Tri dana break-dancea
Nije stvar samo u natjecanju, nego i druženju«, rekao je Darko Žiković Dacho, pokušavajući opisati što sve break-dance manifestacija može unijeti u jedan grad. Dacho je jedan od koordinatora svojevrsnih dana hip-hopa koji su se održali u Poreču te u četvrtak, petak i subotu objedinili niz elemenata ovog kulturnog pokreta i glazbenog pravca rođenog krajem sedamdesetih u njujorškom Bronxu. Povod okupljanju ipak je bilo treće ekipno natjecanje break-dancera dugačkog naziva West Coast Istra Battle – Non Violence Zone. Na margini West Coasta odvijale su se brojne druge aktivnosti, mahom vezane za hip-hop pokret – grafiti show i spontane egzibicije na rivi, edukativne radionice, takozvani DJ-ing i MC-ing (miksanje glazbe i repanje), after partyji te izmjena iskustava, kakva već dođe sama po sebi kad se na jednom mjestu nađu mladi sličnih interesa iz čitave Europe.
»Radionice su uspjele, u dvije grupe, jučer i danas, skoro svi su došli, i Vodnjanci«, rekao je u šali uspuhani Valentin, jedan od organizatora, u pauzi između plesa, koordinacije, gužve i svega što je još morao obaviti da bi sve teklo po planu. Besplatne radionice otvorenog tipa vodili su ugledni svjetski breakeri Alien Ness i Pepito, ukazavši tako na odgojni potencijal ovog zahtjevnog plesa.
Odmaralište u Špadićima na tri je dana postalo breakerska baza, iako je većina gostujućih natjecatelja tamo samo spavala. Dane su radije provodili na raznim b-boy punktovima koje su uspostavljali gradom – bilo na rivi, bilo u Zajednici Talijana ili u dvorani Veli Jože. Petnaestak volontera iz porečke udruge USB naizmjenično je dežuralo u kuhinji i posluživalo doručak te čitavo vrijeme bilo na raspolaganju natjecateljima iz Slovenije, Bugarske, Italije, Mađarske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Posebno se vodilo računa o sucima – pored Amerikanca Aliena Nessa i Pepita iz Velike Britanije tu je bio i Margy iz Sofije.
Kulminaciju su dani hip-hopa doživjeli u subotu navečer, kada se mnoštvo okupilo u sportskoj dvorani Veli Jože na West Coastu, najjačem dosad organiziranom natjecanju ovakve vrste u Istri.
West Coast – trijumf bugarskih Sleep Walkersa Samo natjecanje West Coast donijelo je pregršt atraktivnih figura, a od Circle Printza održanog u petak razlikovalo se po broju natjecatelja. Dok su se na Printzu plesom »tukli« parovi, ovdje su u battleovima sudjelovali čitavi timovi, takozvani crewovi s između četiri i osam članova. Battle je po propisima trajao sedam minuta, tokom kojih su danceri naizmjenično ulazili na podij. Prvo mjesto i petsto eura pripalo je bugarskim Sleep Walkersima, koji su u napetoj završnici bili bolji od zagrebačke ekipe 300, nakon neriješene prve »runde«. Porečki peterac izbacili su upravo Bugari, koji su od početka slovili kao favoriti. Glazbu su i ovog puta puštali DJ-i Timber i Woody.
Urban Wave i DND – break-dance za zdraviju mladež U organizaciji ovog događaja pomagali su Inge Kolarek i Vladimir Smud, majka i prijatelj pokojnog Gorana Kolareka, najboljeg hrvatskog dancera koji je pred dvije i pol godine stradao u prometnoj nesreći, koji u zagrebačkoj udruzi Urban wave rade na promicanju break-dancea među mladima te oslobađanju od stereotipa koji se često vezuju za hip-hop.
»Porečko Društvo Naša djeca poduprlo je interes porečke mladeži i organizaciju ovih natjecanja jer u tome prepoznaje mogućnost za kvalitetno provođenje slobodnog vremena«, rekla je njegova predsjednica Snježana Lehman.
Alien Ness – zanimljivi Amerikanac Četrdesetogodišnji Luis Martinez, rođeni Njujorčanin koji nastupa pod nadimkom Alien Ness, surađivao je sa začetnicima hip-hopa kao što je Afrika Bambaataa. Pleše od 1982. te ga nazivaju guruom b-boyinga (break-dancea). Svojim je umijećem sudjelovao u brojnim multimedijalnim projektima te poučavao break-dance. O sociologiji i povijesti hip-hopa govorio je i na američkim sveučilištima. Predstavnik je i nastavljač izvorne ideje break-dancea kao plesne arene u kojoj će ulični gangovi moći jedni drugima pokazati snagu i umijeće izvodeći teške figure, umjesto potezanjem noževa. Alien Ness dosad nije boravio u ovom dijelu Europe.
Martina Dodić, Glas Istre