Stručni skup Mladi i alkohol
Na stručnom skupu na temu Mladi i alkohol u porečkom Zdravom gradu govorio je dr. Zoran Zoričić, alkoholog KB „Sestara milosrdnica" iz Zagreba.
Predavanje je održano 30. studenog 2009. u organizaciji Stručnog vijeća stručnih suradnika Istarske županije i Povjerenstva Zajedno protiv ovisnosti Grada Poreča. Na predavanju su okupljeni stručni suradnici istarskih škola s ciljem da se tema ranog pijenja mladih stručno razmatra sagledavajući njezinu zastupljenost i posljedice te da se unaprijede mogućnosti preventivnog djelovanja kroz sustave i zajednicu uopće.
Aktualnost teme potvrdio je iznimno velik odaziv sudionika – skupu je prisustvovalo osamdesetak stručnih suradnika psihologa, pedagoga i defektologa osnovnih i srednjih škola Istarske županije.
Poticaj za organizaciju stručnog skupa proizašao je iz potrebe ulaganja u prevenciju pijenja kod mladih jer je prekomjerno pijenje izuzetno velik javnozdravstveni problem.
Podaci praćenja pijenja i opijanja u Gradu Poreču i Istarskoj županijigovore da jedna trećina učenika osmih razreda i svaki drugi učenik srednje škole vikendom konzumira alkohol. Dvije trećine učenika srednje škole izjavljuje da su bili jednom ili više puta pijani. Zabrinjavajući je i podatak da unatrag deset godina značajno raste broj učenika koji se opijaju, te da se dobna granica eksperimentiranja s alkoholom pomiče na sve nižu dob. Stoga nespecifični i ciljani, specifični preventivni programi imaju iznimnu vrijednost i značaj u prevenciji ranog pijenja u vidu poticanja odgovornog ponašanja mladih ali i pomicanja granice prvog eksperimentiranja s alkoholom. Naime, istraživanja pokazuju da što djeca ranije krenu u eksperimentiranje s alkoholom to je veća vjerojatnost da će kasnije ući u ozbiljan problem alkoholizma. Dakle, nije isto da li eksperimentiranje krene s 13 ili 17 godina!
„Ne postaju svi koji piju alkoholičari, ali ČAK I JEDNOKRATNO PIJENJE MOŽE ZAVRŠITI POGUBNO" ističe doktor Zoričić. „Mladi piju rjeđe od odraslih ali kada piju tada imaju namjeru da se napiju. Glavni problem povezan s pijenjem mladih su posljedice zloporabe alkohola i to nesreće u prometu, slabiji školski uspjeh, delikventno ponašanje, agresivnost, učestalija zloporaba drugih sredstava ovisnosti, neželjene trudnoće…"
Dr. Zoričić je naglasio da je za prekomjerno pijenje uopće, pa tako i kod mladih, na prvom mjestu odgovorno društvo, a nakon toga obitelj. Prekomjerno pijenje i opijanje mladih ne ide iz ničega, ide iz činjenice da smo nazdravičarska kultura u kojoj se od rođenja do smrti slavi uz alkohol ali i iz licemjerja društva koje optužuje alkoholičara, a putem medija, nepoštivanja zakonskih propisa i na druge načine zapravo intenzivno potiče pijenje. Tako se putem najgledanijih medija bar 3-4 puta dnevno reklamira pivo i mlade izravno upućuje na njegovo korištenje tim više što se u spotovima uz korištenje piva prikazuju mladi ljudi, uspješni sportaši, glumci…A ugostiteljski i trgovački objekti bez posebnog nadzora toče i prodaju maloljetnicima alkoholna pića.
„Za navedeno je definitivno odgovorno društvo, a društvo smo svi mi!" rekao je dr. Zoričić. Naglasio je kako gradske vlasti općina i gradova trebaju prepoznavati i poticati vlastite stručne timove, podržavati odgojnu ulogu škola i osiguravati sredstva stručnim suradnicima koji će kontinuirano realizirati preventivne programe kroz sustav te razvijati lokalne programe kojima se podiže otpornost obitelji jer je to odraz odgovornosti društva-zajednice, odnosno svih nas!
Sudionici skupa diskutirali su o čimbenicima koji utječu na rizično pijenje mladih te razmatrali mogućnosti preventivnog djelovanja unutar škola i lokalne zajednice.
U nastavku rada stručni su se suradnici bavili novom pedagoškom mjerom odgojno obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka koja je Zakonom predviđena od ove godine za najrizičnije učenike.
Zdravi grad Poreč