"Suradnja" Instituta i Studija po ugovoru,aneksu ugovora, dopisima ….
Na početku 2007.godine iz medija saznajemo da Veleučilište po Istri traži nove prostorije i poljoprivredno zemljište za realizaciju Studija, iako Zaključci sa sastanka Instituta iz Poreča i Veleučilišta iz Rijeke od 10.srpnja 2006. godine govore da su dvije strane suglasne da i dalje zajednički rade na razvoju znanosti i obrazovanja .
Krenimo tragom postojećih dokumenata, kako bi pokušali shvatiti što se dogodilo u 5 mjeseci, a rezultiralo je javnom najavom odlaska Studija vinarstva iz Poreča od strane Pročelnika Poljoprivrednog odjela – Veleučilišta u Rijeci, Prof.dr.sc. Jusufa Šehanovića. Gospodin Jusuf Šehanović je prije izbora za Pročelnika radio u Poljoprivrednoj školi i Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču. Što kaže Ugovor o poslovnoj suradnji potpisan 14.lipnja 2002.godine od strane Instituta i 18.lipnja 2002.godine od strane Veleučilišta u Rijeci, točnije od Rektora , prof.dr.sc. Marčela Dujanića.
"Osnovni cilj sklapanja ovog ugovora je stvaranje uvjeta za kvalitetno obrazovanje inženjera vinarstva. Predmet ovog ugovora je uredjenje medjusobnih odnosa glede znanstvene, obrazovne, stručne i drugih oblika poslovne suradnje izmedju Veleučilišta i Instituta".
Nadalje stoji: "Institut će omogućiti Veleučilištu korištenje prostora koji se nalazi u Poreču, te drugih sredstava potrebnih za izvodjenje nastavnog procesa. Institut će omogućiti Veleučilištu korištenje i vinogradarskih površina, mehanizacije ( radiona, strojeva), sve za potrebe izvodjenja stručnog studija vinarstva".
Ugovor precizira: "Prostore Veleučilište će koristiti isključivo … za potrebe stručnog studija vinarstva pri Poljoprivrednom odjelu u Poreču".
Iz Ugovora saznajemo da je Veleučilište u adaptaciju, uredjenje, odnosno opremanje prostora za potrebe izvodjenja stručnog studija vinarstva do 1.siječnja 2002.godine uložilo 650.000 kuna, a po usaglašenom troškovniku 400.000 kuna. Nadalje ugovorne strane zapisuju: " Ugovorne strane su suglasne da naknadu za korištenje prostora Veleučilište plaća sredstvima uloženim prema troškovniku ( 400.000 kuna), tako da se za svaku godinu korištenja prostora priznaje 120.000 kuna." To praktično znači da je prostor ovim ulaganjima plaćen do 2005.godine.
Istim ugovorom Veleučilište se obvezuje da će snositi troškove tekućeg održavanja prostora i plaćati režijske troškove (grijanje, električna energija, odvoz smeća, vodu i vodoprivredne naknade).
"Institut će kao stranka u ugovoru u granicama svojih mogućnosti poticati i omogućiti obavljanje stručne prakse za potrebe Veleučilišta, te u tom smislu Veleučilište proglašava Institut svojom osnovnom nastavno-tehnološkom bazom."
"Temeljem strategije razvitka znanosti u RH Institut će omogućiti svojim zaposlenicima, koji za to ispunjavaju uvjete, sudjelovanje u izvodjenju nastavnog programa stručnog studija vinarstva i omogućiti im nesmetano obavljanje nastavnih aktivnosti. Sa zaposlenicima Instituta angažiranim u nastavnom procesu, Veleučilište se obvezuje sklopiti odgovarajući ugovorni odnos. Prelazak zaposlenika iz Instituta na Veleučilište u kumulativni radni odnos regulirat će se aneksom ovog ugovora, uz suglasnost Ministarstva znanosti i tehnologije".
"Veleučilište i Institut će suglasno obavljati izbor u znanstveno-nastavna i suradnička zvanja za predmete na Studiju vinarstva".
Ugovor je sklopljen na deset godina, počev od 1.kolovoza 2001.godine.
"Institut može otkazati ovaj ugovor u svako doba ako Veleučilište ne ispunjava obaveze (plaćanja), koristi prostor protivno ovom ugovoru, bez odobrenja Instituta izvrši preinake prostora".
Nakon ovog Ugovora o poslovnoj suradnji Institut i Veleučilište potpisuju Aneks I osnovnog ugovora, i to Institut 22.prosinca 2005.godine, a Veleučilište 18.siječnja 2006.godine. Aneksom se mjenja članak 4, stavak 2 osnovnog ugovora u "Ugovorne strane su suglasne da će Veleučilište ulagati u prostore, opremu i druga sredstva u visini najamnine 120.000 kuna". "Ugovorne strane utvrdjuju da potraživanje Instituta prema Veleučilištu, od 01.08.2001.-30.09.2005.godine iznosi 500.000 kuna". Zatim se utvrdjuje koji su obrtnički, gradjevinski i drugi radovi izvodjeni, te da "Institut priznaje Veleučilištu troškove u iznosu od 336.177 kuna".
