Sv. Lovreč: Novac curi, a proračun tanak
Lovrečki aktualni sat ispunjen je mahom ponovljenim pitanjima ili sličnim problemima, a radi se o sitnicama – javna rasvjeta u ovom selu, jalovina na onom putu … Rashodi su to od nekoliko tisuća kuna, ali općinski proračun je tanak, pa niti jedno pitanje o potrebi komunalne intervencije zapravo ne dobije jasan odgovor, nego tek – vidjet ćemo koliko će biti novca. Teško je u takvom ozračju bilo čemu se nadati u smislu poboljšanja standarda u Općini. A građani su, birajući vlast, sigurno očekivali neke promjene.
S druge strane, u tanašni proračun ne stiže ni sav novac koji bi mogao biti prihodovan, zapravo se čini kao da iz njega istječe, ako je suditi po nekim vijećničkim pitanjima od prošlog tjedna. Što je sa školom u Medakima, zanimalo je Marka Ljubešića – je li istekao rok u kojem se najmoprimac obvezao početi poslovati? Načelnik Silvano Matošović odgovorio je da od 1. siječnja ove godine teče rok od 12 mjeseci unutar kojih je tvrtka, koja je potpisala ugovor o najmu s Općinom, trebala početi raditi u tom prostoru.
"Od potpisivanja ugovora nisu se više uopće javili u Općinu, a izgleda da ništa nisu ni poduzeli. Bilo je zainteresiranih za kupnju bivše škole, jedan je poduzetnik bio ovdje na razgovoru, ali nakon što smo potpisali ugovor o zakupu. Gradio bi hotel i rekao je da mu se javimo ako zakupoprimac odustane. Moramo poštovati rokove i čekati da istekne ugovor", smatra Matošović. Niti jednom vijećniku nije palo na pamet sugerirati da se provjeri sa zakupoprimcem kani li ili ne poštovati rokove, jer osim zakupa Općina mora imati interes i od poreza na djelatnost, a vjerojatno i od otvaranja radnih mjesta.
Petra Janka zanimalo je, pak, je li u općinski proračun stiglo što novca od korištenja mjesnog trga za snimanje reklame. Načelnik je rekao da nisu niti razmišljali da bi naplatili korištenje trga, jer se objavom reklame za proizvod reklamira i Sveti Lovreč, te da su rekli da im trg treba samo jedan dan. Janko je primijetio da su na trgu bili tri dana i da na reklami neće pisati da je snimljena u Svetom Lovreču, te da je od toga posla u proračunu trebao ostati barem simboličan iznos. Možda je tvrtka koja se reklamirala koristeći živu lovrečku kulisu mogla pomoći s par tisuća kuna lovrečkoj djeci koja bi trenirala nogomet, a za što nije sigurno da će biti novca u proračunu, ili za uređenje svlačionica na igralištu, da i ne spominjemo "kubik" jalovine za put kroz selo Rajke.
Možda će ipak biti nešto novca i za te potrebe uspije li općinska uprava konačno utjerati dug od najmoprimaca o kojem je pitao Denis Peteh. Zamjenik načelnika Milan Žužić odgovorio mu je da ovrhe još nisu krenule, jer da su upravo još jednom "ozbiljno razgovarali s dužnicima, pa ako sljedeći tjedan ne plate, krenut ćemo s ovrhama". Zanimljivo je da do vijećnika još nije stigao materijal na temeIju kojega bi trebali odlučiti bi li bilo bolje da i dalje ostanu dio TZ-a središnje Istre, što ih košta sto tisuća kuna godišnje, ili da pokrenu vlastiti TZ. Općina ima problema i s utroškom novca koji im je odobrila regija Veneto za popravak orgulja, koje su odavno demontirane i spremne za slanje u radionicu u Italiji, koja nikako da ih preuzme. A općinski odbor za projekte predviđene za financiranje iz EU-fondova dobio je do sada samo jedan prijedlog i taj su odbili, jer predviđa prekograničnu kulturnu suradnju s ulaganjem u privatnu kuću.
S. MATEJČIĆ, Glas Istre