Valfresco S1124

Sumnja u sukob interesa: Generaliju posao zbog Mekote?

10.09.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Sumnja u sukob interesa: Generaliju posao zbog Mekote?
439193367.jpg

Gradska tvrtka Stan odabrala je ponudu Generali osiguranja za police osnovnog osiguranja za 200- tinjak zgrada kojima upravlja, i to za desetogodišnji ciklus. U postupku prikupljanja ponuda Generali je konkurirao najnižom cijenom premije, i to za isti raspon usluga koji je nudio Merkur, čije su police istekle ovog ljeta, pa su prve police s novim osiguravateljem već zaključene. Sklapaju se za svaku pojedinačnu zgradu ili ulaz, a sudionici posla su Generali osiguranje s jedne strane te Stan kao upravitelj nekretnina s druge. Pritom se premija plaća iz pričuve koju suvlasnici zgrade (odnosno vlasnici stanova,
ujedno i osiguranici) uplaćuju u zajednički fond. U svemu tome ne bi bilo ništa spornoga da članica Nadzornog odbora poduzeća Stan nije i Snježana Mekota, inače gradska vijećnica iz redova SDP-a, ali i voditeljica porečke poslovnice Generali osiguranja. Naime, upravo je NO razmatrao ponude osiguravatelja na javni poziv Stana te kao najbolju odabrao onu Generalija.
Iako se, po tvrdnjama prisutnih i nje same, Mekota pritom suzdržala od glasanja i preporuka, a nije bilo nikakve dvojbe o tome da je upravo Generali ponudio najnižu cijenu, ostalo je mjesta za sumnju u cijeli postupak.

Uvjerljivo najniža cijena Generalija

Među gotovo 2.400 stanova u 200-tinjak zgrada kojima Stan upravlja desetak ih je u vlasništvu rada Poreča, dok su ostali redom privatni. Osnovno osiguranje pokriva samo zajedničke ijelove svake zgrade – stubišta, fasadu, nosive i pregradne zidove i slično – koje su suvlasnici o zakonu dužni osigurati od požara, eksplozije, udara groma i vremenskih nepogoda. Uz taj osnovni paket, zgrade se putem Stana dodatno osiguravaju i od izljeva vode iz vodovodnih  kanalizacijskih cijevi. Druga dodatna osiguranja za svoj stan i imovinu ugovara svaki vlasnik zasebno. Po riječima direktorice Mirjane Tošić-Sloković, poduzeće je još u ožujku poslalo pozive na adrese desetak osiguravajućih kuća s poslovnicama u Poreču  i zatražilo ponude. Tražilo se da navedu cijenu premije, rokove plaćanja, pogodnosti za sklapanje ugovora na pet ili deset godina i drugo, a sve pod uvjetom da se zgrade osiguraju na 500 eura po kvadratu i od svih rizika kao dosad.
Ponude je trebalo dostaviti do 25. lipnja. – Isti poziv je u ožujku objavljen i na gradskom webu pa je potencijalni broj takmaca za ovaj posao bio i veći od deset, napominje direktorica Stana.
Unatoč tome, stigle su samo četiri ponude, koje je Nadzorni odbor u svom punom sastavu
otvorio na sjednici 13. srpnja. U zapisniku s te sjednice ne navodi se izrijekom tko je otvorio ponude, već se konstatira da su ih dostavili Uniqa, Generali, Merkur i Kvarner. Uniqa je svoju dostavila elektroničkom poštom, a ostali u zatvorenim kovertama. Zapisnik bilježi i da je NO nakon otvaranja imenovao radnu grupu koja će sačiniti "analizu i tablicu ponuđenih cijena premije osiguranja po metru kvadratnom posebnog dijela nekretnina radi usporedbe ponuda". U tu su grupu izabrani predsjednik NO-a Loris Peršurić te na sjednici takoder prisutna direktorica Tošić-Sloković. Peršurić je inače gradski vijećnik IDS-a, a u peteročlanom NO-u Stana uz Mekotu još su Dean Pauletić, takoder vijećnik IDS-a, predstavnik HSU-a Umbert Cunjac te Edmond Đini, obrtnik i član liste albanske nacionalne manjine. NO se ponovno sastao sredinom kolovoza, da analizira ponude i odabere najbolju.
Usporedivši jedinične cijene ponuđenih premija, preporučio je direktorici da zaključi police upravo s Generalijem, koji je ponudio godišnju premiju od 1,47 kuna po kvadratu posebnog dijela zgrade. Uniqa e nudila 2,52 kune, dosadašnji osiguravatelj Merkur 2,74,  a Kvarner 6 kuna po kvadratu, sve u slučaju da se ugovori zaključe na deset godina. Dosad je premija osiguranja iznosila oko 2,60 kuna godišnje po kvadratu posebnog dijela
zgrade. Nije bilo nikakve dvojbe, napominje direktorica, da je Generalijeva ponuda bila najpovoljnija niti da su svi takmaci u postupku tretirani na isti način. Je li se Snježana Mekota na ovoj točki dnevnog reda NO-a izuzela od odlučivanja ili napustila sjednicu?
Mekota nije imala uvid u pristigle ponude

