Sv. Lovreč: Sa zasjedanja općinskog poglavarstva
SV. LOVREČ – Općinsko poglavarstvo na svojoj je sjednici utvrdilo i vijeću na usvajanje uputilo prijedlog proračuna za slijedeću godinu, a sastavni su mu dijelovi i programi javnih potreba predškolskog odgoja naobrazbe, školstva, sporta i rekreacije, kulture, socijalni program i onaj komunalnih potreba.
Budžet je predložen u iznosu od nešto više od 8,8 milijuna kuna, što je gotovo identično procjeni ostvarenja ovogodišnjeg proračuna. Obrazlažući financijske planove načelnik Branko Zgrablić je istaknuo da je općinska blagajna planirana na temelju očekivanog ovogodišnjeg ostvarenja, zbog nemogućnosti precizne procjene prihoda i rashoda. Naime, po novom Zakonu o područjima jedinica lokalne samouprave Općina Sv. Lovreč ostala je bez donjeg dijela Dolinštine, koji je pripojen susjednoj Općini Vrsar, a s tog je područja, procjenjuje se, dosad ostvarivano oko 32 posto prihoda, ali i rashoda. Osim toga, prijedlogom Vladine odluke o preraspodijeli poreznih prihoda jedinicama lokalne samouprave trebao bi pripasti veći postotak od poreza na dohodak. Stoga u Sv. Lovreču iz tog izvora očekuju više od 900 tisuća kuna, koliko bi se trebalo ostvariti ove godine. S druge strane, država će si u potpunosti „prisvojiti" porez na dobit, koji je u Sv. Lovreču dosad bio neznatan (ove godine očekuje se 30-ak tisuća kuna), što znači da bi novom poreznom politikom Općina trebala biti na dobitku. Po riječima načelnika Zgrablića Lovrečani će preciznije procjene proračuna imati tek nakon prvog tromjesečja sljedeće godine pa će tada uslijediti prve izmjene i dopune.
Što se prihoda proračuna tiče, 4,7 milijuna kuna se očekuje od poreza i sličnih izvora, 1,2 milijuna od prodaje građevinskog zemljišta, zgrada i ostale općinske imovine, dok bi 2,9 milijuna kuna trebalo biti prenijeto iz ove godine.
U rashodovnoj strani najviše sredstava, oko 5,8 milijuna kuna, namjerava se realizirati za komunalne i gospodarske potrebe, nešto više od 1,2 milijuna kuna za društvene djelatnosti, koliko i za aktivnosti općinske uprave, a oko 500 tisuća za rad vijeća, poglavarstva i ostalih općinskih predstavnika i izvršnih tijela.
Piše: K. Klarić