Savjetovanje pravnika u Poreču

16.04.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Savjetovanje pravnika u Poreču
804PICT8372.jpg

U porečkom hotelu "Valamar Diamant" 16. travnja 2009. godine započelo je 15. Savjetovanje pravnika na temu " Vlasništvo, obveze, postupak " koje organizira Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, a pozdravne riječi su na otvorenju skupa izrekli dekan Pravnog fakulteta u rijeci dr Miomir Matulović, predsjednica Ustavnog suda RH dr Jasna Omejec, predsjednik Vrhovnog suda RH gospodin Branko Hrvatin, te Istarski župan , Ivan Jakovčić.
Ivan Jakovčić je pozdravio okupljene pravnike i suce Ustavnog, Vrhovnog i Upravnog suda RH, te uz želju da se ugodno osjećaju u Poreču i Humu dodao:
" Ja sam nesvršeni pravnik Pravnog fakulteta – Sveučilišta u Zagrebu. Tema savjetovanja : "vlasništvo" je aktualna, aktualna i u županiji Istarskoj, no i prvorazredna politička tema. To je tema koja interesira i mene osobno, jer su se neki pravnici bavili i mojim vlasništvom. Znači to je veoma važna tema i pravno, i politički, i ekonomski. Želim Vam uspješan rad".
Predsjednica Ustavnog suda Republike Hrvatske, dr Jasna Omejec je rekla da je rado prihvatila poziv za sudjelovanje na Savjetovanju jer je središnja tema silno aktualna i važna.

" Nepovredivost vlasništva u našem je Ustavu definirana kao najviša vrednota nacionalnog ustavnog poretka i temelj za tumačenje Ustava. Ustavni sud RH , kao čuvar Ustava, odgovoran je za očuvanje najviših vrednota hrvatskog ustavnog poretka, pa time i prava vlasništva, i to u svim njegovim funkcijama, uključujući i onu socijalnu.
Ustavni sud je u svojoj dosadašnjoj praksi učinio velike iskorake u različitim ustavnopravnim područjima. Nažalost, postoje i područja u kojima Ustavni sud do danas nije uspio napraviti bilo kakav značajniji iskorak. To se u prvom redu odnosi upravo na ustavno područje prava vlasništva.
Razvitak ustavnopravne prakse vezane uz jamstvo prava vlasništva pokazuje da je Ustavni sud još uvijek u potrazi za odgovarajućim opsegom zaštite vlasništva. Svi znamo da se interpretativne metode koje koristi ustavno sudstvo bitno razlikuju ili bi se trebale razlikovati od interpretativnih metoda kojima se služi redovno sudstvo. Profesor Radolović je jednom tu razliku ilustrativno opisao na sljedeći način : dok sam bio sudac redovnog suda, slučajeve sam promatrao iz žablje perspektive, a kao sudac Ustavnog suda slučajeve moram promatrati iz ptičje perspektive. Te dvije perspektive- složit ćete se sa mnom – daju dvije potpuno različite slike jednog te istog konkretnog slučaja.
Nažalost, Ustavni sud u području zaštite Ustavom zajamčenog prava vlasništva još uvijek nije prihvatio interpretativne metode koje ustavno sudstvo razlikuju od onog redovnog. Ustavni sud još uvijek stvari promatra iz žablje perspektive, što ga vrlo često dovodi u poziciju da neovlašteno preuzima nadležnosti redovnog sudstva i sam sebe pretvara u redovnu sudsku instanciju posljednjeg stupnja.
Izdizanje izvan okvira puke kontrole zakonitosti sudskih odluka i prelazak na istinsko ispitivanje povreda ustavnog jamstva vlasništva, ta zadaća je pred Ustavnim sudom i on je u cjelosti svjestan da je došlo vrijeme velikih i temeljitih promjena u njegovu pristupu zaštiti ustavnog jamstva vlasništva.
Koristim ovu priliku da vam tu promjenu u praksi Ustavnog suda i javno najavim. Ona se neće dogoditi preko noći, ali bi se – prema mojoj skromnoj procjeni – mogla osjetiti u sljedećih godinu dana.
Smjernica za taj novi pristup Ustavnog suda, u zaštiti prava vlasništva bit će praksa Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu ".

Voditelj ovog Savjetovanja dr Petar Simonetti, popodne će promovirati i svoju novu knjigu " Prava na nekretninama 1945.-2007.", a tiskan je Zbornik radova sa prilozima za ovo Savjetovanje, od gotovo stranica.

R.V.Aleksić

Galerija slika uz članak