NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Tematizacijom do ograđivanja plaža

IMG_9506
foto: TZ Poreč
16.02.2015. 08:41; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Tematizacijom do ograđivanja plaža

Možda sam u krivu, ali donošenje nečega što se zove “Nacionalni program upravljanja i uređenja morskih plaža” kroz koji Hrvatska uvodi tzv. tematske plaže, najprije me asocira na besposlenog popa i njegove jariće, a odmah potom i na getoizaciju.

Spominje se, naime, 14 “tema”, pa bismo imali eko plaže, plaže za surfere, ronilačke, adrenalinske, romantične plaže, plaže za pse, plaže za obitelji s djecom, party plaže, plaže kulture, nudističke plaže, urbane promenadne plaže, plaže sa zabavnim sadržajima za mlade, plaže sa sportskim i rekreativnim sadržajima te resort, odnosno hotelske plaže. One se mogu i kombinirati, ali čemu takvo parceliranje i dirigiranje kupališnim priobaljem?

Ministar turizma Darko Lorencin će ipak napomenuti da je projekt na dobrovoljnoj bazi, a da je cilj “rasteretiti postojeća kupališta, ali i poslati jasnu poruku gostima o resursima kojima raspolažemo” te “produljiti sezonu, jer će sunce i more, dakle plaža, još godinama ostati naš glavni proizvod.

Iz takvog rakursa sve to može i dobro zvučati, jer, pobogu, daju se smjernice i okviri, nitko ne sili ni koncesionare niti korisnike, a d0bro je znati što te na nekoj plaži može dočekati. Medutim, ključni detalj u cijeloj ovoj priči je posljednja od 14 pobrojanih “tema”: plaže za resorte (zatvorena turistička naselja) i hotele. Čini se ipak da se kroz ovaj program na mala vrata uvodi ono čemu se mnogi građani (ali i neke lokalne samouprave) opiru: ograđivanje plaža uz hotele i resorte što postojećim sustavom koncesija na pomorskom dobru nije dozvoljeno.

Da je tome tako da se naslutiti iz ministrove izjave za jedan tjednik u kojoj Lorencin kaže da o “tematizaciji plaže odlučuje koncesionar, a ako ga nema- jedinice lokalne samouprave odnosno turističke zajednice” te dodaje da “koncesionari i hotelske kuće ovisno o strukturi gostiju sada i plaže mogu povezati s čitavim proizvodom”. Dakle, sadašnji koncesionari plaža, a većinom su to hotelsko- turističke kompanije, stječu priliku da ih “povežu s turističkim proizoodom” (čitaj: svojim hotelom-resortom) i – ograde.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će na ovo reagirati lokalna samouprava u Istri (Županija, ali i priobalni gradovi i općine), koja se svojedobno rezolutnim političkim stavom bila suprotstavila bilo kakvom ograđivanju plaža u turističkim naseljima.

Goran PRODAN, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email