Skulpture kao intima jedne obitelji
U Radošima kraj Poreča 26. studenog službeno se otvara park skulptura, specifična galerija na otvorenom porečkog likovnog umjetnika i kipara Emila Knapića. Prvi ovakve vrste u Hrvatskoj, ovaj park u potpunosti stopljen s prirodom, kruna je jednog dugogodišnjeg prijateljstva i ljubavi prema umjetnosti.
Kako nam u razgovoru otkriva Knapić, inicijativa je krenula prije godinu dana od prijatelja, obitelji Jurcan koja mu je predložila da na njihovom privatnom posjedu tik do obiteljske kuće u Radošima napravi park koji će ostati kao trajan dar budućim generacijama ove obitelji, ali i kao jedinstvena galerija otvorena svim ljubiteljima umjetnosti i prirode. Obitelj je za park namijenila svoj posjed površine oko 20.000 kvadrata, a Knapić je u manje od godinu dana koncipirao priču i "na noge digao" ovaj specifičan postav.
– Ono što je meni kao umjetniku bilo najbitnije je to što mi je obitelj Jurcan izašla u susret i dala mi potpunu slobodu u koncipiranju parka. Park ima četrnaest skulptura koje su osmišljene i funkcioniraju u obliku objekta i donose priču o nastanku i razvoju obitelji. Težili smo tome da park izgleda što je moguće prirodnije, smješten je u šumi, nema ograde, a stazice vode posjetitelja od jedne do druge skulpture, koje su međusobno povezane, priča Knapić. Upravo ta slika skulptura koje funkcioniraju sve zajedno, skrivene u krošnjama drveća, posjetitelja uvodi u intimnu priču o životu jedne obitelji, opisuje njihove međusobne odnose, težnje i osjećaje kroz godine.
mpozantne skulpture od kojih najveća ima 612, a najmanja 306 kilograma, izrađene su u željezu i nose biljeg karakteristična Knapićeva izričaja – minimalizam, igre svjetlosti, te gotovo simbolične, ritualno magične i ekspresivne vrijednosti ovoga metala. Upravo ti elementi Knapićevih skulptura koje je publika jednim dijelom imala prilike upoznati protekle godine tijekom nekoliko izložbi, otkrivaju red, jednostavnost, sklad, iznimno pročišćenu vrstu ljepote, odlike kako minimalističke skulpture, tako i jednog obiteljskog života. Kako dodaje umjetnik, skulpture su dio velike serije od dvjestotinjak njih koje čine kompletnu sliku razvoja Istre kroz povijest.
– Bilo mi je važno postići da svi elementi izgledaju kao da su oduvijek ovdje, ali i da su, istovremeno, suvremeni. Također, vodili smo računa da okolno zelenilo upotpunjuje prostor u kojem se nalaze skulpture, ali i da s vremenom ne narušava kompoziciju, priča Knapić.
Do otvorenja parka bit će pripremljen i prateći katalog čiji je autor prof. Denis Visintin, povjesničar koji Knapićev rad prati zadnje tri godine, odnosno od početka njegovih vizualnih istraživanja, kojima se, nakon dugogodišnjih iskustava bavljenja ekstremnim sportom, borilačkim vještinama i skokovima padobranom u prirodi, intenzivno posvetio. U tom je periodu uz skulpturu, izrađivao i instalacije, objekte, slike na platnu, crteže na staklu i druge elemente.
Također, autor je značajne serije interijernog namještaja koja u polju primijenjene umjetnosti citira njegov umjetnički rukopis. Zamijećen je od likovne kritike, nagrađivan i pohvaljen na likovnim natječajima i ex temporeima Profutura u Poreču, Motovunart, Oleum Olivarum u Krasici, Cordignano Pro loco u Bujama, na Kastavskom kulturnom ljetu, u Fažani i drugim izložbama. Većina njegovih radova nalazi se u domaćim i inozemnim privatnim zbirkama, a neke su izložene i u javnim prostorima u Oprtlju i Kostreni. (Napisala V. HABEREITER; Snimio Milivoj MIJOŠEK, Glas Istre)