Sv. Lovreč – Održana 28. smotra narodne glazbe i plesa zapadne i središnje Istre
SV. LOVREČ –
Lovrečka Placa ugostila je preksinoć 28. smotru narodne glazbe i plesa zapadne i središnje Istre koja je nakon deset godina prvi put napustila Žminj. Dragi zvukovi, glasi i koraci iz davnine, uzbuđenje izvođača, mnogobrojna pažljiva publika koja ni na tren nije posustala usprkos nesnosnoj sparini, a sve to u sugestivnom ambijentu, obilježili su ovu izuzetno uspjelu večer kulture, tradicije i druženja. »Ma je lipo viti da kanta i pleše toliko mladih, da sve to gre naprid…«, komentirali su mnogi, dok su mladi znatiželjno upijali umijeće onih starijih.
Izuzetno težak zadatak da između 150-ak sudionika odrede one koji će nastupiti na završnoj 42. smotri narodne glazbe i plesa Istre, 11. kolovoza u Labinu, imali su Vlado Pernić, Bruno Krajcar i Josip Pino Knapić. No odluka je trebala pasti, a ovog je puta izabrana Folklorna skupina KUD-a Matka Laginje iz Sv. Lovreča koja je nakon dugogodišnje pauze ponovno aktivirana prije osam mjeseci i ovom je prigodom prvi put javno nastupila te otplesala balun. Zatim Dean Kliman, Josip Galant i Frane Šugar iz žminjskog KUD-a »Cere« koji su na tanko i debelo kantali »Na brkuncu restu rože«, Aldo Matas i Šime Uležić iz Barata u općini Kanfanar također s kantom na tanko i debelo »Vrati mi prsten malice moja«, Zlatko Kliman (glas) i Marino Benčić (mala sopela) iz Klimni i Cera s »Čekaj me mala« te Folklorna skupina KUD-a »Stjepan Žiža« iz Rovinjskog Sela koja je otplesala karakterističan i u Istri jedinstven »Seljanski balun« u kojemu plesač pleše s dvije partnerice. Tu su i bračni par Marija i Milan Kranjčić koji su na tanko i debelo izveli »Majka Maru priko mora dala« te žminjski KUD »Cere«, jedan od najdugovječnijih u Istri, budući da neprekidno djeluje od 1945., s Ceranskim balonom.
Publika je jednako srdačno pozdravila i sve druge izvođače koji su osim iz spomenutih folklornih grupa i kulturno-umjetničkih društava dolazili i iz lovrečke Osnovne škole Joakima Rakovca, KUD-a »Mladice« žminjske OŠ Vladimira Gortana, Zajednice Talijana Bale i KUD-a »Dvigrad« iz Kanfanara ili su samostalni »čuvari tradicije«. Događaj je započeo mantinjadom koju su na roženicama odsvirali Ratko Benčić i Robert Filić, no još prije toga promenadnim koncertom Limene glazbe lokalnog KUD-a i defileom svih sudionika. Dobrodošlicu je njima i publici poželio općinski načelnik Branko Zgrablić, a program je raspoloženo vodila Sonja Vojinović i na kraju, citirajući skladatelja Slavka Zlatića, svima poželjela da »još dugo bude i nas i naše kante!«. Uz smotru je Agroudruga Sv. Lovreč priredila degustaciju vina, maslinovih ulja i kozjeg sira lokalnih proizvođača te nudila domaće slastice. Svoj je uvijek atraktivan štand imala i Udruga Bio Istra, a predstavljeni su i stari istarski zanati. Večer je nastavljena uz iće, piće i, naravno, sviranje i kanat. Tako je zaključena ovogodišnja smotra narodne glazbe i plesa zapadne i središnje Istre, čiju odličnu organizaciju potpisuje Općina Sv. Lovreč u suradnji s porečkim Pučkim otvorenim učilištem.
K. FLEGAR