Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

TKO ĆE I KADA OTVORITI LJEKARNU U TARU

01.10.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / TKO ĆE I KADA OTVORITI LJEKARNU U TARU
123tar-ljekarna.jpg

Priča o otvaranju ljekarne, koju su posljednjih godina kao izborna obećanja pričali svi lokalni političari, postala je slučaj – vijećnici propituju, uprava odgovara, ljekarnici reagiraju kroz medije. Tko je u pravu? Gdje je istina? Postupak otvaranja ljekarne završio je u "slijepoj ulici", kroz koju bi prolaz moglo otvoriti Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Ljekarna u Taru nije otvorena unatoč tome što je Općina kupila skupi poslovni prostor, raspisala natječaj za zakup toga prostora i izabrala između dva ponuditelja kao boljega porečku Ljekarnu Tomaško. Međutim, ta ljekarna nije sklopila ugovor s Općinom o zakupu prostora, jer odobrenje za otvaranje ljekarne nema ova, već varaždinska ljekarna Salus. Naime, prema Pravilniku za određivanje područja na kojemu će se osnivati ljekarna, ljekarnik ili njegova tvrtka najprije moraju pribaviti mišljenje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi. Da bi dobili pozitivno mišljenje, pretendenti između ostaloga moraju predočiti dokaz da u području u kojem žele otvoriti ljekarnu nema druge ljekarne na najmanje 3.000 osiguranika HZZO-a, potom dokaz o pravu korištenja prostora u kojem bi trebala biti ljekarna i dokaz o pravnom statusu toga prostora. Kada dobiju mišljenje, mogu
urediti prostor, koji potom dolazi pogledati komisija Ministarstva, pa onda temeljem rješenja Ministarstva osoba može otvoriti ljekarnu. Za područje Tara i Vabrige samo jedan ljekarnik ili tvrtka može dobiti "rješenje o opravdanosti otvaranja ljekarne", a njega je dobio varaždinski Salus na temelju ugovora o zakupu prostora (privatnog, ne općinskog) u listopadu prošle godine.
Međutim, Salus je ugovorio zakup stambenog prostora u stambenoj zgradi, površine nešto manje od 82 četvorna metra, saznajemo u općinskoj upravi, što ne udovoljava uvjetima. Iz dopisa direktora Salusa Mladena Vručine općinskom načelniku Niviju Stojniću proizlazi da im treba minimalno 85 četvornih metara, od kojih najmanje 35 prodajnog prostora. Nepunih mjesec dana nakon što je izdano rješenje Ministarstva, dakle u studenom prošle godine, Vručina je općinskog načelnika obavijestio da im "predviđeni poslovni prostor više nije na raspolaganju" i moli načelnika da im "omogući otvaranje ljekarne osiguranjem poslovnog prostora", jer im je u Ministarstvu zadan rok za otvaranje ljekarne do kraja travnja 2010. godine. Općina je u međuvremenu zamjenom nekretnina kupila poslovni prostor i raspisala natječaj za zakup radi otvaranja ljekarne, ali Salus je nastavio uređivanje prostora u privatnom stanu, na što su se općinskoj upravi žalili vlasnici stanova (o čemu postoji službena bilješka), koje nitko nije pitao slažu li se imati ljekarnu u prizemlju. Kako je stan i dograđivan u to vrijeme Općina je zvala građevinsku inspekciju,
koja je zabranila daljnje bespravne radove. "Oni su se oglušili na zabranu i nastavili raditi", kaže općinska pročelnica Marija Zupančič. Na tom je stanu bespravno zatvorena loggia, a početkom kolovoza vlasnik stana obustavio je postupak pokrenut u uredu za graditeljstvo u Poreču. Vlasnica Salusa Tanja Vručina-Klarić u telefonskom razgovoru nam je rekla da je komisija Ministarstva bila u travnju pregledati gotov prostor i da nije imala zamjerki, pa da čekaju pozitivno rješenje, kako bi uselili lijekove i počeli raditi. "Istina je da smo imali velikih problema zbog intervencija Općine. Mi smo htjeli provesti i formalnu prenamjenu prostora, ali su nam u Ministarstvu rekli da nam to ne treba, pa smo povukli zahtjev.
