Valfresco S1124

Tar-Vabriga: Snaga bočnih igrača

29.09.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Tar-Vabriga: Snaga bočnih igrača

Prvi ideesovac Tara-Vabrige Đankarlo Žužić kaže da takvom odlukom nisu željeli ugroziti sadašnjeg načelnika, nego dati do znanja da se treba pripremiti na profesionalno obavljanje funkcije za neko vrijeme. Nije šija, nego vrat. Uostalom, što će općini od 2.000 stanovnika profesionalni načelnik, osim ako nekoga ne treba uhljebiti?

Denis Žužić je profesionalni direktor TZ-a Tara-Vabrige od njegovog osnutka i jasno je dao do znanja da ne kani mijenjati posao, odnosno da dužnost načelnika može obavljati samo volonterski. U svakom slučaju, zahtjev za profesionalizacijom kao razlog ostavke sasvim je nevjerojatan u ovom slučaju – jasno je da postoji drugi razlog ili razlozi. U ovoj je priči potpuno nevjerojatna snaga »bočnih igrača«, predstavnika koalicijskih partnera IDS-a, ezdepeovca Francesca Žužića i nezavisnog Željka Bošnjaka. Ili je riječ o nemoći centra, IDS-a, koji je na izborima dobio najviše glasova i ima najviše (četiri) mandata u vijeću.

Neki kažu da snaga »bočnih igrača« izvire iz činjenice da je jedan od njih, Francesco Žužić, otac mladome ideesovom prvaku Đankarlu (Žužića i Stojnića u ovoj priči ne nedostaje, premda nisu svi u rodbinskim vezama, ali su zato u različitim strankama, pa je zbog jasnoće bolje koristiti krsna imena nego prezimena). Drugi, pak, niječu mogućnost veze jer su, valjda, uvjereni da je mladi Đankarlo odaniji ideesovoj političkoj ideji nego očevu eventualnom utjecaju ili nagovoru. Ali, ako je druga teza točna, kako onda razumjeti činjenicu da je tijesna natpolovična većina, navodno uglavnom mladih članova predvođenih šefom predsjedništva podružnice, odlučila igrati »protiv Denisa«? Na dva od tri »krizna sastanka«, koji se spominju u priči prije ostavke, navodno su Bošnjak i Francesco tražili Denisovu ostavku, a kada su vidjeli da to neće proći, smislili su izlaz u zahtjevu za profesionalizacijom načelnika, koji je prošao. I sad se vrh ideesove podružnice vadi da nisu mislili da Denis mora odmah postati profesionalac, a znali su čemu smjera zahtjev.

Je li Denis prenaglio? Je li trebao pokazati da »bočnim igračima« treba više od spletkarenja da bi srušili IDS-ovog čovjeka koji, nota bene, ima podršku stranačkog šefa Ivana Jakovčića? On misli da nije prenaglio i da je njegova ostavka jedini mogući izlaz jer ne želi dokazivati moć bez jasnog povjerenja stranačkih kolega. A tko će ga zamijeniti? Čini se da to stvarno nitko ne zna, da o tome nisu ni govorili ni razmišljali. To je, pak, neoboriv dokaz o neozbiljnosti i neodgovornosti tarsko-vabrižanskog IDS-a. Budući da koaliciju kane proširiti na nezavisne iz Masline, kojima su ponudili mjesto predsjednika Općinskog vijeća, to znači da mladi ideesovci svjesno smjenjuju svoju garnituru u Općini. Nije li to onda dokaz razdora u lokalnom IDS-u, ne samo u Općini? Nije li se slična priča događala u Poreču prije tri godine? S jednom osnovnom razlikom – predsjedništvo porečkog IDS-a nije imalo snage smijeniti svog gradonačelnika. Možda zato što nije imalo pomoć sa strane, ili zato što su o smjeni razmišljali jedino u svjetlu traženja novog gradonačelnika. Kojega nisu mogli pronaći.

Hoće li nova Općina nakon odlaska Denisa Žužića za načelnika dobiti osobu koja nije u IDS-u? Ako Anton Nini Stojnić stvarno dade ostavku na mjesto predsjednika vijeća, a Maslina prihvati tu dužnost, onda IDS mora istaknuti svoga kandidata za načelnika. U protivnom bi to bio čin samorazvlašćenja. A moraju naći nekoga iz redova svojih vijećnika tko je spreman posao obavljati profesionalno. Takvih nema puno. Od četiri IDS-ova vijećnika jedan je sadašnji predsjednik Stojnić, umjesto Denisa Žužića u vijeću je Marko Momić, ali će vjerojatno Denis aktivirati svoj vijećnički mandat kada napusti dužnost načelnika, pa ostaju još Nivio Stojnić i Gaetano Benčić. Momić i Stojnić su poduzetnici u ribarstvu, a Benčić profesor u srednjoj školi u Bujama. Tko bi od njih mijenjao posao?

Sniježana Matejčić, Glas Istre