Sedam sati za jednu košaru od bekvi
Dvadesetak polaznika proteklog je vikenda uspješno završilo drugu i posljednju radionicu tradicijskog pletenja košara od bekvi (vrbovog pruća), održanu u organizaciji zavičajnog muzeja Poreštine i Društva prijatelja Giostre. Radionice koje su se održavale vikendima pokrenula je i vodila kustosica Vltava Muk, a odmah su izazvale veliki interes polaznika pa se u drugom terminu tražilo mjesto više, a neki su, da bi naučili ove vještine, u Poreč putovali čak iz Labina.
Polaznici su izrađivali košare klasičnog tipa, a model im je bila stara košara koja se nalazi. u zbirci muzeja i irna preko šezdeset godina. Prije održavanja prve radionice provedeno je terensko istraživanje prilikom kojeg je pri radu snimljen Marčelo Mendiković iz Zgrabljići kraj Sv. Lovreča, od kojega su djelatnici muzeja skupili i zabilježili brojne podatke o ovom umijeću i sačuvali ga od zaborava.
Na protekloj radionici demonstrator je bio Marijan Paljuh, Porečan porijeklom iz Muntrilja, koji je s polaznicima podijelio svoje znanje o pletenju i pomagao im praktičnim savjetima.
– Iduće godine u Društvu prijatelja Giostre namjeravamo oformiti grupu pučana i planiramo svoj mali sajam tradicijskih zanata na kojem ćemo uvrstiti i košare. Sve nastale tijekom ovih radionica ostaju u vlasništvu muzeja, veli ravnateljica Elena Uljančić- Vekić.
Zanimljivo je da su među polaznicima radionice ovog nekada isključivo muškog posla najveći dio činile žene i tek nekoliko muškaraca, a izrada jedne košare ili sprte, kako ih još zovu, trajala je i do sedam sati. Posebna je priča bilo pronalaženje materijala – žutih bekvi, koje su najpogodnije za pletenje, sve je manje, pa je za dobavljanje materijala angažirana potraga preko Facebooka. Na kraju je materijala ipak bilo dovoljno, dio su donirali sponzori, dio su polaznicima donijeli prijatelji, dio su kupili. Rezultat je četrdesetak ručno izrađenih košara koje će se moći vidjeti na ovogodišnjoj Giostri.
V. HABEREITER, Glas Istre