TKO I POD KOJIM UVJETIMA KORISTI SPORTSKU DVORANU ŽATIKA
Tko ima pravo na prostor za treninge u Žatiki i pod kojim uvjetima? Građani koji se rekreiraju u novoj sportskoj dvorani plaćaju članarine klubovima. Tim se novcem dijelom financiraju klubovi i njihovi treneri. A sportski klubovi koji čine Zajednicu sportova grada, kaže predsjednik Milan Markežić, imaju prednost kod dodjele termina korištenja dvorane. Ali, u oči upada Taekwon-do klub "Poreč" u kojem je nositelj svih aktivnosti Dragan Zdjelar, koji u maloj dvorani ima osam termina u pet radnih dana.
Na pitanje kako jedan klub može imati toliko termina, tajnik zajednice sportova Boris Hrast kaže: "Zato što su drugi korisnici bili tako benevolentni".
Markežić ističe da je dvorana čitavo dopodne prazna i neiskorištena, kao i subotom i nedjeljom, ako nema sportskih utakmica. I klubovi i rekreativci prostor bi najradije u ranim večernjim satima. U hodnicima treniraju mažoretkinje, u jednom prostoru su plesne radionice DNO-a. I mažoretkinje, odnosno njihovi roditelji, kaže Markežić, plaćaju treninge, a dvoranu koriste besplatno.
S druge strane, voditelji rekreativnih programa plaćaju zakupe dvorana oko 100 kuna po satu, a od korisnika naplaćuju rekreaciju između 200 i 300 kuna mjesečno, za dva do tri puta tjedne rekreacije. Oni koji su tražili prostor u dvorani, nisu ga dobili. "Ne zna se tko daje prostor ni pod kojim uvjetima, najlakše je reći da nema slobodnih termina ili da ne možemo dobiti prostor jer nismo sportski klub", kaže Romana Sladoljev Varzić, voditeljica jedne grupe rekreativki. Takvih ženskih rekreativnih grupa je u gradu šest-sedam i okupljaju tristotinjak žena, a toj skupini treba dodati još muške i mješovite grupe rekreativaca da bi se dobila prava slika o tome koliki je pritisak na prostor dvorane. Markežić kaže da će dio potreba vjerojatno zadovoljiti Palestra, nakon što bude izgrađena dvorana u novoj školi na Finidi, ali sigurno neće moći udomiti sve koji bi se bavili sportom u isto vrijeme – u večernjim satima. A što se tiče vremena koje u dvorani ima taekwon do klub, Markežić kaže da je Zdjelarov klub registriran i kao rekreativni, kao i neki drugi klubovi. A rekreiraju li se članovi nekog kluba tim ili nekim drugim sportom nema autoriteta koji bi otklonio nedoumice tvrdnjom da, primjerice, u rukometni trening ne spada malo kickboxa iii stolnog tenisa. O tome zlorabi li koji trener dvoranski termin kluba, presuditi mogu legalni organi toga kluba. A ako dio novca rekreativaca ide klubu, onda se može i zažmiriti na jedno oko.
Markežić kaže da u blagajni Zajednice sportova svake godine imaju i nešto malo novca za pomoć rekreativnim programima, koje redovito podijele onima koji traže. Ali, treba znati da ima. Pa makar 50.000 kuna. Možda bi za toliko bila jeftinija redovita tjedna tjelovježba.
Činjenica je da je još 2004. godine na tematskoj sjednici Gradskog vijeća o sportu konstatirano da je rekreacija građana u Poreču potpuno zanemarena, da je broj sportskih objekata postao usko grlo razvoja sporta, a na prijedlog vijećnice Snježane Mekote jedan od zaključaka bio je da "sportska zajednica do kraja te godine izradi inicijalni program razvoja rekreacije".
S. MATEJČIĆ, Glas Istre
Žatika za novce i lijepe oči
Opći je dojam da se dvorana na Žatici više koristi za ne-sportska događanja, a gradonačelnik Edi Štifanić kaže da je to možda točno, ali da značajne manifestacije u dvorani grade imidž grada. Međutim, koliko je konkretne koristi od korištenja dvorane za ne-sportske događaje, za koliko se novca iznajmljuje?
– Ovisno o tome za što se dvorana traži procjenjujemo hoćemo li je naplatiti i koliko, ili je važnije dati je besplatno i koristiti priliku za promidžbu grada. Osobno mislim da ni Vinistri ne treba naplatiti korištenje dvorane, ali moji iz Sportske zajednice misle drugačije, kaže gradonačelnik.
Tvrtka o kojoj se govorilo da će biti osnovana za vođenje svih gradskih sportskih objekata, do danas nije osnovana, a dvoranom upravlja Zajednica sportova, koja nema utjecaja na unutarnje odnose u klubovima.