"Razlika izmedju iznosa ulaganja i priznatih troškova iznosi 163.823 kune i ugovorne su strane suglasne da će Veleučilište navedeni iznos doznačiti na žiro račun Instituta".
"Institut se obvezuje doznačena sredstva koristiti za namjene ( ulaganja u prostor, opremu i druga sredstva) i za funkcioniranje stručnog Studija vinarstva pri Poljoprivrednom odjelu…..".
"Veleučilište se obvezuje počevši od 1.listopada 2005.godine doznačavati (najamninu-120.000 kn) u mjesečnim ( alternativa:šestomjesečnim) ratama".
Znači od partnera u osnovnom Ugovoru do najmodavca i najmoprimca u Aneksu I, a priča ide dalje – ravnatelj Instituta Upozorava dopisom Rektora Veleučilišta 17.svibnja 2006. godine da se ne poštiva Ugovor, i to:
"Veleučilište u Rijeci ustrojilo je i izvodi Stručni studij mediteranske poljoprivrede pri Poljoprivrednom odjelu u Poreču bez dogovora i suglasnosti Instituta, što je suprotno Ugovoru."
"Veleučilište nije izvršilo ulaganje sredstava za period listopad 2005.-ožujak 2006.godine".
"Veleučilište koristi površine Instituta kao parkirni prostor i time ometa rad na Pokusnom imanju i u Podrumu Instituta".
"Stalnim negativnim i nekorektnim istupima Pročelnika Poljoprivrednog odjela u Poreču stvara se negativna slika i raspoloženje javnosti prema Institutu".
Na kraju dopisa se zaključuje: " … ukoliko se navedene i slične aktivnosti nastave, upozoravamo Vas da ćemo, biti primorani postupiti po Ugovoru, te Veleučilištu otkazati Ugovor".
Ovim ugovorima treba dodati prepisku koja se vodila izmedju Instituta i Veleučilišta, a pokazuje da je Institut u ožujku 2005. godine poslao dopis Veleučilištu u Rijeci sa molbom da iz Nastavnog programa dodiplomskog stručnog studija mediteranske poljoprivrede izostave dijelove koji se odnose na kapacitete, opremu i učešće Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča. U rujnu 2005. godine Rektor Veleučilišta u Rijeci upućuje molbu za korištenje laboratorija u sastavu Instituta ( prehranbeni, vinarski, pedološki), vinskog podruma, vinograda, maslinika i voćnjaka, radi izvodjenja vježbi i praktične nastave za Stručni studij mediterenske poljoprivrede.
Nakon te prepiske i upozorenja iz od 17.svibnja 2006. godine u Poreču se 10. srpnja održava sastanak Instituta i Veleučilišta, na kojem su bili prisutni Rektor Marčelo Dujanić, Marino Golob – predsjednik Upravnog vijeća Veleučilišta, ravnatelj Instituta Djordano Peršurić, Nevio Šetić – predsjednik Upravnog vijeća Instituta i Zdenko Tomčić – znanstveni savjetnik u Institutu, te zaključuju:
-" Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču i Veleučilište u Rijeci suglasni su da i dalje zajednički rade na razvoju znanosti i obrazovanja na ovim prostorima.."
-"..Veleučilište se obvezuje da svojim razvojem i djelovanjem neće ugrožavati daljnju realizaciju razvojnih programa Instituta. Namjera Veleučilišta je nastaviti rad na vlastitom konceptu razvoja, radeći pri tome u suradnji i dogovoru sa Gradom Porečom i Institutom".
-"Za realizaciju Studija mediteranske poljoprivrede , Veleučilište i Institut sklopit će poseban ugovor".
-"Veleučilište se obvezuje podmiriti financijske obaveze prema Institutu".
Na kraju ovog prikaza dostupnih dokumenata citirat ćemo i Očitovanje po Prethodnoj raspravi u postupku izrade Prijedloga detaljnog plana uredjenja "Institut za poljoprivredu i turizam", od 21. travnja 2006.godine, koje su supodpisali Jusuf Šehanović i Marčelo Dujanić.
"… naši prijedlozi bi se ogledali u sljedećem:
2. Izgradnja novog školskog objekta za potrebe Srednje poljoprivredne škole i Poljoprivrednog odjela veličine cca 3.000 metara kvadratnih neto površine. Ako Poljoprivredni odjel bude trajno koristio postojeći studentski vinski podrum i laboratorij onda je potreba za 2.500 metara kvadratnih".
Za Porestinu.info dokumenta listao: R.V.Aleksić