uslužnošću djelatnika i njihovom profesionalnošću, dok su najmanje zadovoljni informiranošću o održavanju manifestacija. Također, i jedni i drugi smatraju da fešte koje su posjetili nisu ponudile više vrijednosti u usporedbi s drugima, što je pokazatelj da je potrebno istaknuti jedinstvenost manifestacije prilikom promocije.

Napomenuto je da je cilj istraživanja bio dobiti uvid u stanje gastronomskih manifestacija i zadovoljstvo posjetitelja i izlagača, te mišljenje i zadovoljstvo lokalnog stanovništva. Na temelju istraživanja identificirano je pet najčešćih izazova u organizaciji manifestacija, koji se odnose na gastronomske, ali i ostale vrste manifestacija.

Trošt Lesić je kazala da su glavni izazovi s kojima se organizatori manifestacija susreću datum održavanja (neki su datumi jako popularni i tad ih na isti dan ima više), propusti kod procjene potrošnje hrane (dogodi se da hrana brzo nestane, cijene nisu odgovarajuće, problem nastaje kad se hrana dijeli besplatno, što se ne preporuča ako se radi o ekskluzivnijim namirnicama), potom loša informiranost gostiju i neznanje djelatnika na feštama (treba bolja promidžba), organizacijski propusti koji dovode do dojma improvizacije i zanemarivanje evaluacije (nakon fešte ne analiziraju se propusti koji se potom na idućem izdanju ponavljaju). Problemi će se riješiti boljim planiranjem i organizacijom.

Kako je istaknuto, prvi dio istraživanja obuhvatio je analizu 22 odabrane gastronomske manifestacije na području Istre koje imaju dugogodišnju tradiciju održavanja, nude autohtona a ponegdje i zaboravljena jela istarske kuhinje te prikazuju tradicionalan način pripreme (peke, štednjak na drva, krušna peć). Odabrane manifestacije analizirane su anketiranjem posjetitelja (domaćih i stranih), izlagača i lokalnog stanovništva. Ukupno je prikupljeno 1.623 anketa. Drugi dio istraživanja o analizi percepcije Istre kao gourmet destinacije provedeno je anketiranje hotelskih gostiju u sedam turističkih destinacija u hotelima sa tri i četiri zvjezdice, te analiza šest promotivnih gastronomskih akcija koje se održavaju u pred i posezoni. Ukupno je prikupljeno dodatnih 1.008 anketa i provedeno 57 intervjua s vlasnicima restorana uključenih u promotivne gastronomske akcije.

Druga iskustva

Potom je svoja iskustva sa Istranima, kao primjer iz prakse za feštu s dugogodišnjom tradicijom FriuliDoc, predstavio pročelnik trgovine i turizma u Gradu Udine Alessandro Venanzi. O Renesansnom festivalu, kao jednoj od zanimljivijih te vrste u Europi, govorio je zatim direktor Turističke zajednice Koprivnice Renato Labazan. Kako se to radi u Ljubljani ispričala je Jerneja Kamnikar iz tvrtke Vivo catering International, koja je u toj branši jedna od najuspješnijih u Sloveniji.

Uslijedila je rasprava na kojoj su sudjelovale marketing menadžerica iz županijskog TZ-a Cristina Vojić Krajcar, ravnateljica Zavičajnog muzeja Poreštine dr.sc. Elena Uljančić Vekić, umirovljeni profesor kuharstva Ljudevit Sabo i vlasnica tvrtke Optimus Consulting koja se bavi organizacijom manifestacija Kristina Rabar.

(Napisala i snimila Tanja KOCIJANČIĆ, Glas Istre)

Galerija slika uz članak