NEWS
Valfresco S1124

Štifanić: Ovo nije prvi put da Naš Poreč plasira neistine

11.10.2005. 00:00; ; Početna / Novosti / Štifanić: Ovo nije prvi put da Naš Poreč plasira neistine

Da je natječaj i bio javni, ništa kvalitetnije ponude od onih koje smo dobili pozivnim natječajem ne bismo dobili, odgovorio je Edi Štifanić na optužbe čelnika udruge Naš Poreč da je izvođač radova izabran na osnovi prijateljsko-stranačkih odnosa.
 Nakon što su na konferenciji za novinare čelnici građanske udruge Naš Poreč koncem prošlog tjedna optužili gradonačelnika Edija Štifanića da je utjecao na donošenje nelegalne odluke o izboru najpovoljnije građevinske tvrtke za gradnju budućeg Doma obrtnika, on je te tvrdnje nazvao neistinitima i neutemeljenima. Dapače, smatra da nije prvi put kako ova udruga u javnosti optužuje gradsko čelništvo, a za sve što je učinjeno glede odabira najpovoljnijeg ponuđača, na naš upit podastro je drugačije činjenice i argumente. Podsjetimo, čelnici udruge Naš Poreč na konferenciji za novinare izjavili su da je odabir izvođača radova obrtničkog doma u Poreču obavljen na osnovi prijateljsko-stranačkih odnosa, a ne najkvalitetnijih uvjeta. Tražili su da se sve poništi i raspiše javni, a ne pozivni natječaj i obznane kriteriji, a ukoliko ne, da će predmet predati sudu i policiji. Budući da je Grad Poreč, po njima, vlasnik 51 posto društva Dom obrtnika, smatraju da je natječaj trebao biti javni, a ne pozivni. Članovi udruge Naš Poreč rekli su da Skupština obrtnika nije prihvatila prijedlog Nadzornog odbora o najpovoljnijem ponuđaču, jer je gradonačelnik Štifanić, koji je po funkciji član ovog obrtničkog tijela, utjecao da se izabere buzetska tvrtka Grading KUK umjesto porečke Goran inženjering, koja je imala najviše bodova. Upitali smo gradonačelnika zašto nije održan javni natječaj i zašto je izabran buzetski građevinar.
– Nije istina da je Grad vlasnik 51 posto tvrtke Dom obrtnika, već samo 40 posto. To znači da ne podliježe Zakonu o javnoj nabavi koji se odnosi samo na tijela državne uprave te jedinice regionalne i lokalne samouprave. No, sasvim sam siguran da je natječaj i bio javni, ništa kvalitetnije ponude od onih koje smo dobili pozivnim natječajem ne bismo dobili, veli Štifanić.
Bilo je pozvano osam, a ne sedam tvrtki, od kojih su tri bile iz Poreča. Zašto je izabrana najjeftinija ponuda kada su kriteriji bili različiti, pa cijena nije bila bitna?
Na to pitanje Štifanić odgovara da je Nadzorni odbor na sjednici obavio bodovanje prema ranije utvrđenim kriterijima na osnovi kojih je najviše bodova, 95, imao Grading KUK, a dva manje porečki Goran inženjering.
Nakon toga su vlasnici ovih dviju tvrtki bili pozvani na razgovor u kojem se govorilo o uključivanju domaćih kooperanata u posao. Obje firme su prihvatile maksimalnu suradnju domaćih kooperanata, s time što je Goran inženjering dodatno smanjio cijenu koju je početno ponudio, čime je dobio još četiri boda. Pitam vas, je li to bilo moralno u odnosu na druge ponuđače koji su to isto mogli učiniti. Smatram zato da ova četiri boda koja je dobio na takav način nisu bila valjana, tim više što je i nakon snižavanja ponude cijena njegova posla bila za 1,1 milijun kuna veća od buzetske ponude, veli Štifanić. Zato su se članovi skupštine odlučili za ovaj izbor, a ne za prijedlog Nadzornog odbora, koji je, po Štifaniću, potpuno legalan, a tvrdnje i insinuacije udruge Naš Poreč neistinite i neargumentirane.

V. MEDVEDEC, Glas Istre 11.10.05.