Valfresco S1124

Sindikat Glasa Istre najavio mogući štrajk

24.10.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Sindikat Glasa Istre najavio mogući štrajk
140210756.jpg

Sindikat novinara Hrvatske – podružnica Glas Istre pokreće postupak mirenja i ako se s Upravom ne uspijemo tijekom mirenja dogovoriti u zakonskom roku, radnici Glasa Istre krenut će u štrajk, izvijestila je danas Maša Jerin, glavna povjerenica tog sindikata, na konferenciji za novinare održanoj u prostorijama Glasa Istre.

"Gotovo pola godine traju pregovori o kolektivnom ugovoru, a poslodavac nije ni u jednom trenutku pokazao da ima namjeru zaista pregovarati", nastavila je Jerin, ističući da "poslodavac tvrdokorno ustraje na svim svojim zahtjevima, opstruira pregovore, ne odgovara na dopise sindikata, te svojim ponašanjem jasno daje do znanja da ga uopće ne zanimaju prava radnika".

Sindikat napominje da je novi vlasnik Glasa Istre, trgovački lanac Puljanka, odnosno jedan od vlasnika i članova Uprave, Albert Faggian, već kod preuzimanja tvrtke pokazao nepoštivanje zakona smanjivši plaće do 40 posto, jednostranom odlukom ukinuvši kolektivni ugovor te nepoštivanjem novih ugovora. Stoga je stotinu radnika podiglo sudsku tužbu, a nepravomoćna presuda suda utvrdila je nezakonitost postupanja poslodavca, koje se unatoč tome nastavlja i dalje, naglasila je glavna povjerenica sindikata.

"Na zadnjem sastanku u sklopu kolektivnih pregovora, održanom u četvrtak, Faggian je najavio otkazima smanjiti masu plaća s 1,2 milijuna kuna bruto na oko 900 tisuća kuna, te bi time otkaz dobilo 40 radnika što je trećina njihovog ukupnog broja, dok će ostali dobiti plaće ispod svakog dostojanstva", kaže Jerin, istaknuvši da sindikat ne pristaje na takve uvjete iako Faggian o tome ne želi pregovarati jer kaže da novca u tvrtki nema.

Sindikat ističe da se iz plaća radnika uzima novac i podmiruju dugovi bivše tvrtke koje radnici nisu stvorili te proziva bivšu upravu na čelu s Željkom Žmakom, za propast Glasa Istre i poslove koji nemaju veze s novinarstvom i nakladništvom, odnosno, za dug u iznosu većem od sto milijuna kuna kreditima u Hypo i Hrvatskoj poštanskoj banci, što je danas predmet istraga zbog kriminalnog poslovanja. Usto je bez informiranja javnosti, nastavlja povjerenica sindikata, "posuđeno oko deset milijuna kuna iz lokalnih javnih poduzeća, a sve uz dozvolu župana Ivana Jakovčića, čime se nastavlja kontrola vladajućeg IDS-a nad Glasom Istre". Sindikat nije zadovoljan rješenjem općinskog državnog odvjetnika u kojem se kao jedini krivac optužuje pokojni Đani Bažon, član bivše uprave, a Žmaka oslobađa krivnje, dok se financiranje Jakovčića uopće ne razmatra.

"Upravo taj dug i tko zna još čije vraćaju radnici koji su prebačeni u novu tvrtku Glas Istre novine. No, ovdje nije riječ o bilo kakvoj tvrtki, već o novinama koje bi morale biti glas naroda, a ne glasilo vlasti, režima, tajkuna i kriminalaca. Uprava nije samo financijski upropastila tvrtku baveći se poslovima koji nemaju veze s novinarstvom, već su upravo tim povezivanjem s istarskom vladajućom strankom IDS-om i stvaranjem sumnjivih dugova narušili profesionalni kredibilitet ovih novina pred njenim čitateljima", rekla je Jerin, ukazujući na "sve otvorenije i učestalije cenzuriranje novinara kada je u pitanju ikakva kritika IDS-a i tvrtki koje su povezane s Puljankom".

Stoga sindikat javno postavlja pitanje gdje su otišli silni milijuni kuna zbog kojih je Glas Istre d.o.o. prestao s poslovanjem, a radnicima u novoj tvrtki Glas Istre novine d.o.o. prijete otkazi. Na to pitanje do sada nije željela govoriti ni stara ni nova uprava, kaže Jerin, ali niti nadležne državne službe ni takozvana oporba u Istri, te istarski intelektualci, koji nisu komentirali propast najvažnijeg javnog medija u Istri što, prema sindikatu, ukazuje na količinu straha i taoca korumpiranog režima.

"Sindikat ne upozorava samo na kršenje prava radnika u Glasu Istre, već i na kršenje prava naših čitatelja, kršenje prava javnosti na istinite, vjerodostojne, provjerene i uravnotežene informacije od novinara. Javnost ima pravo da Glas Istre bude slobodan i nezavisni medij, jer samo takav medij ima smisla. Tražimo da novac vrate oni koji su ga ukrali, a ne radnici, te da se utvrdi odgovornost onih koji su doveli u pitanje egzistenciju stotine obitelji radnika Glasa Istre, ali i ubili vjerodostojnost novina koje nikad nisu bile manje slobodne nego danas iako su iznikle upravo kao želja naroda za slobodom, davne 1943. u antifašističkoj borbi", zaključila je glavna povjerenica sindikata.

(G. ROJNIĆ, Glas Istre)