NEWS

Trgovci nekretninama prodali tvrtke

01.09.2010. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Trgovci nekretninama prodali tvrtke
271posesi-medulin.jpg

piše: Paulo Gregorović, Glas Istre 

Prošle su dvije godine otkako je u SAD-u buknula financijska kriza koja se potom proširila na Europu i dio Azije, a neke zemlje poput Hrvatske još ne pokazuju znakove oporavka. Od tada i u Hrvatskoj svjedočimo naglom padu interesa za ulaganje u nekretnine. Cijene postupno padaju, ali ne još tako naglo kao drugdje u svijetu jer banke još nisu izvršile takav pritisak na svoje dužnike da ih prisile na bržu prodaju nekretnina i povrat posuđenog novca. Zapravo, pritisak se trebao dogoditi od štediša. Ali oni su prestali povlačiti ušteđevinu kada je zakonom povećan cenzus po osobi na 400 tisuća kuna do kojeg država garantira isplatu ako banka propadne.
Međutim, unatoč svemu tome tržište nekretnina i dalje postoji, no za razliku od prije par godina to više nije ono klasično tržište gdje banka investitoru financira gradnju nekretnina, a potom kreditira kupce kod kupnje istih nekretnina. Sada se tržiste nekretninama u Istri svelo  na to da državljani Europske unije prebacuju nekretnine s tvrtke na svoje ime jer im je to jeftiniji način kako posjedovati nekretnine, a to im je omogućila liberalizacija tržišta koja je ozakonjena prije godinu i pol.
Drugi način po kojem je vidljiva žilavost tog tržišta u Istri jest promjena vlasnika nekretninskih tvrtki i projekata. A Narodne novine od prošlog tjedna, i tjedana koji su prethodili, prepune su takvih objava. Što se zapravo dogodilo? Svakom promjenom vlasnika, tvrtke su dužne objaviti tu informaciju Trgovačkom sudu u Pazinu koji takve informacije potom objavi u sudskom registru i u Narodnim novinama.
Prije mjesec dana počeo je taj proces kada smo objavili da je pulska cementara odlučila aktivirati svoje atraktivne nekretnine u južnoj Istri koje više ne koristi u procesu proizvodnje. Istra cement objavio je podjelu društva i prijenos dijela imovine na novoosnovanu tvrtku kćer – Istra cement nekretnine. Plan je da aktiviraju bivši kamenolom Max na Stoji te zemljišta na Valbonaši, Valkanama i Indijama.

ISTARSKE "GAZELE" OTPLESALE SVOJE
Nakon toga objavljeno je da je došlo do promjene u dvjema porečkim tvrtkama koje je Business.hr ranije proglasio "gazelama", odnosno najbrže rastućim tvrtkama u Istarskoj županiji. Baxmar je bio druga najuspješnija "gazela" Istre u 2007., a godinu kasnije prva ispred Istre Bavarie Agentur (IBA). Sada se situacija potpuno izmijenila u obje tvrtke.
Vlasniku IBA-e, Dragi Radolovi ću, Danko Končar postao je partner na brojnim nekretninskim projektima. Lani su podijelili te projekte, odnosno Končar je kupio 20-ak projekata od Radolovića temeljem kojih planira izgraditi stancije. Sada je vlasnik IBA-e izvlastio svoju tvrtku od ostalih projekata te ih prenio na sebe (11 projekata) i na Paolu Knez (tri projekta). Međutim, ona nam nije htjela ništa komentirati u vezi tih transakcija, a nedostupan nam je bio i Drago Radolović unatoč brojnim telefonskim pozivima. Koje su projekte prenijeli iz IBA-e i kako su ih raspodijelili, objavili smo u priloženoj tabeli.
No, postoji još jedan projekt, ali on glasi na tvrtku Posessi koja posjeduje zemljište i prodaje objekte izmedu Arenaturistovih hotela i kampa Kažela u Medulinu. Novost je da su tvrtku Posessi prodali austrijskom ulagaču Rudolfu Marwanu-Schlosseru dva bivša suvlasnika: Drago Radolović i Andreas Pall koji je, također, iz Austrije. Nakon te promjene promijenjeno je i sjedište tvrtke Posessi, iz Pule u Zagreb.