– Predložila je da će izaći iz prostorije, no mi smo rekli da ne treba. Ponude su već bile tu, analizirane i prikazane u tablici,  izašla ona ili ne, njihov sadržaj se nije mogao mijenjati.
Ništa nije sugerirala NO-u i nije glasala po toj točki, kaže Tošić-Sloković. Pitali smo i je li u bilo kojem trenutku postupka imala povlašteni uvid u ponude konkurenata, temeljem kojeg je mogla "namjestiti" ponudu Generalija?
– Ponude su stigle u zatvorenim omotnicama i cijelo vrijeme bile kod mene u uredu. Nitko ih nije dirao do sjednice Nadzornog odbora i ona nije mogla vidjeti što su ponudili drugi. Osim toga, ponudu Generalija ona uopće nije sastavila. Što se tiče ponude upućene ektroničkom poštom, došla je samo na moju e-mail adresu i ja je nisam proslijedila nikome. Do sjednice NO-a vidjela sam je samo ja, rekla je direktorica.
– Da je kojim slučajem riječ o nekretninama u vlasništvu Grada ili gradskom novcu, bila bi
to posve druga priča. No ovo su nekretnine u privatnom vlasništvu građana, a premija se
ne plaća javnim novcem, već iz pričuve suvlasnika. Kao odgovoran upravitelj, Stan postupa
u njihovom najboljem interesu. Odabirom Generalija smo to i učinili, računajući da je ipak
riječ o kući s određenim ugledom, koja doista može poštovati vrlo povoljne uvjete koje je ponudila zgradama. Naravno da smo se i dobro zaštitili pa ako ne budu poštovali ugovore,
vrlo brzo ćemo ih raskinuti, rekla je Tošić-Sloković.
U krajnjem slučaju, zgrade pak ne moraju prihvatiti osiguravatelja kojeg im je odabrao upravitelj. Iako Stan u postupcima prikupljanja ponuda može dobiti znatno povoljnije uvjete osiguranja, nema prepreke tome da se neka nekretnina osigura i drugdje, ako njeni
suvlasnici tako odluče natpolovičnom većinom.
– Ništa ne namećemo suvlasnicima. Osiguranje je, na koncu, njihov trošak. I dosad smo imali nekoliko zgrada koje su dogovarale osnovni paket s Allianzom ili Croatia osiguranjem. U takvim slučajevima Stan je naprosto sklopio ugovor s osiguravateljem po njihovom izboru, kaže Tošić-Sloković

Snježana Mekota: Izuzela sam se od odlučivanja
– Bojala sam se da će biti sumnje. Zato sam i tražila od regionalne direkcije Generalija za Istru, Primorje i Rijeku da, ako ćemo se već natjecati, ja ne sastavljam ponudu. Sastavio ju je Boris Bezjak iz riječkog ureda, koji je i inače nadležan za ovakve poslove. Da je bilo po mome, ne bismo uopće konkurirali. Ja sam samo djelatnica firme, nemam nikakvih vlasničkih udjela. Zar se zbog mog članstva u NO-u čitava firma ne može natjecati za posao? Nadređenima to nije bilo prihvatljivo, a ja sam morala prihvatiti njihovu odluku, kaže Snježana Mekota. Na pitanje je li vidjela tuđe ponude prije no što su došle pred Nadzorni odbor, naročito onu Uniqe, odgovorila je niječno.
– Kako sam mogla znati što su ponudili drugi ako je NO otvorio koverte u isto vrijeme, a prije toga su, koliko znam, bile u uredima Stana? Ponudu upućenu e-mailom također nisam vidjela – nije stigla meni, nego direktorici Stana. Osim toga, na toj sjednici ponude nismo razmatrali, već samo otvorili. Na drugoj sjednici, kada se odlučivalo, predložila sam da ću izaći iz prostorije, no pojedini članovi NO-a su rekli da ne treba. Izuzela sam se od glasanja, a NO-u nisam sugerirala što da odluči. Koliko je samo milijunskih poslova sklopljeno u sumnjivim okolnostima, i to plaćenih javnim novcem, a nitko ih nije dirao, kaže. Navela je da je ovaj posao vrijedi oko 200 tisuća kuna godišnje, a toliko se može dobiti osiguravanjem dviju jačih firmi.
– Neki predstavnici zgrada su već bili kod mene i rekli da su zadovoljni novim uvjetima osiguranja. Dosad je zaključeno oko 50 polica, sve one koje su istekle u kolovozu i rujnu. Točno je da, iako su potpisnici polica moji nadređeni, operativni dio posla radim ja. Zgradama ću poslati kopije polica, da točno znaju kod koga su osigurani i od čega, što prije nerijetko nisu znali, izjavila je Mekota. Zaključila je riječima da zgrade neće
imati ništa lošije pokriće nego prije; dapače, u nekim pojedinostima će im ono biti i bolje. 

Cunjac: Sve je bilo jasno
– Mogu Vam potvrditi da Snježana Mekota nije riječju pokušala utjecati na nas. Da jest, prvi bih se usprotivio. Na prvoj sjednici nismo dalje razmatrali ponude, već imenovali grupu koja će ih analizirati, a u tu grupu ona nije ušla. Držim da se ponijela korektno i da je postupak odabira proveden kako treba. Točno je da je odmah na početku druge sjednice predložila da će izaći, a ja sam bio među onima koji su rekli da ne treba, jer sam smatrao da za to
nema razloga. Ponude su dovoljno govorile same za sebe, sve je bilo jasno, rekao je član NO-a Umbert Cunjac. 

Martina Dodić, Glas Istre