Sutra u Taru: Marin Maras (violina), Krešimir Starčević (glasovir)
U sklopu ciklusa Koncerti u crkvi sv. Marina, u četvrtak 7. kolovoza u Taru nastupaju Marin Maras (violina) i Krešimir Starčević (glasovir)
Koncert započinje u 21 sat, a ulaz je besplatan
Program:
F. Schubert:
Sonatina za violinu i klavir u D-duru, op. 137, br. 1, D. 384
I – Allegro molto
II – Andante
III – Allegro vivace
F. Kreisler: Liebesfreud
Liebesleid
Schön Rosmarin
B. Papandopulo: Meditacija za violinu i klavir
E. Chausson: Poema, op. 25
MARIN MARAS (Dubrovnik, 1990.) započinje učiti violinu u svom rodnom gradu, a u dobi od 15 godina, kao posebno nadaren, upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u klasi prof. Leonida Sorokowa, gdje je diplomirao u lipnju 2011., stekavši naziv magistra muzike. Od jeseni 2010. student je diplomskog studija na prestižnom Univerzitetu za glazbu i primjenjene umjetnosti u Beču, također u klasi prof. Sorokowa.Prvi solistički nastup uz orkestar zabilježio je s nepunih 11 godina s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, s kojim je od tada ostvario brojne nastupe. Svirao je još i uz Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije, Varaždinski komorni orkestar, Zadarski komorni orkestar, Zagrebački orkestar mladih te Nacionalni akademski orkestar Ukrajine. Kao pridruženi član svirao je u Zagrebačkim solistima i Zadarskom komornom orkestru. Od najranije dobi osvaja nagrade na brojnim nacionalnim i međunarodnim natjecanjima. Pobjednik je Međunarodnog violinističkom natjecanju u Novosibirsku, Rusija (2007.); pobjednik je nacionalnog Izbora hrvatskog predstavnika za Eurovizijsko natjecanje mladih glazbebnika (Zagreb, 2008.) te sudionik Eurovizijskog natjecanja u Beču; dobitnik je prestižne Nagrade Stjepan Šulek (Zagreb, 2009.), koja mu je dodjeljena za izvedbu Ciganskih napjeva P. de Sarasatea, ostvarenu uz Simfonijski orkestar HRT-a i maestra Mladena Tarbuka. Hrvatska glazbena mladež dodijelila mu je nagradu Ivo Vuljević za najboljeg mladog glazbenika u 2009. godini, dok je 2010. osvojio Nagradu Grada Samobora na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenih umjetnika Ferdo Livadić, za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja (Dubravko Detoni: 22 per 2 in 2). Na natjecanju Stefanie Hohl, koje svake godine organizira Univerzitet za glazbu i izvedbene umjetnosti u Beču, osvojio je prvu nagradu 2012., dok je 2013. na 10. Međunarodnom violinističkom natjecanju Vaclav Huml u Zagrebu osvojio četvrtu nagradu.Marin Maras nastupio je na brojnim festivalima od kojih se ističu Dubrovačke ljetne igre, Samoborska glazbena jesen, Svibanjske glazbene večeri u Šibeniku, Osorske glazbene večeri, Kijevske ljetne glazbene večeri te u okviru ciklusa Virtuoso u Zagrebu. Pored mnogih zapaženih recitala u Hrvatskoj, održao je turneju na španjolskim Balearskim otocima u suradnji s pijanistom Petrom Klasanom.Kao dobitnik stipendije Milka Violin Grant, 2011. godine sudjelovao je na prestižnoj ljetnoj američkoj školi Ecolesd’Art Americaines, koja se svake godine održava u Fontainebleau, Francuska. Na CD-u Tri mušketira, jedna dama i gospodin, objavljenom 2010., nalaze se njegove izbedbe djela E. Blocha i J. Brahmsa, uz suradnju pijanista Srđana Čaldarovića. Redovito se usavršava na brojnim seminarima u zemlji i inozemstvu, a posljednje dvije godine polazi seminare i kod prof. Latice Honda-Rosenberg.
KREŠIMIR STARČEVIĆ (Zagreb, 1988.) klavir je počeo učiti tek sa 12 godina u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici u razredu prof. Andreje Markulin, gdje je završio osnovnu i srednju glazbenu školu. Godine 2007. upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu u razredu red. prof. Đorđa Stanettija. Preddiplomski studij završio je 2011. godine Magna cum laude (Sa velikom pohvalom), dok je diplomski studij završio 2013. godine, koncertom u velikoj dvorani Hrvatskog glazbenog zavoda u Zagrebu. U sklopu programa studentske razmjene Erasmus, akademsku godinu 2012./2013. proveo je na Sveučilištu za glazbu i primijenjene umjetnosti u Beču u razredu o.Univ-Prof. Stefana Vladara. Za postignuća u akademskoj godini 2012./2013. nagrađen je Dekanovom nagradom Muzičke akademije u Zagrebu.Na Županijskim natjecanjima učenika i studenata glazbe osvojio je drugu (Zagreb, 2003. i Varaždin 2009.) i prvu nagradu (Varaždin, 2007.), dok je pobjedu ostvario na Državnom natjecanju u Dubrovniku 2007. godine, osvojivši drugu nagradu (prva nije dodijeljena). Dobitnik je druge nagrade na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Zlatko Grgošević u Zagrebu, 2007. godine. Na 9. Međunarodnom natjecanju mladih glazbenika Ferdo Livadić 2012. godine osvojio je Nagradu grada Samobora za najbolje izvedeno djelo hrvatskog skladatelja (Željko Brkanović: Preludiji za glasovir). U dva navrata osvojio je treću nagradu (Nagradu grada Rovinja) na Pijanističkom natjecanju Zaklade Dino Škrapić (2012., 2014.). Godine 2013. bio je polufinalist 2. Hrvatskog natjecanja mladih glazbenih umjetnika Papandopulo.Pohađao je seminare uglednih pijanista i pedagoga kao što su O. Cinkoburova, S. Spano, M. Kandelaki, R. Dalibaltayan, K.-H. Kämmerling, E. Indjić, S. Čadikovska, A. Spiri, N. Flores, A. Kouyoumdjian, P. Paleczny, B. Romanov, N. Grubert i G. Gruzman. Od 2009. godine sudjeluje u organizaciji i vođenju ciklusa koncerata studenata Muzičke akademije u Zagrebu Virtuoso, u kojemu je nastupao kao solist i komorni glazbenik. Više puta bio je gost u emisijama Hrvatske televizije (Zvučnjak, Majstori svirači i Dobro jutro Hrvatska), a od 2012. godine stalni je suradnik emisije Glazbena kutijica na Obrazovnog programa Hrvatskog radija. Od 2014. godine umjetnički je voditelj Zagrebačkih ljetne večeri. Surađuje s vodećim hrvatskim glazbenicima, a solistički je nastupio uz Zagrebačku filharmoniju i Sašu Britvića, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije i Pavla Dešpalja te Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagreb i Mladena Tarbuka. Nastupio je na uglednim festivalima kao što su Muzički biennale Zagreb, Senjske glazbene večeri, Samoborska glazbena jesen, Musica Maxima 3 (festival ruskog violinista Maxima Fedotova), Riječke ljetne noći, u okviru ciklusa Hrvatske glazbene scene mladih te u projektu 24 sata Chopina u HGZ-u
M. Ravel: Tzigane