Skupo (ne)održavanje
Prošlotjedni incident – kad je na porečkom gradskom kupalištu medu sunčače na digi pao poveći reflektor (pukom srećom bez posljedica) – još je jednom, doduše post festum, ukazao na moguće loše posljedice zbog neodržavanja. Jer, da su reflektori bili redovito kontrolirani, primijetila bi se nagrizenost njihovih nosača i bili bi pravodobno zamijenjeni ili popravljeni. No, vjerojatno su te kontrole, odnosno održavanje, u skladu s onom: koliko para, toliko muzike, a porečka gradska blagajna posljednjih godina jako loše svira. Ali, kad se nezgoda desi, onda je naravno sanacija skuplja.
Podsjetilo me ovo na nedavnu primjedbu znanca iz Umaga koji je, došavši u Poreč, bio neugodno iznenađen nesnosnim smradom na ulicama. Nažalost, izvor mi je bio poznat: curi iz kamiona za odvoz kućnog otpada, onog organskog, pa užeglog, bljaaak. Primijetio sam to i sam i nije mi bilo jasno kako to opet curi i smrdi iz kamiona, a protekla dva, tri ljeta nije. Prosvijetlio me novi direktor gradskog komunalnog poduzeća Usluga koji se neki dan na sjednici Gradskog vijeća pohvalio da su na popravcima vozila uštedjeli milijun kuna.
Pa da: manje popravaka, više nedostataka, manje para, lošija kvaliteta usluge. Vrijedi li užasan smrad po gradu (namjerno neću reći turističkom jer mi je moj nos važniji od njihovog) milijun kuna?
Vjerojatno je u lošijem održavanju i razlog što se ovoga ljeta s porečkog gradskog deponija Košambra opet širi smrad, također nesnosan, prema Novom naselju, Brulu i okolnim stancijama, a što je poznatom sanacijom unatrag nekoliko godina trebalo biti potpuno eliminirano.
Da, ali Usluga je, kad nije smrdjelo, bila u gubicima, a sada super posluje, samo što je drastično smanjila broj radnika i troškove poslovanja i – povećaa smrad.
Goran PRODAN, Glas Istre
>> Pad reflektora na gradskom kupalištu srećom nije nikog ozlijedio