NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Spomen na rijetke zime kada je na moru pao snijeg

15.01.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Spomen na rijetke zime kada je na moru pao snijeg
112304414.jpg

Poznati istarski pjesnik, pisac, novinar, satiričar, umjetnik, nakladnik, gastronom, pa čak i učitelj skijanja Drago Orlić u petak navečer je pred mnogobrojnim sugrađanima u Gradskoj knjižnici Poreč predstavio svoje novo djelo – fotomonografiju "Poreč u snijegu/Parenzo sotto la neve".

Knjiga s autorskim i amaterskim fotografijama bliže i daljnje prošlosti grada pod bijelim pokrivačem objavljena je pred kraj prošle godine u izdanju Errata Corrigea.

Spomen je to na rijetke zime kada je na moru pao snijeg, čemu svojim fotografijama svjedoče mali i veliki Porečani. Monografija bi još zanimljivija trebala biti onima koji Poreč poznaju sasvim dobro, ali tek kao ljetnu turističku meku.

Kako to ljudi s mora doživljavaju Orlić najljepše opisuje: "Mi Mediteranci ostajemo opčinjeni tom bijelom vatom, šlagom, mliječnom pjenom, srebrenom koprenom… prenatalne emocije učine da postanemo bolji, druželjubivi, progovorimo sa susjedom s kojim smo u svađi, postajemo intimniji s bližnjima, postajemo pjesnici, govorimo šaptom da ne bismo poremetili ugođaj, zaboravljamo dnevne brige, obuzme nas čudna nerazjašnjena emocija, nježna euforija, ne osjećamo hladnoću, nama vlada nerealno stanje svijesti, bezrazložno se smijuljimo i hihoćemo, grudamo se, opčini nas silina bjeline, podjetinjimo…

I bake se grudaju… Tko nas to sili da se bacimo na leđa i u snijegu ostavimo otisak svog tijela, potpis, autogram, znak? Zašto je ta nedaća nama s juga – radost? Grad dobiva novu dimenziju – toplu, nježnu, nestvarnu. Ljubavnici noću šeću pustim gradom, odaje ih škripa snijega pod cipelama, neka, neka se zna za njihovu tajnu… dok Poreč tone u bijeli san. Kome reći hvala, prirodnoj pojavi ili svetom Mauru, nebeskom nam svecu zaštitniku?".

Autori više od 400 fotografija su Ivo Puniš, Vladimir Bugarin, Snježana Lehman, Milivoj Mijošek, Martina Krepčić, Hajrudin Merdanović, Samir Janko, Izabelle Gioni, Damir Dižgi Prodan, Ivana Puškarić, Goran Prodan, Manuela Bordin, Dražen Ezgeta, Dean Jovičević, Petar Požarić, Tihana Mikulčić, Karmen Orlić, Mirjana Šepa, Morena Mičetić Fabić, Sanja Peršurić, Snježana Balaž, Sonja Simičić, Denis Gržetić, Eduard Džoni, Ivona Orlić, Marko Plovanić, Miroslav Balaž i pokojni Renco Kosinožić.

Korištene su i fotografije Zavičajnog muzeja Poreštine te iz monografije starih razglednica "Srdačno vaš Poreč", kao i iz obiteljskih albuma Porečana.

Prvi dio knjige donosi pregled starih, crno-bijelih fotografija s podacima kada je snijeg – za ovo podneblje čarolija i(li) kemija – padao u Poreču, koji je prvi u Istri imao meteorološku stanicu.

Slijedi zatim fotomonografski dio podijeljen u nekoliko poglavlja – pogled s juga, porat, riva, gradska palača, snježne radosti, čekajući proljeće, ulice, trgovi, krovovi, zatim spomenička baština, usamljene klupe, sjeverne vedute i Poreč by night.

Luksuznu monografiju, tvrdo ukoričenu na više od 300 stranica, lektorirala je Dubravka Blaško, a na talijanski jezik prevela Vanesa Begić, koja je istaknula da nije bilo lako prevesti autorov specifičan, lirski nadahnut i osebujan stil, a da tekst ostane autentičan.

Umjetnički direktori su Barbara Botički i Orlić. Urednik je Antun Tonči Tomičić, a fotografije na naslovnici djelo su Milivoja Mijošeka i Martine Krepčić. Pripremu potpisuje Propaganda d.o.o., uvez Nelograf iz Nove Vasi, a tiskana je u galižanskoj tiskari Nova.

U njoj Orlić zaključuje: "Malo gradova Mediterana ima ovakvu, istovremeno žarku i ledenu, romantičnu slikovnicu svoga grada namijenjenu malim i velikim žiteljima te njihovim prijateljima i gostima, emotivan živi herbarij jedinstvene čarolije".

Orlić je na kraju pozvao sve fotografe i one koji to žele postati da se uključe u njegov novi projekt – monografiju s crno-bijelim fotografijama povijesne jezgre u suradnji s Foto klubom Poreč.

Rok predaje radova je 1. listopada iduće godine, a trebala bi se tiskati 2014. Radni joj je naziv "Nepoznata, romantična starogradska jezgra", a traže se manje poznati motivi koji nisu često u oko kamere.

(Tanja KOCIJANČIĆ, Glas Istre)

Galerija slika uz članak