Valfresco S1124

Skupine tropskih algi u plićacima zapadne obale Istre

26.08.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Skupine tropskih algi u plićacima zapadne obale Istre
580caulerpa_racemosa-glavna.jpg

U plićacima zapadnoistarskog priobalja sve se češće primjećuju nakupine tropskih algi – sada već znanih po latinskim imenima Caulerpa taxifolia i Caulerpa racemosa. Nedavno su me ronioci upozorili na jedno stanište kraj porečkog gradskog kupališta, a i sam sam ovoga ljeta naišao na čudnu nakupinu svjetlozelenih algi s bobicama u grozdovima na dva, tri metra dubine odmah istočno uz hrid Žontulo južno od Poreča. Zamolio sam zrmana, podvodnog fotografa, da mi ih slika i fotografije poslao u rovinjski Centar za istraživanje mora. Tamo su odmah potvrdili – riječ je o Caulerpi racemosi čija su staništa do sada evidentirana na više lokacija od Koversade preko Vrsara i Poreča do Červara.
Očito je da ova tropska alga, koja je u Mediteran stigla iz Crvenog mora "zahvaljujući" Sueskom kanalu, polako, ali sigurno širi svoje "grozdove" i u sjevernom Jadranu. Stručnjaci je tretiraju kao invazivnu vrstu bez prirodnih neprijatelja, a posebno je napadačka prema domaćoj posedoniji, morskoj travi, kojoj ugrožava staništa.
No, kažu da svako zlo ima i neko dobro, pa se na internetskim stranicama može pročitati da je racemosa, a osobito njena bliska rođakinja Caulerpa lentillifera, zapravo gastronomski specijalitet! Na cijeni su na Filipinima, u Indoneziji i u Japanu. Na Filipinima te alge uzgajaju, a zovu ih morsko grožđe ili morski kavijar. Imaju papreni okus, a u indonežanskoj ih kuhinji jedu sirove ili kuhane u šećeru, prenosi Wikipedija. Eto, možda bismo u gastro-ponudu sve brojnijim japanskim turistima mogli uvrstiti i jadranski urni-buda, kako tu algu zovu na Okinawi.

G. PRODAN, Glas Istre