Htjeli smo otvoriti ljekarnu u općinskom prostoru koji je veći, ali su oni izabrali drugu ljekarnu kao boljeg ponudača, premda mi nije jasno kako su mogli izabrati ljekarnu koja nema rješenje Ministarstva i ne može ga dobiti, jer ga imamo mi. I nije mi jasno zašto Općina ne poništi natječaj čije rezultate ne može provesti. Očito čekaju da se mi povučemo, kako bi netko drugi došao. Suprug i ja kanimo preseliti u Tar i želimo dobre odnose sa svima, ali imamo veliku štetu zbog svega što se do sada dogodilo. Mi plaćamo najam za prostor u kojem još ne radimo, imamo na čekanju osobu koja će raditi u ljekarni, a iza nas su silni papiri, odgovori na žalbe i slično. Niz nesporazuma usporio je otvaranje ljekarne, ali sad nam Općina više ne može naštetiti i mi ćemo otvoriti ljekarnu čim stigne rješenje Ministarstva. Spremni smo unutar godinu dana i preseliti ljekarnu u općinski prostor, ali to znači nova ogromna ulaganja i kredite", rekla nam je Vručina-Klarić. U općinskoj upravi smo provjerili ponude s javnog natječaja, kojemu kao uvjet nije stajalo rješenje Ministarstva, ali se vjerojatno podrazumijevalo. Salus je na tom natječaju ponudio početnu natječajnu zakupninu od 8.900 kuna mjesečno, ali ne i potvrdu da nemaju drugi prostor u Općini Tar-Vabriga u vlasništvu ili zakupu. Jer su ga imali. Ljekarna Tomaško ponudila je 40.000 kuna mjesečno i sve ostale potvrde tražene natječajem. Na potanje zašto tako dugo drže natječaj neriješenim, odnosno zašto ga ne ponište, budući da ga ne mogu zaključiti, pročelnica Zupančič kaže da će vjerojatno na kraju poništiti natječaj. "Da smo Ljekarnu Tomaško obavijestili da prostor dodjeljujemo njima, oni sada ne bi mogli ispuniti uvjet – otvoriti u 60 dana ljekarnu, budući da rješenje Ministarstva još ima ljekarna Salus, premda im je rok za otvaranje istekao u travnju. Doduše, u roku su zvali komisiju za pregled prostora. Zapravo čekamo odluku Ministarstva, pa ćemo ovisno o njoj poništiti ili nastaviti proceduru natječaja, jer nismo u natječaju naznačili do kada ćemo donijeti odluku", kaže Zupančič. Dodaje da u Hrvatskoj ljekarne najčešće otvaraju najbrži poduzetnici, ne nužno i najbolji pružatelji usluga. Općinski načelnik Nivio Stojnić o slučaju ljekarne rekao nam je da mu stvarno nije važno u kojem će prostoru biti otvorena, nego da što prije bude otvorena, kako je rekao i na posljednjoj sjednici Vijeća. "Vlasnici Salusa postavili su se tako kao da mi ne bi znali što je ljekarna, da nije njih, a na taj način se ne može naprijed. Općina je kupila prostor zamjenom parcela, ali nije nužno da u tom prostoru bude ljekarna, ako postoje druga rješenja. Mi taj prostor uvijek možemo zamijeniti za zemljište koje nam je potrebno za rotor ili sanaciju kaštela ili neko drugo ulaganje u općinsku imovinu", kaže Stojnić.
Iz Ministarstva nakon 15 dana stiže odgovor: rješenje o početku rada ljekarne nije donijeto, jer "investitor pozvan Zaključkom nadležnog upravnog tijela Istarske županije da dopuni svoj zahtjev za izdavanje rješenja o izvedbenom stanju". Iz odgovora Ministarstva proizlazi da je rješenje o osnivanju podružnice iz listopada prošle godine Salus dobio temeljem ugovora o zakupu poslovnog prostora veličine 85,3 četvorna metra, i da je u propisanom roku od šest mjeseci podnio zahtjev za donošenje rješenja o početku rada, te da je stručno povjerenstvo Ministarstva pregledom prostora 14. srpnja utvrdilo da podružnica ispunjava sve uvjete prema pravilniku. Nigdje se ne spominje bespravna dogradnja.

Sniježana MATEJČIĆ, Glas Istre