KONTOŠIĆ U PROJEKTU GRADNJE 28 VILA U SELU ZARTINJ?
Vlasnik Baxmara bio je Jozo Nujić, poznatiji kao glavni partner Ivića Pašalića na građevinskim poslovima u Istri. On je prodao svoju firmu bugarskoj tvrtki Lir. No, nije poznato stoji li iza te tvrtke bugarski ili hrvatski kapital. Naime, u Hrvatskoj postoji tvrtka koja se također zove Lir (u vlasništvu Gordana Širola iz Opatije) i ona je drugi najveći dioničar Jadrankamena, a ta tvrtka eksploatira i kamenolome u Bugarskoj i Rumunjskoj, a kamenolom na Braču planirali su prenamijeniti u turistički kompleks. Je li novi vlasnik Baxmara zapravo bugarska podružnica Jadrankamena, nije poznato jer nam je nedostupan ostao i Nujić, a predstavnici hrvatskog lira nisu nam htjeli ništa odgovoriti.
Dok su najuspješniji porečki građevinari i trgovci nekretninama odlučili promijeniti stvari sa svojim nekretninskih ulaganjima, onaj najuspješniji na istočnoj obali Istre – Branko Kontošić (vlasnik De Contea) proširio je svoj biznis. On je ušao u partnerstvo s poduzetnikom iz Cavtata Amirom Subašićem te u njegovu labinsku tvrtku unio nekretnine vrijedne više od 12,77 milijuna kuna. Riječ je o tvrtki Zartinj, za poslovanje nekretninama i građevinarstvo, a ni od Kontošića ni od Subašića nismo uspjeli doznati krije li se iza te tvrtke projekt gradnje 28 vila u selu Zartinj, za koje su izdane lokacijske dozvole. Inače, taj se projekt putem interneta nudi za 10,22 milijuna kuna.
Hypo banka i njezine povezane tvrtke su do prije nekoliko godina bili glavni igrač sa zemljištem u Istri. No, situacija se izmijenila nakon što su Allegheny Financialu prodali svoju tvrtku Hypo Consultants. No, i nakon te prodaje direktor Consultantsa ostao je Krešimir Farkaš koji je studirao na sveučilištu u Pittsburgu, u pensilvanijskom okrugu Allegheny gdje je sjedište istoimene tvrtke za promet nekretninama koja je kupila Consultants. Hypo Consultants su u međuvremenu preimenovali u Consultants Grupa.
Danas kada se istražuju svi sporni poslovi Hypo banke, pod istragom je i način prodaje vlasničkih udjela u Hypo Consultantsu te se smatra kako su bančini krediti Consultants Grupi odobravani sa svrhom pranja novca te kako bi tim novcem iz kreditnih izvora unutar same banke grupa tajnih vlasnika preuzela Hypo Alpe Adria Consultants.
Sada su Narodne novine objavile da je ta hrvatska tvrtka prepustila svoj porečki projekt "Mali Maj" hrvatskoj podružnici Allegheny Financial. Istovremeno je austrijska podružnica Consultants Grupe prepustila svoj drugi porečki projekt "Top Nekretnine" austrijskoj podružnici Allegheny Financial. Nije poznato što kriju pod pojmom Top Nekretnine, ali Mali Maj je poznata stvar.
Riječ je o nekadašnjem odmaralištu "Servo Mihalj", a tvrtku Mali Maj osnovali su Grad Poreč i Hrvatski fond za privatizaciju 1997. godine s jednakim udjelima. Prodali su je u 2003. Hypo Consultantsu za 14 milijuna kuna. Potom je Consultants Grupa kupila okolno zemljište te su posjed zaokružili na 60-ak tisuća četvornih metara u naselju Mali Maj.
Uz to, otišli su bivši čelnici Hypo banke: Damir Farkaš, Remiđo Mušković i Damir Karin, a došli novi predstavnici tvrtke koji do sada nisu bili povezani s drugim poslovnim subjektima Hypo banke u Hrvatskoj. Oni su: Ivan Vučić i Hrvoje Stipić, obojica iz Zagreba. U poslovima s nekretninama je i istarski biznismen koji je godinama bio blizak i predstavljao Hypo banku – Roberto Bradić. On je nedavno postao partner na nekretninskom projektu "Bužinija" s Austrijancem Dieterom Schallhartom.
No, tu nije kraj nekretninskim poslovima u Istri. Postoje još tri nova nekretninska projekta na području bivše općine Pula kojima je zajedničko to što je iz tih projekata izašao nizozemski, a ušao izraelski kapital. Naime, tvrtka Direct holding iz Amsterdama prodala je Heli Rachel Nissimov Enuka i Marina Talmor iz Izraela tri projekta: "Plava oaza Peroj", "T. M. projekt Valtura" i "Mirna luka".
Za sada se ništa ne zna o tome, a u budućnosti će se saznati kakve sve projekte ulagači namjeravaju razvijati na osnovu svih ranije nabrojenih projekata.

Paulo Gregorović, Glas Istre

Galerija slika uz članak