Sezonski bazeni i cjelogodišnji suhozidi
piše: Elio Velan, Glas Istre
Turizam kroz 365 dana? Dobro je, gradimo ga, budućnost je u turizmu. Meni ipak nešto u svemu tomu ne štima. Zašto se toliko javnog i privatnog novca troši na izgradnju bazena? Nisam još primijetio veliki broj turista koji se kupaju u travnju ili svibnju. Malo tko skoči i umoči noge u lipnju. Kad sve zbrojiš bazeni su korisni u istom razdoblju kada je i more korisno, okvirno od lipnja do kraja rujna. Bazen košta, puno vremena je potrebno za njegovu isplatu. Isplati se jer kad imaš bazen cijena najma kuće na selu vrtoglavo skoči.
Rekao mi je prijatelj koji se bavi seoskim turizmom u Sošićima: “Bazen je zakon!” Tu je logiku potvrdio i ministar turizma Darko Lorencin: “Dobro je, idemo naprijed: tisuću bazena za istarsko selo”
Da bi produžili sezonu? Ne. Da bi povećali kvalitetu ponude i to u mjesecima kad je cijela zapadna obala Istre prepuna turista. Jako je upitna konstatacija da bazen automatski povlači boljeg gosta, bogatijeg, profinjenijeg.
Jada se istarski pčelar da ima problema sa susjedima koji su oko njega izgradili bazene. Turisti prosvjeduju jer im pčele smetaju. Ne razlikuju pčele i ose. Za njih su to jednako štetni i opasni insekti. More im je nadohvat ruke, pitam se znaju li uopće gdje su došli?
Promatram propadanje istarskog suhozida koji je amblem ljudskog oblikovanja prirode. Nestaju kameni spomenici pred stihijom prirode i ljudskog nemara ili zaborava. Pitam se onako tiho, zašto ne 365 dana turizma uz parolu: “Tisuću (spašenih) suhozida u čast istarskom selu, tradiciji i identitetu.”
Elio Velan, Glas Istre