Što poručuje Europska povelja o sudjelovanju mladih u životu grada i županije
U gradu Poreču je sredinom 80-tih godina izgrađen Omladinski dom "Anton grabar" u današnjoj Kandlerovoj ulici, no on je u tranziciji prvo kooptiran Pučkom otvorenom učilištu Poreč, a onda transformiran u Osnovnu glazbenu školu "Slavko Zlatić". Tako su mladi Poreča izbačeni iz centra grada, te više nisu bili "javna" briga, već "privatna".
No što piše u Europskoj Povelji o sudjelovanju mladih u životu grada i županije.
Vijeće Europe je obrazložilo ciljeve na sljedeći način:
" Uključenost mladih u "poslove zajednice" omogućuje im da žive potpuno unutar svojeg grada ili Županije, umjesto da postoje na njihovim rubovima. To je neophodan uvjet ako žele živjeti zajedno sa svojim ulicama, susjedstvima, Gradovima i Županijama, te imati aktivnu ulogu u društvenim promjenama. Kao činitelj u njihovoj društvenoj integraciji, to im pomaže pri hvatanju ukoštac sa proturiječnim stavovima u modernim zajednicama: na jednoj strani, anonimnost i povlačenje u sebe, a na drugoj, smisao za javno dobro i želja za "mijenjanjem stvari".
Europska povelja u dijelu pod nazivom Područne politike, u točki 3. zapisuje: " Gradovi i Županije se obvezuju na uvođenje politika u svrhu organiziranja kulturno-društvenih aktivnost – udruženja i organizacije mladih, grupa i centara – koja, zajedno s obitelji i školom ili poslom – čine jedan od stupova društvene povezanosti u Gradu ili Županiji i koja – ostaju idealan kanal za sudjelovanje mladih i uvrštavanje politika mladih u područja sporta, kulture, zanatstva i trgovine, glazbenog stvaralaštva i izraza, glume i umjetnosti, kao i u područja društvene djelatnosti".
Odabrao: R.V.Aleksić