Sređivanje stanja u Červar Portu
U tijeku je izrada dva prostomoplanska dokumenta Grada Poreča, Detaljnog plana uredenja naselja Červar Porat i Urbanističkog plana uredenja golf igrališta Plava i Zelena laguna. Krajem rujna održane su prethodne rasprave namijenjene predstavnicima tijela regionalne i lokalne samouprave, mjesnih odbora, komunalnih poduzeća te drugih tvrtki i ustanova koje daju smjernice za izradu plana, a na uvid građanima, odnosno na javnoj raspravi planovi će se naći početkom iduće godine.
Prvi plan obuhvaća površinu od 47 hektara i odnosi se na stambeno-turističko naselje Červar Porat na sjevernoj strani grada, koje se počelo razvijati početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća, na temelju tadašnje prostorne i projektne dokumentacije. Posljednji važeći dokument ovog naselja bio je provedbeni urbanistički plan izrađen 1989. godine, koji je prije četiri godine stavljen izvan snage, te je potrebno izraditi novi. Ovo je nekad poznato turističko naselje prije tridesetak godina živjelo uglavnom tijekom ljetnih mjeseci, da bi za vrijeme ratnih godina pružilo utočište prognanicima i izbjeglicama, a posljednjih godina povećava se broj stalnog stanovništva, što iziskuje dobivanje karakteristika gradskog naselja, sa što više potrebnih javnih sadržaja.
– Motivi izrade plana su stvaranje pretpostavki za sređivanje stanja u prostoru, komunalne infrastrukture te rješavanje imovinskopravnih odnosa, s jedne strane izmedu Euroturista u stečaju i raznih subjekata, od kojih su neki uzurpirali površine za okućnice. Također kroz plan će se definirati odredeni dijelovi akvatorija, kaže Damir Hrvatin, pročelnik gradskog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša.
UPU golf igrališta Plava i Zelena laguna obuhvaća prostor površine oko 70 hektara područja omeđenog županijskom cestom Poreč – Vrsar s istočne, uvalom Molindrio sa zapadne te sa sjeverne i južne strane turističkim naseljima Zelena i Plava laguna. Na dijelu ovoga prostora sada se nalazi golf pucalište te zelene površine.
– Riječ je o prostoru predviđenom za javno golf igralište s 18 rupa, bez smještajnih kapaciteta, već samo s golferskom kućom i gospodarskim objektima za održavanje igrališta. Paralelno s izradom UPU-a pripremamo i dokumentaciju za studiju utjecaja na okoliš, valorizaciju krajobraza i arheološku reambulaciju. Većina zemljišta na ovom prostoru je u vlasništvu države, zaključuje Hrvatin.
V. HABEREITER, Glas Istre